Oficiální název státu Rozloha Počet obyvatel Podnebí Přírodní poměry Cestovní ruch Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba Náboženské složení Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU Celní a devizové předpisy Dokumenty Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům Víza, režim vstupu Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla
ZÁJEZDY DO EGYPTA:
Ubytování v EgyptěLetenky do Egypta
|
Oficiální název státuEgyptská arabská republika Gumhúrijat Misr Al-Arabija The Arab Republic of Egypt
RozlohaCelkem 1 001 450 km2 z toho země 995 450 km2 voda 6 000 km2 obydleno 53 800 km2 (5,3 %) kultivováno (přibližně)33 600 km2 (3,4 %) celková délka egyptského pobřeží2 936 km, z toho připadána Středozemní moře 995 km, na Rudé moře1 941 km
Počet obyvatelPři posledním sčítání obyvatelstva v lednu 1998 byl jeho celkový počet 63,587 mil Podle posledních odhadů - v roce 2010 93 mil. Z toho trvale žijících v zemi 84,5 mil (odhad) Přechodně pracujících v zahraničí 8,5 mil (odhad) Průměrná hustota obyvatelstva85/ km2 Největší koncentrace obyvatelstva je v nilském údolí a nilské deltě 95% obyvatel Městská populace činí přibližně 45% Podíl nezaměstnanosti – 2010 9,8% Ekonomicky činné obyvatelstvo 26 mil Roční přírůstek ekonomicky činného obyvatelstva 700 tis.ročně
PodnebíNa sever od Káhiry panuje středomořské podnebí s ročními srážkami 100 - 200 mm. Na jihu prší vzácně a zvyšují se rozdíly v teplotě vzduchu. Na severu se pohybují průměrné teploty mezi 20 °C v zimě a 35 °C v létě, u Asuánu mezi 24 °C a 41 °C. Na jaře vane suchý horký vítr chamsin, který způsobuje písečné bouře. Velká část země je s výjimkou pouštních druhů trávy, akácií či tamaryšků bez rostlinného pokryvu. Podél Nilu rostou rozmanité druhy rákosu a bambusu, papyrus a lotosové květy. Faunu reprezentují typičtí obyvatelé pouště (tarbíci, štíři, šakali a hyeny). V Nilu žije asi 200 druhů ryb a krokodýli. Velmi bohatá na druhy je ptačí říše.
Přírodní poměryŽivotní tepnu země tvoří Nil. V horním Egyptě se řeka v poušti zahloubila do vápencové plošiny. Mezi Násirovým jezerem a deltou Nilu řeka vytváří asi 25 km široký úrodný pás. Na sever od Káhiry se nachází rozsáhlá delta o rozloze 23 000 km2 a mnoha rameny, kanály a zavlažovacími systémy. Západně od Nilu se rozkládá Libyjská poušť. Jednotvárnost písečné krajiny s dunami narušuje několik oáz. Arabské poušti ležící na východ od Nilu dominuje až 2 000 m vysoké horské pásmo protkané četnými vádí. Na Sinajském poloostrově se nalézá nejvyšší vrchol Egypta, hora svaté Kateřiny (2 637 m.n.m.). Pro pobřeží Rudého moře jsou charakteristické korálové útesy, hory zde spadají přímo do moře. Pobřeží Středozemního moře je ploché s dunami.
Cestovní ruchNejlepším obdobím pro návštěvu Horního Egypta je říjen až duben. Egypt přitahuje turisty z celého světa svými starověkými památkami. Mezi nejvýznamnější patří chrámový komplex v Abú Simbel, vybudovaný Ramessem II., starověká města Memfis (Mennofer), Théby (Véset), Luxor a Karnak se zříceninami četných chrámů a jiných staveb. Světoznámé pyramidy se nacházejí v Gíze, kde je i známá Sfinga, a v Sakkáře. Z památek pozdějších období stojí za pozornost raně křesťanské město Abú Mena nedaleko Alexandrie, a především islámské památky Káhiry. Atraktivní je pro turisty rovněž Sinajský poloostrov s památkami ze všech období egyptských dějin.
Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měnPeněžní jednotkou je egyptská libra - LE nebo LEG (EGP) = 100 piastrů. Bankovky jsou vydávány v hodnotách 100, 50, 20, 10, 5 a 1 librové, dále 50 a 25 piastrů. Mince jsou v hodnotách 1 EGP a 25, 10, 5 piastrů. Volně směnitelnou měnou za egyptské libry jsou americké dolary, euro, britské libry, volná měna dalších zemí a většina arabských měn. Zpětná směna egyptských liber za volně směnitelnou měnu je možná. V některých soukromých obchodech, restauracích a tržištích je možná platba i v USD, ve státním sektoru je to vyloučeno. Kurz platný ke dni 28. března 2011 je 5,94 LE/USD a 8,35 LE/EUR.
Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní dobaPřehled svátků v roce, ve kterém je uzavřena většina státních i obchodních institucí: V Egyptě je uznáváno větší množství svátků. Pohyblivými svátky jsou malý a velký Bairam. První Bairam je po skončení postního měsíce Ramadánu (v roce 2011 připadne na období 1. srpna - 30. srpna), druhý je 5 dní po dvou měsících od Ramadánu. Přehled svátků v roce, ve kterém je uzavřena většina státních i obchodních institucí: (oficiální svátky pro roky 2011)
Oficiálním volným dnem v týdnu je pátek. Banky mají zavřeno v pátek a sobotu. Ministerstva a většina státních institucí jsou uzavřeny ve čtvrtek a pátek, případně v pátek a v sobotu. Pracovní doba ministerstev a státních společností je od 09–15 hodin. Většina soukromých firem pracuje i v odpoledních hodinách. Prodejní doba je převážně od 10–24 hodin, státní obchody ale mnohdy zavírají již kolem 21. hodiny, mezinárodní supermarkety naopak provozují svá zařízení nezřídka celých 24 hodin.
Náboženské složeníHlavním náboženstvím je islám, který vyznává přibližně 90 % obyvatel. Menšina obyvatelstva (10 %) vyznává náboženství koptské (křesťané), římsko katolické, ortodoxní řecké a anglicko protestantské.
Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazykyÚředním jazykem je arabština. Většina pracovníků ve státních institucích a podnikatelské sféře mluví anglicky. Rovněž většina publikací ve státním sektoru je vydávána v arabsko-anglické mutaci. Okrajově se používá francouzština a němčina.
Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká městaAdministrativně správní členění tvoří 28 governorátů a zvláštní správní okrsek města Luxor. Dva nové byly zřízeny v dubnu 2008 (Helwan a 6th October). V čele governorátu je guvernér jmenovaný prezidentem. Guvernéři jsou vybaveni rozsáhlými správnaími a policejními pravomocemi. Governoráty se člení na provincie, vedené předsedou městské rady, který je zvolen na pětileté období. Provincie se dělí na místní správní centra, se správcem voleným rovněž na pětileté období. Nejnižším správním útvarem jsou vesnické rady, řízené starostou vesnice „omdou", rovněž s pětiletým volebním obdobím. Governoráty jsou děleny na: městské governoráty: Cairo, Alexandria, Port Said, Suez, Helwan, 6th October
governoráty Dolního Egypta: Damietta, Dakahlia, Sharkia, Kalyoubia, Kafr - El-Sheikh, Gharbia, Menoufia, Beheria, Ismailia
governoráty Horního Egypta: Giza, Beni Suef, Fayoum, Menia, Asyout, Suhay,Qena, Aswan, Luxor
hraniční governoráty: Red Sea, El-Wadi El Gidid, Matrouh, North Sinai, South Sinai
Hlavním městem je Káhira (Cairo) s 15,0 mil. obyvatel plus denní migrace 4 mil.
Dalšími největšími městy jsou:
Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EUZdravotnický systém EAR se opírá o síť státních a soukromých ambulantních zařízení a nemocnic. Oba druhy zdravotnických zařízení poskytují všeobecnou, odbornou a stomatologickou péči, včetně první pomoci. Zdravotnická zařízení (bez ohledu na druh vlastnictví) mají nejméně dva ceníky služeb. Ten pro domácí klientelu je přizpůsoben příjmům průměrné egyptské rodiny. Ceník pro cizince vychází z jejich předpokládaných příjmů. Další ceníky zohledňují dlouhodobé dohody o poskytování péče jednotlivými zařízeními. Zdravotnické služby ve státních nemocnicích mají, z pohledu evropského standardu, nízkou úroveň. Poskytovanou péči navíc znehodnocují pobyty příbuzných na pokoji a chodbách. Proto jsou cizincům doporučovány služby soukromých nemocnic, které jsou podstatně nákladnější, avšak péče a služby jsou na mnohem vyšší úrovni než ve státních zařízeních. Zacházení s pacienty je na soukromých klinikách lépe organizováno a je zajištěna například pooperační péče mnohem vyššího standardu než ve státních nemocnicích. Nicméně ani v soukromých zařízeních nedosahuje hygienická úroveň, ošetřovatelská péče a mnohdy i odborné služby standardu běžného v ČR. Orgány místní hygienické služby nevyžadují pro pobyt v Egyptě žádné závazné očkování. Mezinárodní očkovací průkaz není proto při vstupu do země požadován. Nicméně dle doporučení WHO (Světové zdravotnické organizace) patří k ochraně každého cestovatele do této oblasti očkování proti hepatitis A, B a břišnímu tyfu. Při déle trvajícím pobytu na jihu Egypta se doporučuje preventivní použití antimalarik. Při návratu ze Súdánu, po pobytu delším než jeden měsíc, se vyžaduje platné očkování proti žluté zimnici.
