Thajsko

Oficiální název státu

Rozloha

Počet obyvatel

Podnebí

Přírodní poměry


Cestovní ruch
                                       
Peněžní jednotka a její členění,
používání jiných měn


Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba

Náboženské složení

Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky


Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města


Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

Celní a devizové předpisy


Dokumenty

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Víza, režim vstupu

Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla


  


 ZÁJEZDY DO THAJSKA:Oficiální název státu

Thajské království

The Kingdom of Thailand

thajsky:

Ratch Anachark Thai


Rozloha

513 115 km2


Počet obyvatel

Počet obyvatel:

66 720 153 (20. nejlidnatější stát světa)

Hustota obyvatelstva:

130,0 obyv./km2

Ekonomicky činné obyvatelstvo:

47,3 mil. (od 15-64 let) tj. 70,9 %


Podnebí

Panuje zde tropické podnebí s celoročně vysokými teplotami a vysokou vlhkostí vzduchu. Období dešťů trvá od června do října.


nahoru


Přírodní poměry

Západní část území pokrývají výběžky jihovýchodních pohoří centrálního asijského horského masivu, které zasahují až k poloostrovu Malakka. Vlhké monzunové lesy utvářejí úrodnou centrální nížinu táhnoucí se od severu k jihu. Dolní tok řeky Menam představuje nejhustěji zalidněnou část země. Na východ odtud se rozprostírá plošina Korat, která je na východě u hranic s Laosem ohraničena Mekongem.


nahoru


Cestovní ruch

Od osmdesátých let 20. století se Thajsko stalo oblíbeným turistickým cílem, má ovšem problémy s drogami a prostitucí. Vedle plážových turistických středisek v Thajském zálivu a na ostrově  Phuket lákají četné kulturní pamětihodnosti, jako např. rozvaliny města Ayutthaya a Sukhotai. Turisticky obzvlášť atraktivní je Národní park Khao-Yai.


nahoru


Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn

Baht (THB), 1 THB=100 satangů

K 31.10.2011 činil aktuální kurz 30,60 THB/USD, resp. 42,70 THB/EUR.

Na území Thajska je možno oficiálně platit pouze místní měnou, nicméně některé subjekty s vazbou na turismu přijímají i USD nebo Eura (hotely, resorty, CK apod.). V naprosté  většině případů lze také platit kreditní kartou.

V Thajsku existuje dostatečně hustá síť oficiálních směnáren i bankomantů. Rozdíl mezi kurzy oficiálních a "neoficiálních" směnáren  je minimální.


nahoru


Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba

V Thajsku je oproti SEČ časový posun +5 hodin, v zimním období +6 hodin. V Thajsku převládá vlhké tropické podnebí se třemi obdobími : období dešťů, období sucha (a relativního chladu - přes den 27 st.C) a horké období (až 38 st.C).

Pracovní doba firem a institucí se pohybuje zpravidla od 8.00 až 9.00 hod. a trvá s polední přestávkou zhruba do 17.00 až 18.00 hod. Pracovní týden je 5ti denní. Řada firem, zejména ze soukromého sektoru, pracuje i v sobotu dopoledne. Banky otvírají obvykle v 9.30 hod a zavírají v 15.30 hod. Síť velkých obchodních domů je otevřena od 9.00–10.00 hod. do 20.00–22.00 hod. Obchodní domy Foodland s velkoprodejnou potravin mají otevřeno nepřetržitě, 7 dní v týdnu.

Některé svátky mají pohyblivý termín s ohledem na náboženské souvislosti. V případě, že svátek připadá na sobotu nebo neděli, den volna se zpravidla přesouvá na nejbližší pracovní den, t.j. na pondělí. V jednotlivých letech se tak data většiny svátků mohou mírně lišit.

