Oficiální název státu Rozloha Počet obyvatel Podnebí Přírodní poměry Cestovní ruch Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba Náboženské složení Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU Celní a devizové předpisy Dokumenty Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům Víza, režim vstupu Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla
ZÁJEZDY DO ETIOPIE:
Ubytování v EtiopiiLetenky do Etiopie
|
Oficiální název státučesky: Etiopská federativní demokratická republika anglicky: Federal Democratic Republic of Ethiopia
Rozloha1.104.300 km2 Vnitrozemský stát ve východní Africe.
Počet obyvatelPočet obyvatel 82,411 mil. (cenzus, květen 2007) Hustota zalidnění 74 obyvatel/km2 Podíl ekon. aktivního obyvatelstva 51,0 %
PodnebíNa severu země se vyskytují pouště a suché savany, na jihozápadě rostou tropické deštné lesy a je zde bohatá fauna (nosorožci, sloni, buvoli, četné druhy ptáků a hmyzu). Průměrná teplota vzduchu v hlavním městě, ležícím na vysočině, se pohybuje mezi 10 a 21 °C.
Přírodní poměryTéměř celé území Etiopie vyplňují vysočiny a pohoří dosahující maximální výšky 4 620 m.n.m. (Ras Dašan). Habešská vysočina (na západě) je oddělena od Somálské vysočiny (na východě) Etiopským příkopem, který na severu vyúsťuje do Danakilské sníženiny. V něm se nalézají jezera a několik činných sopek. Na západě spadají hory prudce do Súdánu.
Cestovní ruchEtiopie vyniká především kulturními památkami. Za pozornost stojí ruiny královské metropile Aksumu z 1. století př.n.l. Později se Asum stal centrem etiopského křesťanství, nachází se zde mnoho ruin církevních i světských staveb z 1. – 5. st.n.l. Další významnou lokalitou je Fasil Ghebi, rezidence etiopského císaře Fasilida i jeho následovníků v 17. a 18. století s mnoha paláci a kostely. Pověstné jsou i do skal vytesané křesťanské chrámy v Lalibele na severu země. Střediskem etiopského islámu je město Harar na východě země s 99 mešitami. Významními archeologickými nalezišti jsou údolí řek Awash a Omo, proslulá nálezy hominida Australopithcus afarensis. Z přírodních památek je nejzajímavější národní park Simien v centru severní části země, kde žije mimo jiné simienská liška a opice dželada.
Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měnPeněžní jednotka: 1 etiopský birr (Br, mezinárodní kód ETB) = 100 centů V mezinárodním bankovním styku je používán prakticky výhradně USD. Oficiální kurs: USD 1 = ETB 17.46 ( duben2012)
Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní dobaStátní svátky,
Dále se slaví pohyblivé svátky:
Kalendář : Etiopie stále používá vlastní kalendář, v textech značený jako Ethiopian Calendar (E.C.). Etiopský rok se dělí na dvanáct měsíců o třiceti dnech plus 13. měsíc o pěti (šesti) dnech. Odtud známý turistický slogan: „Ethiopia - Land of 13 Months of Sunshine“. Ve srovnání s gregoriánským kalendářem je zpožděn o cca 7 let a 8 měsíců (nynější etiopský letopočet 2004 odpovídá našemu roku 2011/12, tzn. poslední etiopský Nový rok - 1.1.2004, měl naše datum 11. září 2011). Další turistický slogan tedy zní – „Come to Ethiopia and Become 7 Years Younger“. Kalendářní rok (Calendar Year) v Etiopii tudíž probíhá od 11. září do 10. září (našeho kalendáře). Rok pěstitelů kávy (Coffee Year) se počítá od října do září. Etiopský finanční rok (Fiscal Year) se uvádí od 8. července do 7. července. Čas: GMT + 3 hodiny (vůči ČR je letní čas + 1 hodina, zimní čas + 2 hodiny) V zemi běžně užívaný „etiopský čas" je posunut o 6 hodin, a počítá se od východu do západu slunce a opačně (během roku se odchyluje jen minimálně od 6:00-6:30 ráno a večer), a je proto tedy pouze 12-hodinový: například 03:00 hod. v Etiopii znamená podle kontextu buď 09:00, nebo 21:00 hod. (nebo opravdu 15:00 hod). Při domluvě o schůzce je nutné se ujistit, zda je míněn čas etiopský (habesha), nebo cizinecký (ferendži). Obvyklá pracovní doba úřadů: pondělí-pátek 8:30-12:00, 13:30-17:30 banky (vklady a výběry peněz): pondělí-pátek 8:00-11:00, 13:00-15:00 sobota 8:00-11:00
obchody: pondělí-sobota 8:00-12:00, 14:00-18:00 některé mají otevřeno i déle a také v neděli
Náboženské složení43,5 % křesťanství – etiopská ortodoxní církev (hlavně Amharové, Tigrejci, někteří Oromové);
33,9 % sunnitský islám (zejména Oromové, Afaři nebo Somálci); podíl muslimů se zvětšuje;
18,6 % protestantství
2,6 % tradiční africká náboženství (animismus), například některé jižní a jihozápadní kmeny.
