Nepál

Oficiální název státu
                                      
Rozloha

Počet obyvatel


Podnebí

Přírodní poměry

Cestovní ruch

Peněžní jednotka a její členění,
používání jiných měn


Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba

Náboženské složení

Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky

Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města

Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

Celní a devizové předpisy

Dokumenty

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Víza, režim vstupu


Zdravotnictví, důležitá telefonní číslaZÁJEZDY DO NEPÁLU:


Oficiální název státu

Česky:             Federativní demokratická republika Nepál (Nepál)

Anglicky:          Federal Democratic Republic of Nepal (Nepal)

Nepálsky:        Sanghiya Loktantrik Ganatantra Nepal


Rozloha

Celková rozloha 147 181 km2 (v pořadí 93. země na světě), z toho 3 830 km2 vody.


Počet obyvatel

Rok

Počet obyvatel (v mil.)

Hustota obyv. (na 1 km2)

Ekonomicky činné obyv. (v mil.)

2005

28,2

191

10,4

2010

29,33

199

18

Ve městech žije cca 19 % obyvatel – rychlost urbanizace 4,7 % za rok, asi 52 % obyvatel žije ve vysokohorských a horských oblastech. Nepálu chybí především kvalifikovaná pracovní síla.


Podnebí

Na severu mají studené léto a velmi chladné zimy, zatímco v aluviální nížině a v Káthmándú převládá spíše subtropické podnebí. Střední a východní část země je pod vlivem letního monzunu (červen až září). Průměrné teploty v Káthmándú se pohybují v lednu okolo 12 °C a v červenci 24 °C.


nahoru


Přírodní poměry

Nepál zabírá poměrně úzké území při jižních svazích centrálního Himálaje o délce 853 km a šířce 160 km. Stát je rozdělen na tři výrazná krajinná pásma. Na jihu se rozkládá aluviální nížina zvaná Terai, severněji se rozprostírá široká zóna předhůří Himálaje a pohoří Siválik. Nejseverněji se táhne hlavní hřeben centrálního Himálaje, kde se nachází osm z deseti nejvyšších hor světa. Mezi osmitisícovkami je Mount Everest (8 850 m), ležící při hranici s Tibetem (Čína), nejvyšší horou světa.

Hospodářským i sociálním centrem je údolí Káthmándú, které se rozprostírá v předhůří Himálaje a dosahuje 30 km délky a 25 km šířky.


nahoru


Cestovní ruch

Pro cestovní ruch má největší význam vysokohorská turistika v Himálaji. Dalšími turistickými centry jsou Národní park Chitwan (bengálský tygr a nosorožec) a údolí Káthmándú s četnými chrámy, paláci a středověkými stavbami.


nahoru


Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn

Česky

Anglicky

Mezinárodní zkratka

Místní označení

nepálská rupie

Nepalese rupee

NER, NPR

Re, Rs

Dělení:

1 rupee = 100 paisa (psáno anglicky)

•        1 nepálská rupie   = 100 pése (psáno česky)

1 USD = 71,48  NPR (říjen 2011)                                                               

Devizový kurs NPR je svázán s indickou rupií - 1 INR = 1,6 NPR. V Nepálu lze platit i indickými rupiemi. Z důvodu výskytu padělaných bankovek mohou být odmítnuty bankovky 500 INR. Bez problémů lze na místní měnu směnit americké dolary (USD). V Káthmándú lze ve vybraných hotelích a obchodech používat hlavní platební a kreditní karty.


nahoru


Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba

Nepál slaví mnoho svátků, během kterých je zavřeno. Hlavním dnem pracovního klidu je sobota, zatímco neděle je běžný pracovní den. Pracovní doba ve státních úřadech je od 10:00 do 17:00, v pátek do 15:00. Většina svátků jsou hinduistické svátky, které se určují podle astrologického kalendáře, každý rok proto svátek připadá na jiný den.