1. leden - Nový rok

11. březen - Magha Puja Day

6. duben - Chakri Day,

13.–15. duben - thajský Nový rok neboli Songkran Festival

5. květen - Den korunovace

10. květen - Wisakha Bucha Day

8. červenec - Asalha Pucha Day

9. červenec - Buddhist Lent Day

12. srpen - narozeniny královny

23. říjen - Chulalongkorn Day

10. listopadu – Loy Kratong

5. prosinec - narozeniny krále

10. prosinec - Den ústavy

31. prosinec - novoroční svátky


nahoru


Náboženské složení

Dominantní postavení v thajské společnosti má théravádový buddhismus, známý též jako hínajána („malý vůz“), k němuž se hlásí 94.6 % obyvatel. 4.6 % obyvatel, převážně muslimů na jihu země, vyznává islám, 0.7 % obyvatel tvoří křesťané. Mezi příslušníky horských kmenů je stále rozšířena animistická víra.


nahoru


Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky

Úředním jazykem v zemi je thajština. Má čtyři dialekty, centrální dialekt se stal základem spisovného thajského jazyka. Thajské písmo bylo vytvořeno ve 14. století na základě monského a khmerského písma. 

Příslušníci místní čínské komunity používají vedle thajštiny svého mateřského jazyka. V Bangkoku, velkých turistických centrech a ve větších městech ovládá část obyvatelstva angličtinu.


nahoru


Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města

Thajsko je rozděleno na 75 provincií a samosprávný Bangkok. Každá provincie, v jejímž čele stojí jmenovaný guvernér, se dělí na okresy (amphoe), které se dále člení na nižší správní celky. Bangkok, v jehož čele stojí volený guvernér, se dělí na 38 městských obvodů.

Hlavním městem Thajska je od r. 1782 Bangkok (Krungthep) s cca 12 mil. obyvateli (leden 2008). Další velká města s počtem obyvatel nad 100.000: Khorat (210 tis.), Chiang Mai (155 tis.), Hat Yai (140 tis.) a Khon Kaen (131 tis.).


nahoru


Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

Thajsko je turistickou velmocí, která výraznou část poskytovaných služeb zaměřuje na zahraniční turisty. V Bangkoku a větších městech existuje řada nemocnic a zdravotnických zařízení (zejména soukromých) na velmi vysoké úrovni, ve kterých většinou není problém domluvit se anglicky.

Pokud má zahraniční turista platné cestovního pojištění, pak v případě ošetření či hospitalizace je běžné vyřizování úhrady prostřednictvím asistenčních služeb pojišťovny. Nemá-li však turista uzavřeno cestovní pojištění, je poskytována zdravotnická péče českým občanům za úplatu.

Na většinu méně závažných zdravotních potíží lze zakoupit většinu léků v místních lékárnách volně bez receptu. Opatrnost je namístě při nákupu v malých a neznačkových lékarnách, kde hrozí nebezpečí nákupu padělků známých a žádaných značek léků.


nahoru


 

Celní a devizové předpisy

Do Thajska lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství. Je zakázán dovoz a vývoz narkotik, obscénních materiálů a publikací; zakázán je rovněž vývoz výbušnin (včetně petard). Mezi druhy zboží, jejichž dovoz a vývoz je omezen (tj. podléhá předchozímu schválení nebo povolení příslušných vládních úřadů) patří při dovozu: střelné zbraně a střelivo (povolení vydává Policie Department), komunikační zařízení a příruční krátkovlnné vysílačky s přijímačem (Post and Telegraph Department), rostliny a jejich části (Agriculture Technical Department), zvířata (Livestock Department), kosmetické výrobky (Public Health Ministry), vodní živočichy, např. piraně (Fishery Department); při vývozu: 
starožitnosti, napodobeniny Buddhy (s výjimkou menších kusů běžně prodávaných u stánků) a náboženské předměnty (Fine Arts Department, příslušné povolení většinou zajistí již prodejci), divoká a domácí zvířata jako např. ptáci, opice, kočky (Frostry Department nebo Livestock Department), střelné zbraně a střelivo (Police Department).

Cestující, kteří budou přistiženi při pokusu o bezcelní odbavení zboží podléhajícího clu a zboží, jehož dovoz a vývoz je zakázán nebo omezen, zaplatí pokutu ve výši čtyřnásobku ceny tohoto zboží a cla; zboží jim bude následně zabaveno.

