V zemi panuje tropické střídavě vlhké a horké podnebí s dlouhými obdobími sucha. Příznivější klimatické podmínky jsou v západní části, kde je soustředěno hlavní osídlení. V hlavním městě, které leží ve výšce 1 670 m.n.m., dosahuje průměrná teplota vzduchu 20 °C
Keňa leží na východním pobřeží Afriky přímo na rovníku. Její území je možné rozdělit do čtyř hlavních přírodních oblastí: suché roviny s trnitou křovitou vegetací na severovýchodě, neúrodné předhůří na severozápadě v okolí jezera Turkana, stromovité a křovinaté savany na jihovýchodě a rozsáhlá náhorní plošina sahající až do výšky 3 000 m.n.m. na jihozápadě.
Savany a náhorní plošinu obývají velká stáda divoké zvěře (sloni, nosorožci, zebry, antilopy, buvoli a žirafy) a šelmy (lvi, gepardi).
Hlavní atrakcí je přes 40 přírodních a zvířecích rezervací, ve kterých se vyskytují všechna velká africká zvířata. Mezi nejznámější patří národní parky Amboseli, Masai Mara,
Mount Kenya či Sibiloi. Mount Kenya leží v oblasti stejnojmenné hory, která je druhou nejvyšší hrou Afriky. Sibiloi, rozložený při řece a jezeře Turkana, je jednou z oblastí lihnutí krokodýla nilského.
Největším parkem je Masai mara, domov kmene Masajů. V září je zde možné pozorovat každoroční migrace ohromných stád pakoňů. Zvláštností Keni jsou i podmořské národní parky při pobřeží Indického oceánu. Hlavním střediskem oblasti je Nairobi.
Dřívější hlavní město a nejdůležitější přístav Mombasa má cennou starou část města s viditelnými arabskými prvky. K dalším cílům patří Viktoriino jezero a souostroví Lamu.
Peněžní jednotka: keňský šilink (KSh nebo KES) = 100 centů.
Používání jiných měn: hlavní volné měny lze běžně směnit v místních směnárnách; přímo je pak lze používat v mezinárodních hotelech
Bezpečnostní situace v zemi zůstává na špatné úrovni. Kromě pokračujícího nárůstu běžné kriminality v hlavním městě, na hlavních komunikacích i přímo v turisticky atraktivních oblastech se stále více množí loupežná přepadení, nezřídka s použitím střelných zbraní. Oběťmi jsou často cizinci, nevyjímaje diplomatické pracovníky.
Doporučujeme se vyvarovat jakékoli návštěvy chudých oblastí a slumů v hlavním městě Nairobi (např. Kibera, Mathare, Huruma, Mukuru Kwa Njenga, Mukuru Kwa Reuben, Korogocho, Kariobangi Kangemi, Mwiki či Kawangware).
Nebezpečnými oblastmi jsou severní oblasti provincie Rift Valley (řídce obydlené, vysoká možnost přepadení, endemická oblast žluté zimnice), severní oblasti východní provincie, zejména parky Samburu, Buffalo Springs a Shaba (banditismus - možný průjezd jen v koloně za asistence místní policie) a téměř celá severovýchodní provincie do vzdálenosti 150 km od hranic se Somálskem včetně pobřežních oblastí (loupežná přepadení, vraždy a únosy).
Po setmění se nedoporučuje pokračovat v cestě, je vhodné mít zajištěno ubytování na trase. Cestování automobilem do severnějších oblastí Keni se doporučuje v doprovodu nejméně jednoho dalšího automobilu kvůli bezpečnosti nebo možným poruchám.
Spojení po železnici je možné pouze do určitých lokalit, stav železničních svršků je neuspokojivý.
Ve velkých městech existují autopůjčovny různé úrovně, nejkvalitnější a nejdražší nabízejí své služby na letištích. Řidič by měl mít alespoň minimální zkušenost s jízdou vlevo.
Keňská turistická federace (Kenya Tourism Federation) provozuje Bezpečnostní a komunikační centrum (Safety and Communication Centre), které poskytuje aktuální informace a rady ohledně cestování, včetně stavů silnic. Centrum je možné v jakoukoliv dobu kontaktovat na tel. čísle +254 20 604730 nebo e-mailem: safetour@wananchi.com.
Zásobování je na dobré úrovni, voda z vodovodního řadu je pitná pouze po převaření. Zejména v období dešťů je nutno počítat s poměrně častými výpadky elektrického proudu.
- více informací o Keni -
|