 

Státní svátky v r. 2011:

 

30.1.    Martyrs` Day

8.2.      Vasant Panchami

18.2.    Rashtriya Prajatantra Divas (National Democracy Day)

3.3.      Shivaratri (in honour of Lord Shiva)

8.3.      Nepalese Women`s Day

19.3.    Holi

3.4.      Ghode Jatra (Festival of Horses)

11.4.    Chaite Dashain

12.4.    Rama Nawami (Birthday of Lord Rama)

14.4.    Navabarsha (New Year`s Day)

9.5.      Buddha Jayanti (Birthday of Lord Buddha)

22.8.    Krishna Janmashtami

28.9.    Ghatasthapana

3.10.    Fulpati Saptami

4.10.    Maha Ashtami

5.10.    Maha Navami

6.10.    Vijaya Dashami

26.10. Lakshmi Puja

27.10. Govardhan Puja

9.11.    Constitution Day


Více informací např. na: http://www.worldtravelguide.net/nepal/public-holidays#ixzz1Fo1bKJiL


nahoru


Náboženské složení

Státním náboženstvím v Nepálu je hinduismus (80,6 % obyv.), druhým nejrozšířenějším náboženstvím je buddhismus (10,7 %). Mnoho Nepálců jsou stoupenci jak hinduismu, tak mahájánového buddhismu, tyto víry se v Nepálu vzájemně prolínají. Některé kmeny se hlásí k  místním sektám tibetského buddhismu - lámaismu a jiné stále ještě lpí na původních kmenových kultech (např. na předbuddhistických formách lidového náboženství - bönismus). Islám vyznává asi 4,2 % obyvatelstva. Kirátský šamanismus vyznává cca 3,6 % obyv. Z příslušníků ostatních náboženství žijí  v Nepálu  především  křesťané a džinisté (2 %).


nahoru


Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky

Úředním jazykem na celém území Nepálu je nepálština psaná dévanágarským písmem. Nepálsky se dnes dorozumí 98 % všech obyvatel země (rodným jazykem je pro 48 % obyv.). Jinak se v Nepálu mluví 36 dalšími jazyky a dialekty, jež patří mezi tři jazykové skupiny: indo-evropská (např. maithilí – 12,1 %, bhódžpurština – 7,4 %, tháru – 5,8 % aj.), tibetsko-barmská (např. névárština – 3,6 %, gurungština aj.) a austro-asijská (např. mundština).

Ve velkých nepálských městech se lze domluvit anglicky. Angličtina je i obchodním jazykem.


nahoru


Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města

Území Nepálu je rozděleno na pět oblastí, z nichž každá je dále rozčleněna na zóny (dohromady 14 zón):

1.     Východní                     (3 zóny: Kosi, Mechi, Sagarmatha)     

2.     Střední:                        (3 zóny: Bagmati, Janakpur, Naravani)

3.     Západní:                      (3 zóny: Dhawalagiri, Gandaki, Lumbini)

4.     Středozápadní:             (3 zóny: Bheri, Karnali, Rapti)

5.     Zadonězápadní:            (2 zóny: Mahakali, Seti)

Hlavní město: Káthmandú (Kathmandu):   990 tis. obyv.

Další velká města:

•        Birátnagar (Biratnagar)                              212 tis. obyv.

•        Pókhara (Pokhara)                                    166 tis. obyv.

•        Pátan (Lalitpur)                                         158 tis. obyv.

•        Bírgaňdž (Birganj)                                    123 tis. obyv.

•        Dharan                                                     110 tis. obyv.

 


nahoru


Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

V hlavním městě lze najít zdravotní péči na obstojné úrovni, přestože hygienické standardy zdravotnických zařízení jsou v porovnání s evropskými zvyklostmi výrazně nižší. Ve venkovských a zejména horských oblastech je situace mnohem horší. Obecně lze říci, že do Nepálu, podobně jako do dalších států jižní Asie, by měly jezdit pouze osoby v dobrém zdravotním stavu. Je vhodné si s sebou vzít  dostatečnou zásobu užívaných léků, několik sterilně balených obvazů, injekčních stříkaček a jehel, neboť ty nejsou vždy k dispozici. Zdravotní péči si zahraniční návštěvníci musí hradit, často v hotovosti, je proto nutné před cestou sjednat zdravotní pojištění a mít dostatečnou finanční zásobu.


nahoru


Celní a devizové předpisy

Povinná výměna valut byla v Nepálu zrušena v roce 1993. Je zakázán dovoz a vývoz nepálských rupií.