0,7 % katolictví
0,7 % ostatní
Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazykyPracovní - de facto úřední - jazyky: Pracovní (de facto úřední) jazyky: angličtina, amharština (amharigna, anglicky Amharic). Každý stát federace však podle ústavy z r. 1994 může určit svůj vlastní pracovní jazyk (oromština, tigrejština atd.). Angličtina je široce užívaná, zejména ve styku s cizinci. Angličtina je ve škole vyučována od první třídy, od šestého ročníku jsou všechny předměty vyučovány v angličtině, což ale není nutně zárukou kvalitní znalosti.
Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města9 regionálních států a 2 statutární města s okolím; počet obyvatel (cenzus 2007 celkově 82,411 mil. obyv., Ethiopian Statistical Agency):
Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EUOčkování proti žluté zimnici je povinné a v poslední době často kontrolované při vstupu do země. Doporučuje se však i očkování proti meningokokové meningitidě, tetanu, obrně a žloutence typu A a při delším pobytu i B. Pro aktuální informace je doporučeno předem kontaktovat Kliniku geografické medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (http://www.lekari-online.cz/lekari/fn-kralovske-vinohrady-klinika-geograficke-mediciny) a stránkách Ministerstva zahraničních věcí (http://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/index.html). Malárie (malaričtí komáři) se vyskytuje hlavně kolem řek a jezer v oblastech do 2 tis. metrů nad mořem celoročně; doporučují se proto antimalarika. Pro pobyt jen v Addis Abebě nejsou nutná. S vodou souvisí i nebezpečí bilharziózy (koupání v přírodních vodách). Vysoké je riziko HIV/AIDS a pohlavních chorob. I tekoucí vodu je nutno převařovat, nebo nahrazovat balenou v lahvích (nyní už i domácí výroby). Ovoce a zeleninu samozřejmě pečlivě umývat nebo loupat. Mnohé zavedené mezinárodní léky jsou v Etiopii dostupné, ale vzhledem k různým obchodním názvům je nutné znát jejich složení. Za lékařské ošetření na soukromých klinikách i ve státních nemocnicích se vyžaduje platba v hotovosti. Při vážnějších obtížích se doporučuje odlet ze země. Nezbytné je cestovní pojištění zahrnující zdravotní rizika. Při zamýšleném delším pobytu je výhodné seznámit se se situací v zemi i z literatury (např. Vladimír Šerý - Lexikon cestovní medicíny). Při zdravotních potížích doporučuje ZÚ Addis Abeba navštívit Dejazmach Balcha Memorial Hospital zřízenou Russian Red Cross Society. Dalšími možnostmi jsou Swedish Clinic in Addis Ababa a Korean Hospital in Addis Ababa.
