Na Jaderském pobřeží vládne mediteránní podnebí, směrem k východu se stává stále více kontinentálním.
Na západě hraničí země s Jaderským mořem, pruh pobřeží se v Dalmácii k jihovýchodu zužuje, až končí u Kotorského zálivu (Boka Kotorska). Při pobřeží leží více než šest set ostrovů. Dinarské hory se k severovýchodu pozvolna snižují k nížině mezi řekami Sávou, Dunajem a Drávou.
Vedle Záhřebu a přístavních měst Rijeky, Splitu a Dubrovniku jsou nejpřitažlivějšími cíli četná střediska na proslulém dalmatském pobřeží, v horách pak Národní Parky Krka a Plitvická jezery.
Současná měna dostala název "kuna" a byla zavedena 30. května 1994 (Den chorvatské státnosti). 1 chorvatská kuna (HRK) se dělí na 100 lipa. Cizí měny lze v Chorvatsku měnit za místní měnu zcela bez problémů.
Bezpečnostní situace na území Chorvatska je dobrá. Zejména po dobu letní turistické sezóny působí preventivně dostatečná přítomnost uniformované policie na souši i na moři. Přesto je třeba věnovat soustavnou pozornost svým osobním věcem, zejména dokladům a financím, a chránit je před případnými kapsáři, kterým nahrává zvýšená koncentrace osob v letoviscích. Pod trvalým dohledem je třeba mít své věci i na plážích.
Upozorňujeme, že v Chorvatsku je trestné držení jakéhokoliv i sebemenšího množství drog a omamných látek byť i pouze pro osobní potřebu.
V Chorvatsku je sice zákonem povolena hranice 0,5 ‰ obsahu alkoholu v krvi řidiče, nicméně v případě dopravní nehody je alkohol v krvi považován za zásadní přitěžující okolnost. Proto je třeba se konzumace alkoholu před jízdou nebo během jízdy vyvarovat. Při jízdě je zakázáno používat mobilního telefonu s výjimkou přístrojů hands-free. Během letního času není povinnost používat ve dne tlumená světla, nicméně doporučuje se v zájmu bezpečnosti silničního provozu používat světla během jízdy 24 hodin denně. Pro přepravu dítěte mladšího 5 let je povinné používání dětské autosedačky. Pro cyklisty mladší 16 let platí povinné používání ochranné přilby.
Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích pro motorová vozidla 110 km/hod, mimo osady 90 km/hod, v osadách 50 km/hod - pokud není místní úpravou stanoveno jinak. Doporučujeme zvýšenou opatrnost při jízdě za deště. Za deště má vozovka se živičným povrchem prakticky stejné vlastnosti jako při náledí.
Dálniční poplatky v Chorvatsku jsou vybírány formou mýtného, vždy za konkrétní projetý úsek dálnice. Mýtné se platí i za průjezd tunelem pod horou Učka u Rijeky a za přejezd mostu na ostrov Krk. Informace o aktuální výši poplatků (cestarina) je možné nalézt nawww.hac.hr.
Informace o cenách pohonných hmot a seznam plynových stanic lze najít na: www.hak.hra na: www.ina.hr.
Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. V praxi to znamená, že s výjimkou ubytování v hotelu, kempu a privátu je jiný způsob nocování zakázán. Při nedodržení tohoto nařízení se turisté vystavují policejnímu stíhání, soudnímu řízení a peněžité pokutě nebo i vězení.
- další informace o Chorvatsku -
|