Oficiální název státu Rozloha Počet obyvatel Podnebí Přírodní poměry Cestovní ruch Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba Náboženské složení Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU Celní a devizové předpisy Dokumenty Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům Víza, režim vstupu Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla
ZÁJEZDY DO MAROKA
Ubytování v MarokuLetenky do Maroka |
Oficiální název státu
Rozloha
Počet obyvatelPočet obyvatel (2011): 31,968 mil. (58 % obyvatel žije ve městech - roční nárůst míry urbanizace = cca 2,1 %), Hustota zalidnění: 66,9 obyvatel/km2 (bez oblasti Západní Sahary), 42 obyvatel/km2 (včetně oblasti Západní Sahary)
PodnebíHlavní hřeben Atlasu představuje klimatické rozhraní mezi středomořským severozápadem a saharským (kontinentálním) jihem a jihovýchodem. Během suchého a horkého léta dosahují v severozápadní části průměrné teploty vzduchu až 29 °C, v období deštivé zimy okolo 12 °C. Roční úhrn srážek je zde mezi 200 až 900 mm. V jižním kontinentálním klimatu se teploty vzduchu pohybují mezi 0 °C v zimě až 45 °C v létě. Srážky dosahují pod 250 mm, ve vyšších polohách až 1 000 mm, ve výšce nad 2 000 m.n.m. se objevuje sníh. V saharské oblasti panuje pouštní klima s ročními srážkami pod 200 mm. V létě zde vane horký vítr scirocco. V severozápadní části Maroka se vyskytuje typická středomořská vegetace, na jihovýchodě dominují polopouštní stepi a pouštní pustiny. V horách a na západním rovinatém pobřeží se vyskytují omezené lesní plochy. V oázách na Sahaře se pěstuje palma datlová. Faunu reprezentují pouštní rysi, fenkové, gazely, šakali, hyeny, malpy a početní hadi a ptáci.
Přírodní poměryPobřeží Středozemního moře v celkové délce 475 km je strmé a skalnaté. Pobřeží Atlantského oceánu (1 050 km) je převážně ploché. Za širokým pásem pobřežní roviny se rozprostírá ve výšce 800 – 1 200 m.n.m. Marocká meseta, která je na jihu a východě ohraničena Vysokým a Středním Atlasem. Nejvyšším místem 700 km dlouhého Vysokého Atlasu je vrchol Toubkal (4 165 m.n.m.). Střední Atlas dosahuje výšky až 3 340 m.n.m. Na jih od Vysokého Atlasu se vypíná Antiatlas (až 2 531 m.n.m.). Na severu Maroka rovnoběžně s pobřežím Středozemního moře se rozkládá vrásové pohoří Rif (do 2 456 m.n.m.). Na východ od něho se rozprostírá náhorní plošina, která pokračuje dále do sousedního Alžírska. Jižně od Antiatlasu začíná poušť Sahara.
Cestovní ruchZemě nabízí přitažlivé cíle jak pro milovníky přírodních krás, tak pro zájemce o kolturní památky. Hlavními turistickými atrakcemi jsou stará královská města Marrákeš, Fés a Meknés s pozoruhodnými islámskými stavebními památkami. Z antického období pocházejí rozsáhlé zříceniny římského města Volubilis ze 3. století př. n. l. Turistické možnosti nabízí pohoří Atlas (výstup na Jebel Toubkal) a četné kaňony a pouštní oblasti se zajímavou architekturou na východ od Atlasu. Maročané jsou vůči západním turistům velmi vstřícní a umožňují navštívit dílny, výrobny koberců, barvírny, koželužny, lékárny, vesnice Tuaregů a jiné exotické zajímavosti.
Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn1 dirham (MAD) = 100 centimů, v některých mezinárodních hotelech jsou akceptovány volně směnitelné měny, především euro a USD
Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba
* kurzívou vyznačeno u pohyblivých svátků, které se řídí podle islámského kalendáře.
Pracovní týden začíná v pondělí a končí v pátek, sobota a neděle jsou dny volna. Většina obchodů je však v sobotu otevřena. V pátek, který je dnem velké modlitby (kolem 13:00 hodin), mohou být některé obchody odpoledne uzavřeny. Obvyklá pracovní doba je od 9:00 do 12:30 hod. a od 14:30 do 18:30 hod. Státní správa přešla v roce 2005 na souvislou pracovní dobu od 8:30 hod. do 15:30 hod. Práce bývá upravována v měsíci Ramadánu, kdy je krácena na dobu od 9:30 do 14:00 hodin. Rovněž banky mají v době Ramadánu pracovní dobu o 1 až 2 hodiny kratší. Úřední hodiny Velvyslanectví ČR v Rabatu: pondělí až pátek - 8,00 až 16,15 hod Úřední hodiny Velvyslanectví Marockého království v Praze: pondělí až pátek - 9,00 až 15,00 hod
Náboženské složeníIslám je státním náboženstvím (cca 98,7 % obyv.). Křesťanství (1 % obyv.) Judaismus (0,2 %) – většina z dříve početné židovské komunity (v pol. 40.let 20. stol. čítající až 300 000 osob) odešla ze země po Druhé světové válce a zejména v 60. letech, nynější odhad židovské komunity v Maroku je kolem 5 000 osob
Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazykyArabština, nově od června 2011 i berberština. V úředním styku je též běžně používáná francouzština.
Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká městaZemě se oficiálně administrativně člení na 16 regionů, které zahrnují 42 provincií a 26 městských prefektur. Navzdory fungujícímu systému nepřímých voleb do komunálních rad je reálná moc orgánů místní správy v rukou wali/ů (představitelé regionů) a guvernérů (představitelé provincií a prefektur) jmenovaných ministrem vnitra. V březnu 2011 byl zveřejněn návrh nového regionálního uspořádání, které počítá již jen s 12 regiony a posílením pravomocí místních samospráv. 1. Rabat - Salé - Zemmour - Zaer : 1 provincie + 3 prefektury 2. Grand Casablanca : 8 prefektur 3. Guelmim - Es-Semara : 5 provincií 4. Souss - Massa - Draa : 5 provincií + 2 prefektury 5. Gharb - Cherarda - Béni Hssen: 2 provincie 6. Chaouia - Ouerdigha: 3 provincie 7. L´Oriental (východní region) : 6 provincií 8. Laâyoune - Boujdour – Sakia el Hamra: 1 provincie + 1 prefektura 9. Doukkala - Abda : 2 provincie 10. Tadla - Azilal : 2 provincie 11. Meknes - Tafilalet : 3 provincie + 2 prefektury 12. Fes-Boulemane : 2 provincie + 3 prefektury 13. Taza - Al Hoceima - Taounate : 3 provincie 14. Tanger - Tétouan : 2 provincie + 3 prefektury 15. Marrakech - Tensift - Al Haouz: 4 provincie + 3 prefektury 16. Oued Ed-Dahab - Lagouira : 1 provincie (pozn.: Provincie Oued Ed-Dahab-Lagouira je Marokem proklamována za součást území – jedná se však o region Západní Sahary, o jehož administrativní statut se vedou spory. Součástí sporného západosaharského území jsou i části regionů Guelmim-Es Smara a Laâyoune - Boujdour– Sakia el Hamra)
Hlavní město:Rabat, souměstí Rabat-Salé (2010) - 1 732 580 obyv., 2,5 mil. aglomerace
Další významná města a jejich počet obyvatel (2010):Casablanca 3 958 000 Fes 1 520 000 Marakéš 975 000 Tanger 739 000 Agadir 621 000 Kenitra 593 000 Meknes 578 000 Tetuán 468 000 Oujda 414 000
Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EULékařská péčeVybavení a úroveň státních zdravotnických zařízení (cca 80 státních nemocnic) vyhovuje pouze základnímu ošetření. Ve vážnějších případech je vhodnější vyhledat lékařskou pomoc na specializované soukromé klinice, kde je však třeba počítat s vysokými finančními náklady, často je nutné platit za ošetření v hotovosti. V zemi je kolem 50 soukromých klinik, většina na relativně dobré úrovni. V Casablance a Rabatu je řada anglicky hovořících lékařů. Zubní lékařství je na poměrně dobré úrovni. Zdravotní pojištěníPlatnost mezistátní dohody, uzavřené mezi Českou republikou a Marokem a zaručující poskytnutí nezbytné první pomoci českým občanům v Maroku zdarma, bude ukončena k 22. lednu 2012. Pro všechny cesty do Maroka proto doporučujeme uzavřít plné zdravotní pojištění, zahrnující případnou leteckou repatriaci do ČR. Mezi Marokem a EU neexistuje jednotná dohoda týkající se poskytování lékařské péče občanům. Využívání lékařské péče občany EU tedy závisí na konkrétních bilaterálních dohodách mezi zeměmi EU a Marokem.
Celní a devizové předpisy
Při příjezdu do Maroka
Dokumenty
Pro krátkodobou návštěvu Maroka (nepřesahující 3 měsíce) je pro české občany zaveden bezvízový styk. Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR, dle informací marocké celní správy, vybaven cestovním pasem s platností nejméně 6 měsíců od vstupu na marocké území.
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Bezpečnostní situace na hlavních turistických trasách je dobrá, avšak i s ohledem na atentát v marakéšské kavárně (duben 2011) je žádoucí i na turisticky atraktivních místech dbát zvýšené pozornosti, sledovat aktuální dění a případně konzultovat Velvyslanectví ČR v Rabatu. Pro cestování do Maroka doporučujeme využívat služeb organizované turistiky, nejlépe českých cestovních kanceláří. Vedoucí zájezdu, popř. průvodce, by měl ovládat francouzštinu nebo arabštinu. Individuální cestování po Maroku autostopem či spaní ve volné přírodě mimo kempy se nedoporučuje.
Víza, režim vstupu
Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů. Občané ČR musí být pro pobyt vybaveni přiměřenou částkou finančních prostředků s ohledem na předpokládanou délku a účel pobytu. V případě, že občan ČR hodlá v rámci pobytu do 90 dnů vykonávat na marockém území výdělečnou činnost, je povinen si obstarat od marockého ministerstva práce pracovní povolení. Přihlašovací povinnost v Maroku plní hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení.
Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla
Vybavení a úroveň státních zdravotnických zařízení vyhovuje pouze základnímu ošetření. Ve vážnějších případech je vhodnější vyhledat lékařskou pomoc na specializované soukromé klinice, kde je však třeba počítat s vysokými finančními náklady, často je nutné platit za ošetření v hotovosti. Důrazně doporučujeme českým turistům, aby před svou cestou do Maroka uzavřeli cestovní zdravotní pojištění.
Rabat - záchranná služba: |