Celní a devizové předpisyDovoz valut není omezen. Návštěvníci by však měli deklarovat veškerou dovezenou měnu přesahující částku 3 000 USD v devizovém prohlášení (Ethiopian Customs and Revenue Authority declaration form). Doporučuje se měnit valuty výhradně v bankách nebo hotelových směnárnách, pouliční výměna je trestná. Banky mají otevřeno od pondělí do pátku zpravidla od 8 do 16 hod., v sobotu od 8 do 11 hod. Doporučuje se uschovat si veškeré doklady prokazující výměnu peněz pro případ opětovné výměny místní měny na zahraniční či případnou kontrolu původu peněz při odjezdu ze země. Kreditní a debetní karty přijímá jen omezený počet hotelů, a to především v hlavním městě. Na výběr hotovosti z bankomatu nelze spoléhat. Etiopské aerolinie vyžadují při koupi vnitrostátní letenky hotovostní platbu výhradně v zahraniční měně. Některé hotely a také půjčovny aut v Addis Abebě vyžadují rovněž platbu v zahraniční měně, případně vyžadují doklad o směně valut na etiopský birr (ETB). Stejně tak při odjezdu ze země musejí návštěvníci prokázat původ zahraniční měny přesahující částku 3 000 USD (tj. doklad o směně). Při odjezdu ze země není povolen vývoz větší částky než 200 ETB. Překročení povoleného limitu se přísně trestá (a to až vězením). Etiopské předpisy povolují dovoz 2 kartónů cigaret, 250 gramů tabáku, 2 litrů tvrdého alkoholu. Elektronika (např. videokamera, počítač) se při vstupu do země přihlašuje a zpětný vývoz je kontrolován.
Platí zákaz vývozu: Historické a církevní suvenýry (včetně oblíbených stříbrných křížů) se doporučuje kupovat pouze v kamenných obchodech, které jsou schopny vystavit účet. Při vjezdu motorových vozidel do Etiopie ze Súdánu, Keni a Džibutska vyžaduje etiopská strana písemné potvrzení vystavené velvyslanectvím země, kde je dopravní prostředek registrován. Potvrzení má garantovat, že dopravní prostředek následně opustí etiopské území a nebude v Etiopii prodán. Všem motoristům se proto doporučuje, aby se o aktuálních podmínkách pro vjezd na etiopské území před plánovanou cestou včas informovali na Velvyslanectví Etiopie v Berlíně či na Velvyslanectví České republiky v Addis Abebě.
Dokumenty
Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 měsíců delší než doba plánovaného pobytu v zemi.
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistůmBezpečnostní situace v Etiopii je na africké poměry relativně dobrá. Přesto se doporučuje zachovávat přiměřenou ostražitost a zásadně se vyhnout cestování v noci. Turisté by měli být obezřetní zejména na veřejných a turisty hojně navštěvovaných místech. Drobné krádeže nejsou ničím výjimečným. Cestování do odlehlejších míst se doporučuje pouze ve skupině. Hranice s Eritreou je uzavřena, její okolí je zaminováno, proto se doporučuje se k ní nepřibližovat. Z bezpečnostního hlediska nelze doporučit ani návštěvu Somálského regionu (Somali Region) či pozemní cestování do Somalilandu. Využití železnice mezi Etiopií a Džibuti není v současnosti možné. Fotografovat a natáčet vojenské objekty a ozbrojené síly a některé citlivé lokality, jako jsou vládní budovy v Addis Abebě a veškeré mosty a přehrady a jejich okolí, je výslovně zakázáno (zabavení filmu je nejmenším trestem). Fotografování a filmování lidí je lepší domluvit předem (a počítat se symbolickým bakšišem pro "objekt") a po případném projevu nesouhlasu raději dále nepokračovat. Při cestování veřejnými prostředky je třeba mít na zřeteli jiné počítání času v Etiopii. Den začíná v 6 hod. ráno a trvá do 18 hod., noc trvá od 18 hod. do 6 hod. následujícího dne. V rámci tohoto systému ranní autobus odjíždějící v 11 hod. etiopského času, odjíždí de facto v 5 hod. evropského času apod. Proto se doporučuje ubezpečit se při koupi jízdenky, zda je odjezd vyznačen v etiopském či evropském čase. Mezinárodní řidičské průkazy v Etiopii neplatí, ale mohou (stejně jako národní řidičský průkaz s anglickým překladem) posloužit pro vydání etiopského řidičského průkazu. Vydává ho Road Transport Authority v Addis Abebě a bez něj nelze v Etiopii řídit. Turisté si mohou na cesty po zemi také najmout vůz s řidičem od některé z cestovních kanceláří. Doporučuje se volit raději tuto cestu nebo veřejnou dopravu. Po celé zemi, i v Addis Abebě, jsou časté výpadky elektřiny a vody. Přestože internetové kavárny jsou ve větších městech běžné, internetové spojení je velmi nespolehlivé. Taktéž mobilní síť zpravidla funguje pouze ve větších městech.
