Vlivem blízkého Golfského proudu má pobřeží mírné podnebí. Na žádném jiném místě zeměkoule nezasahuje mírné podnebí tak daleko na sever. Čím více ale pronikáme do vnitrozemí, tím rychleji klesají teploty.
Norsko se rozprostírá od mysu Lindesnes až k Severnímu mysu (vzdálenost přes 1 752 km) a zaujímá západ Skandinávského poloostrova. Délka pobřeží dosahuje 2 650 km, dlouhé fjordy zasahují až 200 km hluboko do vnitrozemí. Při silně členitém pobřeží jsou malé ostrovy a skalnaté šéry. Nitro země je většinou hornaté, s alpinským středohorským rázem s náhorními plošinami a dosahuje výšky přes 2 500 m. Charakteristickou součást krajiny tvoří náhorní plošiny s ledovcovými štíty. Jen na jihovýchodě, který je převážně zalesněný, leží větší souvislá nížina. Na severu přechází les na horní hranicí lesa v tundru. Početné vnitrozemské vodstvo, ale i mořské pobřeží oplývá bohatstvím ryb. Na severu žijí losi, sobi a medvědi.
Norsko je oblíbenou zemí pro dovolenou, pro zimní sporty slouží dobře vybudovaná zařízení ve vnitrozemí položených oblastí Telemarku nebo Lillehammeru. Letní turisty země láká nádhernou krajinou, především krásou pobřežních fjordů. Je zde šestnáct národních parků. Norsko však nabízí i kulturně-historické památky, středem zájmu turistů je Oslo s četnými muzei, stará obchodní čtvrť Bryggen v Bergenu, tisícileté korunovační město norských králů Trondheim, středověký dřevěný kostel v městě Urnes v nejdelším norském fjordu Sognefjordu a za polárním kruhem město Tromso.
Norská koruna (norsk krone, zkratka NOK) je plně směnitelná. Dělí se na 100 øre (nejmenší užívaná mince 50 øre). Běžně směnitelné cizí měny včetně Kč jsou v norských bankách akceptovány a měněny. V EURO i v jiných měnách lze vést bankovní účty, některé norské vnitřní obchody rovněž evidují své ceny v EURO.
Naprostá většina obyvatel Norska se domluví anglicky, v oblasti cestovního ruchu nebývá problémem domluvit se německy.
V Norsku lze velmi snadno používat mezinárodní platební karty, síť bankovních automatů MINIBANK je hustá, téměř všechny obchody a služby karty přijímají.
Norský stát má monopol na výrobu, dovoz a distribuci alkoholu. Alkoholické nápoje jsou zatíženy vysokými daněmi a jsou tedy velmi drahé. Není povoleno požívání alkoholu na veřejnosti. Většina turistických ubytoven rovněž nepovoluje prodej a pití alkoholu.Platí značná omezení pro kuřáky, není dovoleno kouření v uzavřených veřejných prostorách a restauracích. Nekouří se při jízdě v dopravních prostředcích apod.
Pro řidiče za jízdy (se spuštěným motorem auta) platí zákaz telefonování mobilním telefonem, pokud není vozidlo vybaveno zařízením "handsfree". Při řízení platí hranice 0,2 promile alkoholu v krvi. Motoristé platí mýtné ve stanovených úsecích (mosty, tunely, vjezd do centra některých měst). Vozidla jsou kontrolována z hlediska dodržování maximálního povoleného zatížení; za přestupky jsou ukládány vysoké pokuty.
Uživatelé silnic a dálnic v Norsku neplatí jednu souhrnnou částku tak, jak je tomu v České republice, nýbrž různé a proměnlivé poplatky při vjezdu do některých měst, průjezdu nově postaveným úsekem dálnice, přejezdu přes nově postavený most či průjezdu tunelem.
Některé vnitrozemské silnice protínající pohoří a náhorní plošiny (včetně hlavních tahů) bývají v zimě uzavřeny a jsou sjízdné prakticky pouze v období červen-září.
Oficiální norské informace jsou v angličtině na stránkách norské správy silnic www.vegvesen.no a www.autopass.no.
Rychlé změny počasí a atmosferického tlaku mohou ovlivnit zdravotní stav vnímavějších jedinců. Je třeba nepodceňovat náročné klimatické podmínky a jejich proměnlivost. Nedoporučuje se vycházet do rozsáhlých lesních oblastí s minimem osídlení jednotlivě.
Bezpečnostní situace v zemi je relativně dobrá, přesto je vhodné zachovávat základní pravidla obecné ostražitosti - mít pod trvalou kontrolou zavazadla, doklady a finance, nejlépe rozděleny na několika místech.
- další informace o Norsku -
|