Finsko leží převážně v pásmu severských jehličnatých lesů, jen na jihozápadním pobřeží a na skalnatých šérech rostou kontinentální dubové lesy. Subpolární pevninské podnebí se vyznačuje teplým létem a studenou, na sníh bogatou zimou. V Helsinkách vystupuje průměrná zimní teplota na -6 °C, letní na 17 °C.
Řídce osídlené Finsko má v Botnickém a Finském zálivu Baltského moře velmi členité pobřeží, k němuž patří na jihozápadě také Alandské ostrovy (Ahvenanmaa). Pobřeží Finska lemuje nesčíslné množství ostrůvků. Desetina státního území je pokryta jezery tvořícími dohromady velké souvislé vodní systémy, na pět měsíců v roce zamrzají. Krajina je z největší části rovinatá, jen ve střením a severním Finsku se vyskytují pahorkatiny. Na severu, kde je země součástí laponské tundry, jsou výběžky norských pobřežních hor dosahujících vrcholem Haltiantunturi výšky 1328 m. Velké části území pokrývají močály, kde se těží rašelina.
Centry turistického ruchu jsou jednak Alandské ostrovy a šéry v Baltském moři, jednak Finská jezerní plošina s dosud neporušenými částmi přírody. Města Helsinky, Turku a Tampere mají četné kulturní památky.
1 EURO (od 1. 1. 2002), 100 centů
Finsko je klidná a bezpečná země. Především v zimních měsících je však třeba počítat s drsnějšími podmínkami a na cestu, především do odlehlých, řídce zalidněných oblastí na severu, se náležitě vybavit. V Laponsku se nedoporučuje pohybovat se ve volné přírodě bez kvalifikovaného průvodce.
Od listopadu do konce března je povinné používání zimních pneumatik.
- další informace o Finsku -
|