Víza, režim vstupuPro vstup do země je třeba vlastnit platné vstupní vízum. Všechny typy víz vydává:
Velvyslanectví Etiopské federativní demokratické republiky Od 1. 2. 2007 mohou čeští občané obdržet jednorázové vstupní vízum za účelem turistiky přímo při příletu na mezinárodním letišti Bole v Addis Abebě. Poplatek činí 20 USD (doporučuje se mít připraven přesný obnos). Doporučujeme, aby cestovatelé věnovali pozornost délce platnosti svého víza. V případě překročení platnosti, jsou etiopské imigrační úřady zpravidla velmi striktní (hrozí pokuta či vězení). V případě potřeby prodloužení platnosti víza, doporučujeme tak učinit minimálně 3 dny před jeho vypršením, a to na Main Department for Immigration and Nationality Affairs v Addis Abebě. Úřady také pečlivě monitorují typ víza. V žádném případě není povoleno provozovat jakýkoliv obchod či pracovat (a to ani dobrovolně) na turistické vízum. Změna statusu víza po přicestování do Ethiopie není možná bez opětovného vycestování ze země. Vstup do země je možný letecky přes mezinárodní letiště Bole v Addis Abebě či po silnici z území Súdánu, Keni nebo Džibutska. Ze somálského území je vstup možný pouze ze Somalilandu, nicméně tato varianta se z bezpečnostního hlediska nedoporučuje. Mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici je vyžadován u cestujících přilétajících z rizikových oblastí. Taktéž při cestování do třetích zemí mohou být cestovatelé z Etiopie požádáni o předložení průkazu s očkováním proti žluté zimnici.
Zdravotnictví, důležitá telefonní číslaPřed odjezdem do Etiopie se doporučuje včas konzultovat potřebu očkování či jiných zdravotních opatření (např. v souvislosti s malárií) s odborným lékařem. Nebezpečí malárie hrozí zvláště v období velkých dešťů (od června do října), a to především v oblastech s nadmořskou výškou do 2 000 m. S ohledem na nebezpečí bilharzie se nedoporučuje koupání ve všech přírodních vodách s výjimkou jezera Langano. Vodu z vodovodu je nutno převařovat nebo nahrazovat vodou balenou. Při konzumaci nápojů v restauracích se doporučuje vyvarovat se konzumace ledu. Při pobytu ve vysokých horách, které v Etiopii přesahují i 4 000 metrů, hrozí nebezpečí horské nemoci. Její příznaky však nejsou vyloučeny ani na počátku pobytu v hlavním městě Addis Abebě, jehož nadmořská výška (2 400 m. n. m.) může být příčinou zdravotních komplikací, např. bolestí hlavy. Běžná preventivní opatření proti nákaze HIV/AIDS jsou žádoucí. Při zdravotních potížích lze v Addis Abebě doporučit následující zdravotní zařízení:
Nemocnice ruského Červeného kříže
Myungsung Christian Medical Center („the Korean Hospital“)
Hayat Hospital (nedaleko letiště Bole) Ambulantní ošetření poskytují též následující kliniky, které však patří k cenově dražším:
Blue & White Clinic
Swedish Clinic Zdravotnická zařízení mimo hlavní město většinou postrádají odborný personál a léčiva. Ošetření v nemocnicích i na klinikách se platí v hotovosti. Při vážnějších obtížích se doporučuje odlet ze země.
|