Oficiální
název státu Rozloha Počet obyvatel Podnebí Přírodní poměry Cestovní ruch Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba Náboženské složení Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU Celní a devizové předpisy Dokumenty Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům Víza, režim vstupu Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla ZÁJEZDY DO JORDÁNSKA:
|
Oficiální název státu
Rozloha
Počet obyvatel
PodnebíV převážné části země převládá pouštní podnebí s teplotami do 50 °C a nepatrnými srážkami. Na západě se vyskytuje mediteránní podnebí, které umožňuje i zemědělské využití krajiny. Přírodní poměry400 km dlouhý a 10 km široký tektonický Jordánský příkop rozděluje Jordánsko ležící na severozápadě Arabského poloostrova na západní část s 600 až 800 m vysokou vrchovinou a na část východní s pohořím strmě stoupajícím až do výšky 1745 m.n.m. a postupně klesajícím k Arabské poušti. Příkopovou sníženinou protéká řeka Jordán, která vzhledem k četným zátočinám není splavná a ústí až do Mrtvého moře. Díky malému pobřežnímu pásu v Arabském zálivu má Jordánské spojení s Rudým mořem. Cestovní ruchHlavním magnetem pro návštěvníky je rozlehlé skalní město Petra, někdejší centrum státu Nabatejců. Pozoruhodné jsou i památky z antického období – amfiteátr a další stavby v Ammánu a zříceniny měst Pella, Džeraš (Gerasa) a Umm Qais. Z období křížových výprav pocházejí hrady Kerak a Shaubak. Východně od hlavního města se v poušti nachází několik pozoruhodných pouštních zámků (Amra objevena českým arabistou Aloisem Musilem). Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měnJordánskou měnou je jordánský dinár (JD nebo JOD), který se dělí na 100 piastrů nebo 1 000 filsů. Směnný kurz vůči USD je fixní, 1JD = 1,41 USD. V běžném platebním styku se používá takřka výlučně domácí měna, výjimku představují některé luxusní restaurace či hotely, kde lze (v méně výhodném kurzu) platit i USD.
Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní dobaObvyklá pracovní doba je od 9:00 do 17:00 s cca hodinovou přestávkou kolem poledne. Výjimkou jsou maloobchody, které mají běžně otevřeno do 20–22 hod., většina supermarketů má otevřeno do 22–24 hodin. Pracovní doba úřadů státní správy bývá od 8:30 do 15:00 hod. V době měsíce Ramadán (v roce 2011 cca od 1. 8. do 30.8.) bývá vládou vyhlašována zkrácená pracovní doba, v roce 2010 od 9:00 hod. do 14:00 hod. Oficiální státní svátky v roce 2012 připadají na následující dny: 1. 1. Nový rok 30. 1. Narozeniny krále Abdulláha II. 7. 2. Nástup krále Abdulláha II. na trůn 1. 5. Svátek práce 25. 5. Den nezávislosti 10. 6. Den armády 14. 11. Vzpomínkový den na krále Hussajna 25. 12. Vánoce Slaví se také muslimské svátky, jejichž data jsou pohyblivá; v roce 2012 připadají na tyto dny: 30. 1. Narozeniny proroka Mohammeda 20. 7. Začátek Ramadánu 19. 8. -21 .8. Eid al-Fitr (konec Ramadánu) 25. - 29. 10. Eid al-Adha 15. 11. Islámský nový rok Státními svátky jsou i některé křesťanské svátky.
8. – 9. 4. Velikonoční neděle a pondělí
Náboženské složeníStátním náboženstvím je islám, ke kterému se hlásí asi 92–96 % obyvatel, zbytek populace představují křesťané a několik tisícovek Drúzů (zejména v okolí města Azraq).
Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazykyÚředním jazykem je arabština, vedle toho je relativně rozšířené i používání angličtiny.
Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká městaZ důvodu přehlednosti uvádíme jména ve zjednodušené české transkripci arabštiny a v obvyklé anglické podobě, je-li od češtiny odlišná. Správní členění:
Hlavní město:
Další města:
Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EUJordánsko
disponuje sítí velmi kvalitních soukromých nemocničních zařízení, což platí
zejména pro Ammán a turistickou destinaci Akabu. V těchto zařízeních
ošetří bez problému jakéhokoliv Evropana, který se prokáže mezinárodně platným
pojištěním pro cesty a pobyt, popř. složí-li dostatečně vysokou zálohu na
léčebné výlohy.
