Keňa

 
Oficiální název státu

Rozloha

Počet obyvatel

Podnebí

Přírodní poměry

Cestovní ruch
                                       
Peněžní jednotka a její členění,
používání jiných měn


Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba

Náboženské složení

Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky

Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města

Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

Celní a devizové předpisy

Dokumenty

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Víza, režim vstupu

Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla
  

 

 

 ZÁJEZDY DO KENI:

 

Ubytování v Keni


Letenky do Keni

 
Oficiální název státu

Keňská republika

The Republic of Kenya

Jamhuri ya Kenya

 

Rozloha

582 347 km²

 

Počet obyvatel

Počet obyvatel: 38 610 097 (cenzus 2009), 43 013 000 (červenec 2012 odhad) (CIA Factbook)

Hustota na km²: 67 obyvatel

Podíl ekonomicky činného obyvatelstva: 46, % (18,39 mil; odhad 2011)

 

Podnebí

V zemi panuje tropické střídavě vlhké a horké podnebí s dlouhými obdobími sucha. Příznivější klimatické podmínky jsou v západní části, kde je soustředěno hlavní osídlení. V hlavním městě, které leží ve výšce 1 670 m.n.m., dosahuje průměrná teplota vzduchu 20 °C

 

nahoru

 

Přírodní poměry

Keňa leží na východním pobřeží Afriky přímo na rovníku. Její území je možné rozdělit do čtyř hlavních přírodních oblastí: suché roviny s trnitou křovitou vegetací na severovýchodě, neúrodné předhůří na severozápadě v okolí jezera Turkana, stromovité a křovinaté savany na jihovýchodě a rozsáhlá náhorní plošina sahající až do výšky 3 000 m.n.m. na jihozápadě.

Savany a náhorní plošinu obývají velká stáda divoké zvěře (sloni, nosorožci, zebry, antilopy, buvoli a žirafy) a šelmy (lvi, gepardi).

 

nahoru

 

Cestovní ruch

Hlavní atrakcí je přes 40 přírodních a zvířecích rezervací, ve kterých se vyskytují všechna velká africká zvířata. Mezi nejznámější patří národní parky Amboseli, Masai Mara, Mount Kenya či Sibiloi. Mount Kenya leží v oblasti stejnojmenné hory, která je druhou nejvyšší hrou Afriky. Sibiloi, rozložený při řece a jezeře Turkana, je jednou z oblastí lihnutí krokodýla nilského. Největším parkem je Masai mara, domov kmene Masajů. V září je zde možné pozorovat každoroční migrace ohromných stád pakoňů. Zvláštností Keni jsou i podmořské národní parky při pobřeží Indického oceánu. Hlavním střediskem oblasti je Nairobi. Dřívější hlavní město a nejdůležitější přístav Mombasa má cennou starou část města s viditelnými arabskými prvky. K dalším cílům patří Viktoriino jezero a souostroví Lamu.

 

nahoru

 

Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn

Peněžní jednotka: keňský šilink (KSh nebo KES) = 100 centů.

Kurz k 27. 4. 2012: 1 USD = 83,20 KES

Používání jiných měn: hlavní volné měny lze běžně směnit v místních směnárnách; přímo je pak lze používat v mezinárodních hotelech

 

nahoru

 

Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba

1. leden Nový rok

březen/duben Velký pátek + Velikonoční pondělí

1. květen Svátek práce

1. červen Den svébytnosti - Madaraka Day

10. říjen Den prezidenta - Moi Day

20. říjen Den prvního prezidenta - Kenyatta Day

12. prosinec Den nezávislosti - Jamhuri Day

25. prosinec 1. vánoční svátek - Christmas Day

26. prosinec 2. vánoční svátek - Boxing Day

Kromě uvedených svátků se slaví ještě muslimský svátek Idd-Fitr, který je 31. dnem od začátku muslimského postního měsíce ramadánu (přesné datum je každoročně různé).  

Pracovní doba:

státní úřady – po až pá 9:00–16:00

banky – po až pá 9:00–17:00

soukromé firmy – po až pá 9:00–17:00

Prodejní doba:

běžné obchody – po až pá 9:00–18:00

so 9:00–14:00

supermarkety – denně 9:00–20:30

 

nahoru

 

Náboženské složení

protestanti (47,7 %)

katolíci (23, %)

muslimové (11,2 %)

tradiční náboženství (10 %)

ostatní (2 %)

 

nahoru

 

Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky

Úřední jazyk: angličtina

Národní jazyk: svahilština

 

nahoru

 

Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města

Na základě nové ústavy odsouhlasené v roce 2011 bude Keňa admnistrativně a správně rozdělena do 47 poloutonomních okresů (counties), které budou mít v čele guvernéry. Volby do těchto pozic a řídících orgánů jsou naplánovány na březen 2013 spolu s volbami parlamentními a prezidentskými. Tento nový systém decentralizované vlády zásadně změní systém státní správy v Keni.

