Blízký Golfský proud je přechodnou oblastí mezi mírným, ale vlhkým, a mezi subpolární podnebím. Převládá tam islandská tlaková níže, která je „kuchyní počasí“ a určuje počasí celé seberní a střední Evropy. Islandská zima je dlouhá a léto velmi chladné, jen ojediněle tepolat dosáhne 20 °. Ve středních polohách sněží i v červenci. Bezvětří na ostrově nebývá téměř nikdy
Izolovaný sopečný ostrov v severním Atlantiku zasahuje až k polárnímu kruhu. Jen některé části pobřeží silně rozčleněného fjordy jsou obydleny, vnitrozemí představuje zcela neosídlenou přírodní krajinu. Dvacet sedm sopek z poledové doby je dosud činných, některé z nich přikrývají mohutné ledovcové čapky (štíty). Pro krajinu jsou typické obrovské gejzíry, horké prameny a rozsáhlá pole lávy a popela. Ostrov leží přímo na styku americké a eurasijské kontinentální desky a vyzdvihl se asi před 16 miliony let z Atlantiku. Přes 11 % rozlohy ostrova je zaledněno, největší ledovec Evropy je Vatnajökull. Občasné erupce pod ledovci způsobují tání, tavné vody směřující k pobřeží hromadí většinou nepřekročitelné štěrkové nánosy. Zhruby polovinu rozlohy Islandu pokrývá tundrová vegetace z mechů a lišejníků.
Výchozím místem pro cestování je nejsevernější hlavní město na světě Reykjavík. Národní park Thingvellir se rozkládá na historickém místě, kde byla založena republika, a je rájem milovníků přírody, rybářů, pěších turistů, horolezců i lyžařů. Vnitrozemí láká příznivce turistiky a trekkingu. Bohaté možnosti k cestování nabízí také Národní park Skaftafell v jižní části ledovce Vatnajökull. Na západním pobřeží Islandu se rozkládají Ptačí ostrovy s obrovskými ptačími koloniemi. Pro zajištění svých práv rybolovu rozšířil Island po vyhlášení nezávislosti několikrát pásmo výsostných vod (1952 – 4 námořní míle, 1958 – 12 námořních mil, 1970 – 50 námořních mil, 1975 – 100 námořních mil). To vedlo ke konfliktům s Velkou Británií, tzv. tresčí válce a čtyřměsíčnímu přerušení diplomatických styků v letech 1975 – 1976.
Islandská koruna (ISK), dělí se na 100 aurarů a je plně směnitelná. V praxi jsou ceny evidovány v celých jednotkách. Všechny volně směnitelné měny jsou finančními institucemi akceptovány.
Islanďané se většinou domluví i anglicky a dánsky.
Podnebí je ovlivněno Golfským proudem, zimy jsou relativně mírné a léto bývá chladné. Dochází k rychlým a obtížně předvídatelným změnám počasí. Často prší a je prudký vítr. Průměrná teplota v Reykjavíku je v lednu -0,5 a v červenci 10 stupnů Celsia.
Bezpečnostní situace je dobrá. Islandské zákony nedovolují držení ani minimálního množství drogy pro vlastní potřebu.
Island je dosažitelný letecky a lodními trajekty (z Norska, Dánska, Skotska a Faerských ostrovů). Vnitrozemské silnice nemají zpevněný povrch a jsou přes zimu až do začátku července nesjízdné. Vzhledem k náročným podmínkám, malému osídlení a velkým vzdálenostem se doporučují vozidla s pohonem všech čtyř kol a společná jízda nejméně dvou vozidel, pokud turista nedisponuje např. mobilním telefonem systému GSM k přivolání pomoci v případě nouze.
- další informace o Islandu -
|