Celní a devizové předpisyMístní měna je jordánský dinár, 1 JOD (1000 filsů) = cca 30 Kč. Kurz JOD vůči Kč se vyvíjí v návaznosti na vývoj kurzu USD, na který je JOD navázán (100 USD = 70,8 JOD). Bezcelně lze do Jordánska dovézt osobní věci v objemu přiměřeném předpokládané délce pobytu, 1litr alkoholického nápoje, 200 ks cigaret. K proclení je nutno přihlásit předměty obchodního charakteru. Je zakázáno dovážet zbraně, střelivo, výbušniny, všechny druhy jedů a narkotik, pornografické publikace a zboží. Povinná směna valut při návštěvě Jordánska neexistuje. Zbylé JOD je možno před odjezdem směnit na volně směnitelnou měnu.
DokumentyCestující do Jordánska musejí být vybaveni cestovním pasem, jehož platnost přesahuje minimálně o 6 měsíců předpokládanou dobu pobytu. Čeští občané mohou na území Jordánska vstoupit pouze s platným vízem. Vízum lze obdržet na jordánském velvyslanectví ve Vídni a na všech hraničních přechodech. Víza se nevystavují na hraničním přechodu Allenby Bridge / King Hussein Bridge (přechod mezi Jordánskem a palestinskými územími Izraele). V případě cesty motorovým vozidlem se vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz a technický průkaz vozidla. Povinné pojištění vozidla se platí přímo na hranicích (cca 40 USD/měsíc). Mezinárodní očkovací průkaz není vyžadován.
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistůmVelvyslanectví Ammán doporučuje věnovat pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí". Bezpečnostní
situace Kromě teroristických hrozeb je Jordánsko poměrně bezpečnou zemí, obecná kriminalita je na nízké úrovni. Pouze při cestách do odlehlejších venkovských oblastí doporučujeme zvýšenou obezřetnost, výhodou samozřejmě je místní doprovod. Z bezpečnostních důvodů jsou na mnoha místech zřízena kontrolní stanoviště jordánské armády, kde je kontrolována identita cestujících. Z tohoto důvodu by turisté měli u sebe mít vždy svůj cestovní pas. Přístup k cizincům je v obecné rovině velmi tolerantní, přesto nelze opomenout, že Jordánsko je muslimskou zemí. Adekvátně tomuto faktu je zapotřebí přizpůsobit jak chování vůči místnímu obyvatelstvu (nevhodná je např. konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti), tak i oblečení (nedoporučuje se výstřední oblečení, a to zejména ve venkovských oblastech). Doprava Mezistátní autobusová doprava existuje mezi Ammánem a metropolemi sousedních zemí, tato autobusová spojení jsou spolehlivá a poměrně laciná. Na trase Ammán – Aqaba jezdí pohodlné a moderní „Jet“ autobusy, veřejná doprava mezi ostatními jordánskými městy se omezuje na méně pohodlné a zastaralé minibusy. Železniční doprava prakticky neexistuje, výjimkou je turistický vlak jezdící mezi Aqabou a pouštní oblastí Wádí Ram. Městská hromadná doprava existuje pouze v Ammánu, její úroveň však není dobrá a orientace v ní je pro cizince obtížná. Vhodnější je využívání taxi, která jsou relativně laciná. Všechny vozy taxi jsou vybaveny taxametry (při nástupu je nutné zkontrolovat jeho vynulování), ve večerních hodinách jezdí za smluvní ceny. V Jordánsku působí řada agentur pronajímajících auta, pro pronájem auta je nutno vlastnit mezinárodní řidičský průkaz, podmínkou je zpravidla i složení zálohy. Autostop nelze doporučit, není vhodnou formou cestování po Jordánsku, místní řidiči na něj nejsou navyklí. Pokud už zastaví, budou za svezení zpravidla požadovat peníze. Stravování Ubytování
Víza, režim vstupuMinisterstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Pro ČR je příslušný zastupitelský úřad Jordánska se sídlem ve Vídni. Jednorázové
vstupní vízum lze získat na počkání na letišti a pozemních hraničních
přechodech (s výjimkou přechodu Allenby Bridge/King Hussein Bridge) za jednotný
poplatek JOD 20,-. O vstupní vízum lze zažádat i na Jordánském velvyslanectví
ve Vídni. (Pozn.: Činnost Jordánského honorárního konzulátu v Praze byla
prozatím přerušena.) Přihlašovací
povinnost
Zdravotnictví, důležitá telefonní číslaÚroveň zdravotnických zařízení je dobrá, běžné ošetření je možné prakticky v jakékoli soukromé nemocnici, bývá však poměrně drahé a platba je často požadována předem. Praktická
telefonní čísla:
|