Obrovské rozloze země odpovídají i podnebné rozdíly v různých klimatických pásmech. Od stepního podnebí na jihu přes suché kontinentální v největší části evropského Ruska, které má velmi teplá léta a sněhem bohaté zimy, se mění klimatické podmínky až po sibiřské subarktické a polární klima s tundrami. Východosibiřský Ojmjakon je pevninský pól mrazu s naměřenými – 69,8 °C. Téměř polovina rozlohy země má trvale zmrzlou půdu. Naproti tomu Krym, černomořské pobřeží a jižní části centrální Asie mají subtropické podmínky. Zde jsou průměrné teploty v zimě 6 °C a v létě 23 °C. Teploty v Moskvě sice v zimě dosahují průměrně – 9 °C, ale mrazy – 30 °C tu nejsou vyjímkou. V červenci se průměrná teplota pohybuje kolem 20 °C
Plochou největší stát na světě, který zabírá asi 11 % pevniny na této planetě, se rozprostírá od Baltského a Černého moře až k Pacifiku a Beringově úžině a od Severního ledového oceánu až po asijské náhorní plošiny a velehorská pásma. Časový rozdíl mezi Beringovou úžinou a Baltským mořem je více než 10 hodin.
Ural (Narodnaja, 1 895 m) dělí část Ruska na Východoevropskou nížinu a Západosibiřskou nížinu, obrovskou močálovitou oblast velikosti střední Evropy, zavodňovanou veletoky Obem a Jenisejí. Kavkaz (Elbrus, 5 633m) tvoří jihovýchodní hranici Východoevropské nížiny, dále k východu probíhá jižní hranice po hornatinách a velehorách. Na severu a severovýchodě přecházejí obrovské lesní oblasti pásma tajgy, jež pokrývá rozlehlé území Sibiře, po arktické tundry. Pobřeží jsou rozčleněna ostrovy (Sachalin) a poloostrovy (Kola).
Rozsáhlé stepní oblasti na jihovýchodě Ruska se v okolí Kaspického moře mění v polopouště až pouště. Na území Ruské federace se nachází více než pětina lesních porostů na celé zeměkouli. Na západě jsou to oblasti smíšených lesů, na severu boreální lesy tajgy. Poloostrov Kamčatka na Pacifickém pobřeží a souostroví Kurily na Dálném východě jsou geologicky aktivní. Na Kamčatce je ještě 30 sopek z celkového počtu 3 000 činných. Nejvyšší z nich je Ključevskaja (4 750 m).
Rusko zůstává zemí skupinové turistiky. Od doby, kdy byl státní výbor pro turistiku zrušen, je sektor turismu v reorganizaci. Individuální turismus naráží na překážky (chybějící infrastruktury, velký byrokratismus).
Tak jako dříve, ani dnes není mnoho oblastí turistům přístupných. Centrem turistického ruchu jsou dvě metropole, Petrohrad a Moskva. K perlám města carů Petrohradu patří sto dvacet pět muzeí, Zimní palác, chrám Zmrtvýchvstání, Ermitáž – jedno z největších muzeí světa, a Petropavlovská pevnost. Nejvíc návštěvníků tohoto severského velkoměsta přichází během slavných bílých nocí v červenci, kdy není tma. V okolí jsou další památná místa – carské zámky, Pavlovsk s jedinečným parkem, Petrodvorec a Carskoje Selo. K hlavním památkám Moskvy se řadí Rudé náměstí a Kreml, stará ruská katedrála Vasilije Blaženého a obchodní dům GUM. Carské rezidence v Moskvě a okolí jsou Archangelskoje, Kolomenskoje, Kuskovo a Ostankino.
Asi 200 km jižně od Petrohradu se nachází město Novgorod s mohutným kremlem ze 16. st., se dvěma kláštery a čtyřiceti sedmi kostely, mezi nimiž vyniká katedrála sv. Sofie. Okruh „zlatých měst“ okolo Moskvy zahrnuje památky tisícileté kultury, jako je Rostov, staré hlavní město Vladimir s krásnými rezidencemi, Suzdal s kláštery a kostely i bývalá rezidence Kidekša.
Téměř 4 % rozlohy země spadají pod ochranu přírody. Prales v republice Komi patří mezi největší národní parky na světě. V rozsáhlých lesních a tundrových územích žijí vzácní polární živočichové. Také části poloostrova Tajmyru na severu Sibiře podléhají ochraně přírody. Na dosud ne zcela prozkoumané Kamčatce je Kronocký park s gejzíry, horkými prameny a vzácnou zvířenou i flórou. Na Wrangelově ostrově v severovýchodní Sibiři za polárním kruhem mají domov lední medvědi, kromě tuleňů a mrožů tam žije mnoho druhů ptáků. Za národní park je vyhlášeno ve středosibiřských horách jezero Bajkal s jedinečnou zvířenou (bajkalský tuleň). V okolí jezera se nacházejí letoviska i lázně s léčivými rpameny. Další oblíbená letoviska i lázeňská místa jsou na baltském pobřeží u Kaliningradu, v severním Kavkazu a na pobřeží Černého i Kaspického moře.
- další informace o Rusku -
|