Dovoz: Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, 200 cigaret, 50 doutníků, max. 1,15 litru alkoholického nápoje, 12 plechovek piva, dalekohledu, kamery s max. 12 filmy, fotoaparátu s max. 15 filmy, kazetového magnetofonu s max. 15 kazetami, dětského kočárku, tříkolky, spacího pytle a holi. Jiné předměty jsou zpravidla bezcelně propuštěny v případě, že jejich hodnota nepřesahuje 800 nepálských rupií.

Při odletu (odjezdu) ze země jsou prováděny prohlídky turistů s cílem zamezit a odhalit vývoz a pašování drog, starožitností a drahých kamenů. Bezcelně lze vyvézt ze země jen to, co bylo do Nepálu dovezeno, a suvenýry. Častokrát jsou však turistům nabízeny jako suvenýry starožitnosti, na jejichž vývoz platí přísný zákaz. V případě pochybností, zda nejde o starožitnost, je možné se obrátit na nepálský archeologický úřad (Department of Archeology, National Archives Building, Ram Shah Path, Kathmandu, telefon: 009771/215358).

Vedle starožitností je dále zakázáno vyvážet drahokamy a polodrahokamy, jakékoli předměty ze živočichů (včetně kůží, loveckých trofejí). Zakázán je dovoz i vývoz nepálských rupií, narkotik, zbraní, lihovin. Cla se pohybují v rozmezí 10-20% z hodnoty zboží.Povinná výměna valut byla v Nepálu zrušena v roce 1993. Je zakázán dovoz a vývoz nepálských rupií.


nahoru


Dokumenty

Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem. Pokud cestovatel přijíždí z oblastí nákazy žluté zimnice, musí doložit mezinárodním očkovacím průkazem, že očkování proti této nákaze podstoupil

nahoru

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Doporučujeme nejprve věnovat pozornost sdělením v rubrice "Aktuální informace a doporučení na cesty".

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje české občany, že cizinci se v Nepálu často stávají terčem pouliční kriminality. Jde o kapesní krádeže, krádeže osobních zavazadel atd. Také ženy bývají obtěžovány. Proto se ženám doporučuje, aby chodily vhodně oblečené (ne krátké sukně a tílka), a to zejména v odlehlých oblastech.

Hygienické podmínky
Při cestování do Nepálu je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu; u téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflory v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc, neboť by se mohlo jednat o choleru (v nedávné minulosti proběhlo v Nepálu několik epidemií cholery s následkem stovek úmrtí, je proto třeba počítat s jejím výskytem), spíše však půjde o žloutenku, amébózu nebo lambliózu. V jižních částech Nepálu se v období od srpna do listopadu vyskytuje japonská encefalitida, na níž každoročně umírá mnoho lidí. Od listopadu do května propuká v Nepálu epidemie meningokokové meningitidy. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti) je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady.

Podnebí a počasí
V Nepálu vládne klasické monsunové počasí. Období deštů je od června do září, nejlepší měsíce pro trekking jsou na jaře duben a květen, na podzim konec září, říjen a počátek listopadu. Tak se lze vyhnout dešťům a vlhku v létě a sněhu a mrazu v zimě. Jih Nepálu je teplejší se subtropickým počasím, s postupem na sever přibývá nadmořská výška a s ní se mění klima na horské až vysokohorské se všemi běžnými znaky.

Strava
Nepálská strava není nijak rozmanitá, odpovídá drsnému charakteru země. Typickým jídlem je "dhal bhat tarkari", což je luštěninová polévka a zelenina na kari. Pro stravování v Nepálu platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná.

Vodu je lépe pít z originálně uzavřených lahví, pití vody z vodovodu se nedoporučuje (ani ve formě ledu). Ve vysokých horských oblastech je možné použít i místní vodu, jistotu lze ale získat pouze jejím převařením. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně.

Doprava a telekomunikace
Mezi Káthmandú, Pokharou a několika dalšími městy existuje letecké spojení. Silniční siť je velmi nerozvinutá a její kvalita je slabá. Cestování autobusy je značně vyčerpávající. V horských oblastech se vyskytují pouze nezpevněné cesty pro pěší.
Telefonní linky do zahraničí fungují zpravidla dobře. Spolu s telefony lze využívat i faxové spojení, internetové kavárny se vyskytují převážně ve větších městech.