Dosavadní systém existuje takto:

8 provincií (Rift Valley, Pobřeží, Nyanza, Centrální, Východní, Severovýchodní, Západní a Nairobi)

Hlavní město: Nairobi - počet obyvatel 3 138 295 (2009)

Další velká města: Mombasa (939 000), Kisumu (322 000), Nakuru (300 000)

 

nahoru

 

Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

Aby byl pacient v Keni vůbec přijat k ošetření, je nezbytné, aby byl pojištěn u renomované zdravotní pojišťovny. Je proto vhodné mít společně s doklady i pojistku popř. kreditní kartu. Jinak soukromé nemocnice většinou požadují platbu předem nebo alespoň složení zálohy.

Ošetření ve státních zdravotnických zařízeních se nedoporučuje. Na dobré úrovni jsou soukromé nemocnice např.:

Nairobi

Aga Khan Hospital, tel. (020) 3662000

Nairobi Hospital (020) 2845000

Karen Hospital (020) 6613000

Mombasa

Mombasa General Hospital, tel. (041) 2312191

Při nehodách mimo hlavní město (včetně území Tanzanie a Ugandy) je možno využít leteckou záchrannou službu AAR, která sídlí v Nairobi na Wilson Airport, tel. (020) 2717374.

 

nahoru

 

Celní a devizové předpisy

Vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale i např. i mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

 

nahoru

 

Dokumenty

Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 měsíců delší než doba plánovaného pobytu v zemi.
Mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici je vyžadován u cestujících přilétajících či odlétajících z/do rizikových oblastí.

 

nahoru

 

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Bezpečnostní situace v zemi zůstává na špatné úrovni. Kromě pokračujícího nárůstu běžné kriminality v hlavním městě, na hlavních komunikacích i přímo v turisticky atraktivních oblastech se stále více množí loupežná přepadení, nezřídka s použitím střelných zbraní. Oběťmi jsou často cizinci, nevyjímaje diplomatické pracovníky.

Doporučujeme se vyvarovat jakékoli návštěvy chudých oblastí a slumů v hlavním městě Nairobi (např. Kibera, Mathare, Huruma, Mukuru Kwa Njenga, Mukuru Kwa Reuben, Korogocho, Kariobangi Kangemi, Mwiki či Kawangware).

Nebezpečnými oblastmi jsou severní oblasti provincie Rift Valley (řídce obydlené, vysoká možnost přepadení, endemická oblast žluté zimnice), severní oblasti východní provincie, zejména parky Samburu, Buffalo Springs a Shaba (banditismus - možný průjezd jen v koloně za asistence místní policie) a téměř celá severovýchodní provincie do vzdálenosti 150 km od hranic se Somálskem včetně pobřežních oblastí (loupežná přepadení, vraždy a únosy).

Po setmění se nedoporučuje pokračovat v cestě, je vhodné mít zajištěno ubytování na trase. Cestování automobilem do severnějších oblastí Keni se doporučuje v doprovodu nejméně jednoho dalšího automobilu kvůli bezpečnosti nebo možným poruchám.

Většina silnic je ve špatném stavu. Výrazně se však zlepšila podstatná část hlavní silnice spojující Nairobi s Mombasou. Nebezpečí jízdy po silnicích zvyšuje mimořádně silný provoz většinou technicky značně zanedbaných vozidel, včetně těžké nákladní tranzitní dopravy - místní provoz se vyznačuje na evropské poměry značnou agresivitou. Veřejné dopravní prostředky - autobusy matatu - jsou technicky zanedbané a jejich použití se nedoporučuje. Při cestách je vhodné neustále sledovat situaci kolem sebe a na ulici si udržovat větší odstup. Při jízdě autem je bezpodmínečně nutné mít uzamčené všechny dveře a vytažená okna.

Spojení po železnici je možné pouze do určitých lokalit, stav železničních svršků je neuspokojivý.

Ve velkých městech existují autopůjčovny různé úrovně, nejkvalitnější a nejdražší nabízejí své služby na letištích. Řidič by měl mít alespoň minimální zkušenost s jízdou vlevo.

V případě mořeplavby upozorňujeme na zvýšené riziko pirátských útoků v celé oblasti severozápadního Indického oceánu. Útoky za použití moderní techniky a výzbroje se rozšířily i na oblasti vzdálené více než 1000 námořních mil od somálského pobřeží a jsou kromě nákladních lodí zacíleny i na soukromé jachty a větší výletní lodě. Zvýšené riziko lze konstatovat v teritoriálních vodách a exkluzivních ekonomických zónách Džibutska, Jemenu, Keni, Komor, Madagaskaru, Mauritia, Mozambiku, Seychel, Somálska, Tanzanie a zámořských departementů Francie Reunionu a Mayotte a v mezinárodních vodách celého severozápadního Indického oceánu. Posádkám lodí se v případě uskutečnění plavby doporučuje sledovat aktuální varování na stránkách ICC International Maritime Bureau (www.icc-ccs.org/home/piracy-reporting-centre) a registrovat se u Střediska námořní bezpečnosti EU NAVFOR (www.mschoa.org). V případě nutnosti proplutí ohroženými vodami se doporučuje využít některé z nabídek komerčních ozbrojených eskort/konvojů.