Telefonní číslo ministerstvem sociálního zabezpečení organizované "první pomoci" či ambulance je 123. V Káhiře možno volit pro ambulanci ještě 5770406, 5770365, 5770123, v Gize 561 5551. V EAR neexistuje systém zdravotního pojištění pro cizince. České cestovatele je nezbytné upozornit, že cena za intenzivní péči v soukromé nemocnici může být vysoká, je tedy nezbytné se pojistit v ČR. (aktuální informace – viz internetové stránky ZÚ: www.mzv.cz/cairo )
Celní a devizové předpisyDo EAR je zakázán dovoz potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Je nutno připomenout, že je striktně zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné a pohybují se řádově v desítkách let odnětí svobody. Za nedovolené držení drog může být udělen i trest smrti. Mnoho léků a podpůrných prostředků podléhá přísnému režimu kontroly, zejména pokud jde o jejich vývoz z Egypta. Turista přijíždějící do EAR má právo na nákup zboží z bezcelních obchodů (Duty Free Shops) v určité kumulované výši (na aktuální částku se doporučuje v případě zájmu zeptat pracovníka egyptské celní služby při příletu/příjezdu do Egypta) za kalendářní rok na letišti a vybraných místech v Káhiře a Alexandrii do 24 hodin po příletu. Institut povinné směny valut v EAR neexistuje. Nedoporučuje se měnit peníze na černém trhu vzhledem k možným postihům ze strany místních orgánů a také vzhledem k bezpečnostním rizikům pro cizince. Finanční prostředky je lépe směňovat v místech k tomu určených (banky, směnárny mezinárodních hotelů, soukromé směnárny).
DokumentyPro vstup do EAR je vyžadován platný pas (cestovní, služební, diplomatický) s dobou platnosti nejméně šest měsíců po skončení cesty.
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Doporučuje se věnovat nejprve pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí" na webu ministerstva zahraničí www.mzv.cz .
Víza, režim vstupu
Vízum získá žadatel na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze:
Zdravotnictví, důležitá telefonní číslaZdravotnický systém se v EAR opírá o síť státních a soukromých nemocnic. Cizincům jsou doporučovány služby soukromých nemocnic, které jsou sice stále podstatně nákladnější, avšak péče a služby jsou na mnohem vyšší úrovni než ve státních zařízeních. Zacházení s pacienty je na soukromých klinikách lépe organizováno a je rovněž zajištěna pooperační péče mnohem vyššího standardu než ve státních nemocnicích. Telefonní číslo ministerstvem sociálního zabezpečení organizované "první pomoci" či ambulance je 123. Podobně lze použít telefonní čísla hlavních káhirských státních nemocnic (možná změna čísel je vyhrazena):
- Ajn Šams University Hospital - Abbasíja, tel. 16096, 24024859, popř. 24024111
Hlavní soukromé káhirské nemocnice jsou:
Lékárny s nepřetržitým provozem v Káhiře:
Nemocnice mimo Káhiru:
Šarm aš Šajch (soukromá nemocnice) V EAR neexistuje systém zdravotního pojištění pro cizince. Cena za lůžko v soukromé nemocnici je vysoká, je tedy vždy vhodné v ČR uzavřít zdravotní pojištění pro cesty do zahraničí . Mezinárodní očkovací průkaz není při vstupu do země vyžadován. Kromě běžných očkování v ČR (tetanus, polio) je velmi žádoucí očkování návštěvníků Egypta proti žloutence typu A a B a dále je doporučeno očkování proti břišnímu tyfu a meningitidě A, C.
Důležitá telefonní čísla::
Přehled svátků v roce, ve kterém je uzavřena většina státních i obchodních institucí: nahoru |