Pro dovoz a vývoz cizích měn neexistují žádná omezení. Šeky a směnky však musejí být vyměněny v bance do 15 dnů po příletu do země. Při vývozu thajské měny platí, že maximální částka nesmí přesáhnout 50.000,- ThB a v případě cesty do sousedních států 500.000,- ThB.


nahoru


Dokumenty

Ke vstupu na území Thajska je vyžadován cestovní pas platný minimálně šest měsíců po vstupu na území Thajska. V žádném případě proto není možno získat thajské vízum do cestovního pasu typu "blesk". Řadě českých turistů již byl z tohoto důvodu odmítnut vstup do země.

K povolení vstupu na thajské území se vyžaduje očkovací průkaz pouze od osob přijíždějících z oblastí charakterizovaných výskytem infekčních nemocí, jako např. žlutá zimnice.


nahoru


Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Vzhledem k opakovaným teroristickým útokům separatistů na jihu Thajska MZV důrazně varuje české občany před cestováním do převážně muslimských provincií Yala, Pattani a Narathiwat. Určité riziko představuje cestování do ostatních pohraničních oblastí, kde čas od času dochází k ozbrojeným střetům.

Při pohybu po Thajsku je třeba zachovávat obezřetnost a vyhnout se jakýmkoliv demonstracím, které se čas od času vyskytují v Bangkoku i mimo něj.

Důrazně varujeme před držením i užíváním jakýchkoliv drog. Tresty v této oblasti jsou v Thajsku velmi vysoké, včetně trestu smrti a doživotí. Za náhodně nalezenou cigaretu marihuany v osobních věcech lze dostat i několikaměsíční vězení.

Thajsko je království v čele s králem Bhumibolem Adulyadejem (Ramou IX), který je hlavou státu. Král a členové jeho rodiny požívají vysokou úctu mezi občany země a je absolutně nepřípustné jakýmkoliv způsobem urážet jejich majestát.

Při půjčování dopravních prostředků (zejména motocyklů a vodních skútrů) dochází často při vrácení k vymáhání nehorázně vysokého odškodného za údajné či skutečné poškození. Thajská policie je v těchto případech většinou na straně půjčovny. V žádném případě nedávejte do zástavy svůj cestovní pas. Je to v rozporu se zákony ČR a půjčovny to často zneužívají pro vymáhání neoprávněných částek. Motocykl si nepůjčujte v případě, že nemáte platný mezinárodní řidičský průkaz a dostatečnou praxi v řízení z domova a nikdy na něm nejezděte bez helmy. Při nedodržení pojistných podmínek se stává, že pojišťovny v případě nehody neplatí škody a léčení, což dotyčné stojí mnohasettisícové částky, které musí uhradit před odjezdem ze země.

Jakékoliv problémy včetně problémů s policií se snažte řešit dohodou, s vlídnou tváří, usmlouváním, trpělivě a poukazem na vaši obtížnou situaci. Rozčilováním a křikem nedosáhnete ničeho.

Do Thajska nejezděte bez cestovního zdravotního pojištění, které uhradí veškeré zdravotní náklady, spojené s vaší plánovanou činností. Úhrady za případný úraz nebo nenadálou nemoc jsou v řádu statisíců Kč a v případě, že nemáte na zaplacení, není vám v některých případech dostatečná péče vůbec poskytnuta, případně je vám znemožněn odjezd ze země dokud dluh neuhradíte.

Své cennosti mějte vždy pod dohledem mimo dosah potenciálních zlodějů. Uzavření hotelových sejfů vždy přezkoušejte. V případě ztráty či odcizení peněz je možno využít husté sítě poboček Western Union.

Kopie svých pasů s vízem doporučujeme mít neskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Nekupujte a neplaťte cokoliv drahého, pokud si nejste jisti, že uvedené zboží má vámi očekávanou kvalitu (zájezdy, ubytování, zlato, šperky, drahé kamení a pod.). Všechen obchod je v Thajsku dán dohodou mezi prodávajícím a kupujícím a prokázat prodávajícímu podvod je pro cizince skoro nemožné. Důrazně varujeme před pouličními náhodnými setkáními, které doporučují „velice výhodné slevy platné jen dnes.“ Jedná se o dobře organizovaný podvod.