Keňská turistická federace (Kenya Tourism Federation) provozuje Bezpečnostní a komunikační centrum (Safety and Communication Centre), které poskytuje aktuální informace a rady ohledně cestování, včetně stavů silnic. Centrum je možné v jakoukoliv dobu kontaktovat na tel. čísle +254 20 604730 nebo e-mailem: safetour@wananchi.com.

Keňský šilink (KES) je volně směnitelný při příjezdu i odjezdu. V zemi existuje, podobně jako v ČR, rozsáhlá síť soukromých směnáren. Jakýkoliv nedeklarovaný dovoz a vývoz keňské měny v hotovosti je trestný, převody v bankovním styku jsou relativně volné.

Zásobování je na dobré úrovni, voda z vodovodního řadu je pitná pouze po převaření. Zejména v období dešťů je nutno počítat s poměrně častými výpadky elektrického proudu.

 

nahoru

 

Víza, režim vstupu

Cestovní režim pro občany ČR - vízový styk pro všechny druhy pasů.
Požadavek pro vstup do země - platné vstupní nebo tranzitní vízum.
Možnost získání víza: Velvyslanectví Keni v Haagu, ale též Velvyslanectví Velké Británie v Praze.

Embassy of the Republic of Kenya
Nieuwe Parklaan 21
2597 The Hague
Tel.: +31 70 350 42 15
Fax: +31 70 355 35 94
E-mail: kenre@dataweb.nl
Úřední hodiny: 09:00-13:00 a 14:00-16:00

Jednorázové vstupní vízum může být získáno též na všech leteckých, silničních, železničních a námořních, resp. jezerních hraničních přechodech do Keni. Poplatek činí 50,- USD, resp. 40,- EUR (doporučuje se mít připraven přesný obnos).

Vstup do země - letecky - přes mezinárodní letiště Jomo Kenyatta International Airport v Nairobi, které využívají větší evropské letecké společnosti, nebo přes Moi International Airport v Mombase.

Po silnici - buď z území Ugandy nebo Tanzanie. Z Etiopie a ze Somálska se vstup na keňské území důrazně nedoporučuje jednak z bezpečnostních důvodů, jednak proto, že je nutno zásadně použít terénní automobil a i pro ten je někdy cesta nesjízdná.
Železnicí - z Ugandy nebo z Tanzanie.
Lodí - přes námořní přístav v Mombase nebo přes jezerní přístav Kisumu na Viktoriině jezeře. Vzhledem ke stáří a stavu používaného lodního parku se použití lodní dopravy po Viktoriině jezeře pro event. cestující z Ugandy a Tanzanie důrazně nedoporučuje.

Při vstupu do země se neprokazuje zajištění finančních prostředků pro pobyt.

Při příletu do země z jiných afrických destinací či jiných rizikových oblastí je vyžadováno platné očkování proti žluté zimnici.

 

nahoru

 

Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla

Telefonní číslo pro nouzové situace (policie, ambulance, hasiči) je 999.
Keňa je země s endemickými oblastmi výskytu žluté zimnice a rozsáhlými malarickými oblastmi. V chudých částech země i v městských slumech propukají epidemie cholery. Roste počet HIV pozitivních (odhadem 1/3 populace).
Mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici není keňskými úřady žádán po cestujících, kteří přilétají přímo z Evropy. To však neznamená, že by očkování proti této nemoci nemělo své opodstatnění. Před odjezdem se doporučuje kontaktovat hygienicko-epidemiologickou stanici, která může upřesnit podmínky dalšího očkování. Před nástupem cesty se doporučuje začít užívat antimalarika, pokud je lékař doporučí. Doporučuje se sjednat si zdravotní pojištění u renomované pojišťovny a kromě pojistky (s adresou a telefonním číslem na asistenční službu) pro případ náhlého úrazu či onemocnění disponovat též kreditní kartou.
Hledat ošetření ve státních zařízeních, a to i v hlavním městě, se nedoporučuje, je to pokládáno za riskantní.

Na dobré odborné úrovni, srovnatelné s Evropou, působí zejména soukromá nemocnice:
Aga Khan University Hospital, tel.: +254-20-3662000, +254-20-3740000, +254-20-3742531
Nairobi Hospital, tel.: +254-20-2722160, +254-20-2714400, mobil +254-722204114,5
nebo +254-733639301,2,5.

V Mombase a při pobytech na keňském pobřeží je možné v případě nouze využít:
Mombasa Hospital, tel. +254-11-312191.
Při úrazech a nehodách mimo hlavní město Keni (ale třeba i na území Tanzanie nebo Ugandy) je možné využít služeb letecké záchranné služby AAR, která sídlí v Nairobi na Wilson Airport, tel. +254-20-2715319.
Aby byl pacient v Keni vůbec přijat k zákroku nebo ošetření (a to i akutnímu, např. po dopravní nehodě), je naprosto nezbytné, aby byl pojištěn u renomované zdravotní pojišťovny, která garantuje úhradu nákladů zdravotního zákroku, nebo aby platil hotově - i těžké úrazy byly často přijaty až po ověření solventnosti pacienta. Z tohoto důvodu se proto doporučuje mít jak pojistku, tak i kreditní kartu.

 

nahoru