Peníze
Rychlý převod peněz do Nepálu je možný z ČR prostřednictvím American Express nebo služby Western Union. Doporučuje se přivézt si do Nepálu americké dolary, které lze měnit oficiálně v bankách nebo i ve směnárnách. Bez problémů jsou měněny cestovní šeky (poplatek 1-2%), pokud jsou vystaveny v amerických dolarech, britských librách,euro nebo australských dolarech.

Ubytování
V Nepálu existuje celá škála ubytovacích zařízení, jejichž ceny se pohybují od 10 USD až po několik desítek USD za noc.

Ostatní informace a doporučení: 
- nedoporučuje se, aby ženy chodily v šortkách nebo muži bez košile či trička
- nezapomenout sluneční brýle, pokrývku hlavy a krém na opalování
- v Nepálu se lze domluvit anglicky
- v Nepálu je v zimě o čtyři a tři čtvrtě a v létě o tři a tři čtvrtě hodiny více než v ČR
- vysokohorská turistika v Nepálu je riziková, každoročně dochází k úmrtí horolezců
- informace o trekování poskytne hotel Tilicho na ulici Tridevi Marg v Káthmandú.
- v buddhistických chrámech se chodí naboso a dokola ve směru hodinových ručiček
- průkaz ISIC může být v Nepálu velmi užitečný, zejména pro levnější ubytování.

Aktualizované informace jsou k dispozici na internetových stránkách ZÚ Dillíwww.mzv.cz/newdelhi v sekci Vízové a konzulární informace.

 

nahoru


Víza, režim vstupu

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. 
Vízum do Nepálu lze získat buď přímo na hraničním přechodu, nebo na nepálských ambasádách v zahraničí. Vízum na 30 dní stojí 30 USD. Vízum lze v Nepálu prodloužit na Imigračním úřadě v Káthmandú (Department of Immigration, Thamel, Kathmandu, tel.: 009774-18573, 12337, otevřeno neděle až čtvrtek 10:30-14:00 a v pátek 10:30-12:00) a v Pokhaře. Je nutné mít s sebou zásobu pasových fotografií.
Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. Trekking Permit, který vydává v Káthmandú Imigrační úřad. Nedoporučuje se pokoušet dostat se do těchto oblastí bez povolení, neboť na důležitých křižovatkách jsou policejní stanoviště a vstup bez povolení je považován za trestný čin a je tvrdě pokutován.

Nepál má mezinárodní letiště v Káthmandú, kam se lze dostat nejlépe z okolních asijských zemí, například z Indie nebo Thajska, fungují i přímé letecké linky z Evropy, např. z Frankfurtu. Po zemi lze překročit hranice na třech přechodech z Indie a jednom z Tibetu.

Přihlašovací povinnost existuje pro pobyty delší než 24 hodin. Je třeba se zaregistrovat na nejbližší místní policejní stanici. Většina hotelů registraci za své hosty provádí sama.


nahoru


Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla

Kathmandu
tel./fax: 00977-1-521730 Kvalitní státní nemocnice neexistují, v případě potřeby je lepší vyhledat soukromého lékaře. Z tohoto důvodu se doporučuje zdravotní pojištění na cestu. V případě extrémních sportů (např. vysokohorská turistika) se musí sjednat speciální pojištění, jinak pojišťovny odmítají náklady spojené s ošetřením , převozem atd. hradit. Je třeba počítat s platbou léčebných výloh na místě v hotovosti a teprve zpětnou refundací nákladů pojišťovnou.

Před cestou je vhodné konzultovat s lékařem v ČR otázku očkování. Zpravidla se doporučuje očkování proti žloutence typu A, břišnímu tyfu, tetanu a obrně, při delším pobytu i proti japonské encefalitidě a meningokové meningitidě. V jižních partiích Nepálu hrozí i nákaza malárií. Zcela běžně se u cestovatelů vyskytuje tzv. cestovatelský průjem.

Důležitá telefonní čísla v Káthmandú:
Ambulance červeného kříže: (01) 228094
Policie, Durbar Sguare: (01) 211162
Hasiči: (01) 221177

 

nahoru