Podle výškové polohy je podnebí kontinentální až alpinské. Obvykle jsou léta teplá a bohatá srážkami, zimy bývají vysloveně studené. V Bernu dosahují mrazy až – 30 °C. Nejteplejší podnebí má kanton Ticino otevřený na jih do Itálie.
Švýcarsko se dělí na tři hlavní krajinné celky: Jura, Střední Švýcarsko a Alpy (Monte Rosa, 4 634 m). Zatímco na severozápadě zaujímá pohoří Jura asi jen 10 % plochy státu, morénová pahorkatina vysoká 400 – 1 000 m se rozkládá ve Středním Švýcarsku mezi Jurou a Alpami a dvěma velikými jezery na severu a jihu – Bodamským a Ženevským. Zbývající území zaujímají Alpy. Severní a jižní pásmo Alp je rozděleno pásmem podélných údolí horního Rýna a horní Rhôny. Kromě dvou zmíněných jezer patří Švýcarsku také části hornoitalských jezer i dalších jezer na okrajích Alp a Jury.
Švýcarsko, kde životní prostředí a ochrana přírody mají provořadé postavení, je v pěší turistice na přední pozici ve světě. Země nabízí asi 50 000 km značených turistických cest. Známými středisky jsou Ženeva a Ženevské jezero s lázněmi Lausanne a Montreux. Dlouhé pěší cesty vedou v okolí Freiburgu a ve viničné oblasti Neuchâtelu. Oblíbené pěší túry lze podnikat v okolí Curychu a v kantonu Thurgau.
Horský region u Bernu leží ve stínu tak slavných vrcholů, jako je Eiger. Jižní kantony Wallis a Graubünden mají vynikající lyžařské terény. Mírné podnebí láká na dovolenou do kantonu Ticino na severním břehu Lago Maggiore. V horním Engadinu v kantonu Graubünden leží Sv. Mořic (St. Moritz, 1 822 m), nejvýše položené lázeňské centrum Švýcarska. Je současné místem konání zimních olympijských her.
Na horním Innu leží lázeňský celek Silvaplana-Maloja, v dolním Engadinu Tarasp-Vulpera. Ve vysokohorském údolí leží Davos, nejstarší klimatické lázně v zemi. Chur v údolí Rýna s památkami z římského období je hlavním městem kantonu Graubünden. V centrální části země leží kanton Bern, s hlavním městem celé konfederace.
Je to město s převahou administrativních funkcí, sídlo vlády, parlamentu, federálních a kantonálních úřadů a četných mezinárodních organizací. Patří k nejstarším městům země (zal. 1191), od roku 1218 měl Bern status svobodného říšského města, v roce 1353 vstoupil do švýcarské konfederace, od roku 1848 je jejím hlavním městem. Bernská vysočina je typickou zemědělskou oblastí, údolí Emmental je proslulé výrobou sýrů a prameny minerálních vod.
1 CHF (neboli 1 švýcarský frank) = 100 rappů, ve většině mezinárodních hotelů, velkých nákupních střediscích a všude v příhraničních oblastech i v restauracích je možno použít jako měnu Euro v denním přepočtovém kursu stanoveném provozovatelem těchto zařízení. Naprostou běžností je pak používání platebních karet, a to jak debetních tak kreditních.
Bezpečnost a dodržování obecně závazných předpisů je ve Švýcarsku na vysoké úrovni. Porušování právního řádu, včetně pracovní činnosti cizinců bez příslušného povolení, se přísně postihuje.
Při provozování horské turistiky je třeba počítat s možným náhlým zhoršením povětrnostních podmínek. Nutná je kvalitní výstroj a výzbroj. Doporučuje se nepřeceňovat vlastní schopnosti či možnosti a nepodceňovat neznalost terénu.
- další informace o Švýcarsku -
|