13.1.2018

Pět tipů na nejhezčí procházky v Evropě.

Každá z těchto pěti turistických cest reprezentuje některý z koutů Evropy, a to hlavně bez zástupů turistů. Přitom nezaberou více než pár hodin a jsou dobře značené.


Kotorský Žebřík, Černá Hora


Tato cesta připomíná historickou pěší stezku spojující nádherné město Kotor s bývalým královským městem Cetinje. „Žebřík“ (strmá stezka s mnoha zákruty) začíná v 940 m.n.m. a nabízí pozoruhodné výhledy na Kotorskou zátoku.

 

 

Trasa
Začíná v průsmyku Krstac nedaleko vesnice Njeguši, poté pokračuje dolů po staré vojenské stezce s více než 70 zákrutami, prochází opuštěnou vesničkou Spiljari s okouzlující kaplí sv. Ivana. Dále klesá kolem úchvatné benátské pevnosti San Giovanni odkud poté sestupuje přímo do centra Kotoru.

6,5 km, 2 hodiny, lehká obtížnost, visit-montenegro.com


Pohádkové bazény, ostrov Skye, Skotsko


Tyto „bazény“ tvoří skupiny vodopádů s křišťálově čistou vodou, padající přes tmavě zbarvené skály, s monumentálním pozadím magických hor Cuillin.

 

 

Trasa
Cesta začíná od parkoviště u Glenbrittle. Po 20 minutách chůze se objeví brod, který vede ke vstupu k bazénům. Můžete si s sebou vzít plavky a v tůních se osvěžit. Cesta zpět vede opět po stejné stezce.

8 km, 3 hodiny, lehká obtížnost, isleofskye.com


Pico do Arieiro Trail, Madeira


Tato stezka propojuje dvě nejvyšší místa Madeiry, Pico Ruivo (1 861 m.n.m.)a Pico do Arieiro (1 817 m.n.m.), traverzem částí centrálního horského masivu.

 

 

Trasa
Začíná na vrcholu Pico do Arieiro a kopíruje horský hřeben po úzkých stezkách a různými tunely. Po cestě můžete nahlédnout do kráteru sopky a obdivovat divoké květiny v nesčetných barvách, zejména na jaře. Na závěr cesty, než se dostanete pěšky do města Achada do Teixeira, je nezapomenutelný panoramatický výhled na celý ostrov z vrcholku Pico Ruivo.

8 km, 4 hodiny, střední obtížnost, visitmadeira.pt


Okruh podél Bohinjského jezera, Slovinsko


Jen hodinu jízdy od Lublaně se nachází největší ledovcové jezero Slovinska, umístěné uprostřed Triglavského národního parku a obklopené majestátnými Julskými Alpami.

 

 

Trasa
Okruh začíná a končí v městečku Ribcev Laz, nacházející se na břehu jezera. Trasa vede kolem několik osamělých pláží a nejkrásnějšího vodopádu Slovinska - Savica, který napájí řeka Sáva. Z cesty jsou překrásné výhledy na jezero s nádherným pozadím vrcholků okolních hor zrcadlících se na klidné hladině jezera.

6 km, 4 hodiny, lehká obtížnost, sloveniaforyou.com

 

Trasa Flysch, Španělsko


V regionu Baskicko v severním Španělsku se nachází pobřežní cesta skrz geologicky nádherné území, obsahující jedinečné přírodní a skalní útvary, které vznikaly před více než 50 miliony let.

 

 

Trasa
Začíná u kaple San Telmo ve městě Zumaia, dále klesá směrem k okouzlujícímu skalnatému pobřeží aby se vnořila do malebné zemědělské krajiny těsně před sestupem k pláži Sakoneta. Zde si můžete prohlédnout úzké skalní útvary, vychutnat si plavání v moři a obdivovat úchvatné útesy. Poté cesta pokračuje do cílového místa Deba. Není divu, že si toto místo vybrali tvůrci seriálu Game of Thrones, je to skutečná cesta časem.

15 km, 5 hodin, střední obtížnost, zumaia.eus