Přestože Thajsko se snaží potlačit prostituci a s ní spojené negativní jevy, stále ještě se těší oblibě „sexuální turistika“. Vzhledem k velkému výskytu HIV a dalších pohlavních nemocí se doporučuje zachovávat v těchto případech pravidla bezpečného sexu a to i při styku s osobami mimo příslušné provozovny.

Thajsko je buddhistická země, kde zpodobeniny Buddhy jsou posvátné. Ti, kdo se dopustí svatokrádeže, se trestají vězením (včetně cizinců). Návštěva buddhistických chrámů a památek je povolena jen v dostatečném oblečení, nejsou povoleny minisukně, odhalená ramena a krátké kalhoty. Před vstupem do chrámových místností je nutné se zout.

Pro uzavření sňatku v Thajsku musí český občan předložit dokument, který lze získat na velvyslanectví ČR v Bangkoku na základě předložení originálu rodného listu a vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství. Doklad je následně třeba nechat úředně přeložit do thajského jazyka a nechat ověřit na MZV Thajska.


nahoru


Víza, režim vstupu

Od 11.8.2011 nepotřebují občané ČR pro vstup a pobyt na území Thajského království do 30 dnů za účelem turistiky víza. Pokud ke vstupu na území Thajska bude použit pozemní přechod, je maximální dovolená doba pobytu pouze 15 dnů. Ke vstupu do země je nutné předložit platný cestovní doklad, jehož platnost je v době vstupu více než 6 měsíců, a prokázat finanční prostředky ve výši 10.000 THB na osobu nebo 20.000 THB na rodinu. Povolenou dobu pobytu nelze až na výjimečné případy (např. hospitalizace nebo jiné závažné důvody) prodloužit.

Při opakovaném vstupu do země platí, že součet všech pobytů v 6 kalendářních měsících nesmí přesáhnout 90 dnů. Při vstupu do země je imigračním úředníkem vyznačena doba povoleného pobytu. Doporučujeme si vždy tento údaj zkontrolovat.

Při překročení povolené doby pobytu se platí pokuta ve výši 500,- THB za každý den, minimálně 1000,- THB, maximálně však 20 000,- THB. Při delším překročení, zejména pokud dotyčná osoba nemá platnou zpáteční letenku, dochází často k umístění dotyčného do detenčního centra a soudnímu vyhoštění na jeho vlastní náklady. Doba pobytu v detenčním centru není nijak časově omezená, zadržený si musí sám zajistit peněžní prostředky na zaplacení pokuty a letenky do vlasti. V některých případech (závažné porušení pobytového režimu) může být rozhodnutím soudu zakázán vstup na území Thajska na rozsudkem stanovenou dobu.

Pro ostatní účely vstupu a pobytu nebo pro vstup za účelem turistiky s pobytem přesahujícím 30 dnů je nutné žádat o vízum. Více informací (v angličtině):
· Velvyslanectví Thajského království v Praze
· Ministerstvo zahraničních věcí Thajského království

Ztrátu cestovního dokladu je nutné okamžitě nahlásit na nejbližším policejním oddělení a požádat o sepsání protokolu. Ten se poté předkládá na imigračním úřadu při žádosti o zapsání povolení k pobytu do náhradního cestovního dokladu, který si občan ještě předtím vyřídí na zastupitelském úřadě ČR.

Platí přihlašovací povinnost, a to do 24 hodin od vstupu na území Thajska. Přihlašuje se na imigračním úřadu podle místa pobytu nebo na místním policejním oddělení. Tuto povinnost však za cizince v naprosté většině případů vyřizují majitelé ubytovacích zařízení.


nahoru


Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla

Centrum služby turistům (Tourist Service Centre) 1155 (bezplatně)
Policie 191 (bezplatně)
První pomoc 2551133-6


 

nahoru