Ve vnitrozemských horách panuje středoevropské podnebí, v ostatních částech země je středomořské klima. Léto je na pobřeží suché a horké, zima mírná a deštivá. V horách na severu je zima ostrá a léto poměrně mírné. Na jihu Řecka dosahují teploty v letních měsících často vysokých hodnot (až 45 °C)
Řecko zaujímá jih Balkánského poloostrova. Na severu hraničí s Albánií, Makedonií, Bulharskem a Tureckem a je otevřeno na jih k Egejskému moři.
Asi pětinu státního území tvoří v tomto moři roztroušené ostrovy. Před západním pobřežím leží Jonské ostrovy, z nich nejznámější Korfu (řecky Kerkyra) a Ithaka. V Egejském moři se rozkládají ostrovy Euboia (Evvia), Severní Sporady, Lesbos, Chios, Samos, dále Kyklady, Dodekanésos, Rhodos, Kythera a Kréta. S výjimkou tureckých ostrovů Bocaada a Imroz jsou všechny součástí řeckého území.
Největší ostrov Kréta leží na jihu Egejského moře. Jižní okraj pevniny tvoří poloostrov Peloponnésos.
Téměř polovinu řecké pevniny pokrývají většinou zalesněná pohoří. Na západě je horské pásmo Pindos rovnoběžně s pobřežím, na východě se vypíná nejvyšší řecké pohoří Olymp (2 911 m). Ve středním Řecku je obklopena horami úrodná nížina Thesálie. Také Peloponnésos a četné ostrovy jsou hornaté. Jednotlivé nížiny při řekách se vyskytují jen na pobřežích. Počítáme-li také ostrovy, má Řecko celkem přes 14 000 km většinou značně členitého pobřeží. Přestože zálivy zasahují hluboko do pevniny, je tu poměrně málo přírodních přístavů.
Řecko má rozvinutý cestovní ruch. Jeho starobylá kultura a mediteránní podnebí přitahují každoročně přes sedm milionů turistů.
Jónské, Thrácké ostrovy, Dodekanesos a Kréta jsou pro pobyt na dovolenou nejoblíbenější. Řecko je už dlouho cílem cestujících se zájmem o klasické vzdělání. Slavná místa antické Hellady jsou Athény s Akropolí, Théby, Delfy, Korint a Olympia.
Na Jihozápad od Athén leží Pireus, od doby Themistokla hlavní přístav Athén. Na východním pobřeží Attiky je řada výborných přístavů a mořských lázní: Lavrio, Porto Raffi či Luca. Na severu leží v přímořské nížině Maraton. Na západ od Athén na „svaté cestě“ do Eleusíny letí Dafni, s byzantským klášterem z 11. – 12. století. Eleusína je jedno z nejstarších měst Attiky, proslula kultem Déméter. Attiku spojuje s Peloponésem Korintská šíje.
Korintský průplav umožňující spojení mezi Jónským a Egejským mořem byl zbudován v letech 1881 – 1893. O byzantském dědictví svědčí ortodoxní mnišská republika na hoře Athos na poloostrově Chalkidiki a zajímavý komplex klášterů Meteora. Oblasti zimních sportů jsou na Parnasu a na Olympu.
Bezpečnostní situace v Řecku odpovídá standardu jiných zemí EU. Doporučuje se opatrnost při ochraně osobních věcí, zvláště cestovních dokladů a finančních prostředků, a to zejména na místech se zvýšenou koncentrací turistů či lidí (např. nádraží, letiště, obchodní domy, turisticky atraktivní místa, velké kulturní akce).
Převoz a přechovávání i malého množství drog je často trestáno dlouholetým vězením. Nošení nože nebo slzného spreje je posuzováno jako nepovolené ozbrojování.
Volné kempování mimo vyhrazené kempy je přísně zakázáno. Nedoporučuje se cestovat do vojensky citlivých oblastí podél řeckých hranic.
Stezky v areálech archeologických památek mohou být i ve špatném stavu, proto je třeba mít se na pozoru a uzpůsobit tomu obutí.
Při plavbě na jachtách, člunech a vodních skútrech je zakázáno požívat alkohol, což se vztahuje nejen na kormidelníka plavidla, ale na všechny členy posádky.
Je rovněž povinností informovat přístavní policii v případech, kdy je v plánu vzdálit se s plavidlem z přístavu na dobu delší než 2 hodiny.
Pro řízení plavidel je třeba disponovat příslušným povolením. Pro bližší informace se doporučuje kontaktovat přístavní policii.
Všichni členové posádky plavidel jsou povinni mít plavecké vesty a sedět pouze na k tomu vyhrazených místech.
Jízda na vodních skútrech je povolena pouze mimo oblasti vyhrazené plavcům. Zároveň je možné na nich jezdit ne blíže než 300 metrů a ne dále než 700 metrů od pobřeží. V časovém intervalu od 14:00 do 17:00 hod. platí zákaz jízdy na vodních skútrech.
Potápění s přístroji je možné jen na zvláštní povolení a jen v některých oblastech.
Používané el. napětí je 220 V.
- další informace o Řecku -
|