Oficiální název státu Rozloha Počet obyvatel Podnebí Přírodní poměry Cestovní ruch Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba Náboženské složení Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU Celní a devizové předpisy Dokumenty Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům Víza, režim vstupu Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla
ZÁJEZDY DO LITVY:
Ubytování v LitvěLetenky do Litvy
|
Oficiální název státuLitevská republika (Lietuvos Respublika)
Rozloha65 303 km2
Počet obyvatel3 210,8 tis. obyvatel (k 31.8.2011)
PodnebíMírné vlhké podnebí přechází ve vnitrozemí v kontinentální typ.
Přírodní poměryOd baltského pobřeží na západě až po hranice s Běloruskem se prostírají rozsáhlé roviny s močálovitými oblastmi a hustými lesy. Na jihu je jezerní plošina.
Cestovní ruchPřitažlivé jsou Kurská kosa a různé národní parky (vše pod státní ochranou) i hlavní město Vilnius.
Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měnLitas (1 LTL = 100 centas, lze značit i Lt) fixní kurs 1 € = 3,4528 LTL Běžný platební styk v LTL, řada bank mění CZK, lze využít i sítě bankomatů.
Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní dobaDny pracovního klidu: 1. ledna - Nový rok 16. února - státní svátek Den obnovení litevského státu. Hlavní svátek roku. V r. 1918 Rada Litvy podepsala Deklaraci o nezávislosti Litvy 11. března - státní svátek Den obnovení nezávislosti Litvy. V r. 1990 Nejvyšší rada Litevské republiky odhlasovala a podepsala Deklaraci o obnovení nezávislého státu Velikonoční pondělí pohyblivý svátek 1. května - Svátek práce 1. neděle v květnu - Den matky 1. neděle v červnu - Den otce 24. června - Svatý Jan 6. července - Den státu. Korunovace velkoknížete Mindaugase (r. 1253) 15. srpna - Nanebevstoupení Panny Marie 1. listopadu - Dušičky - Den všech svátých 25. - 26. prosince - Vánoční svátky Obvyklá pracovní doba: normální pracovní týden činí 40 hodin. Pracovní den od 8.00 hod. do 17.00 hod., v pátek od 8.00 hod. do 15.45 hod. Obvyklá prodejní doba: potravinářské prodejny jsou otevřeny ve všední dny od 8.00 hod. do 21.00 hod 22.00 hod., velké supermarkety často až do 24.00 hod. Mnoho prodejen pracuje v sobotu i v neděli. Mimo města může být rozsah prodejní doby nižší.
Náboženské složenířímskokatolické (75 %), pravoslavné, evangelické
Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazykylitevština nejčastěji používané jazyky: litevština, ruština, polština, angličtina.
Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká městaAdministrativně správní členění: 10 oblastí (krajů) - Alytus, Kaunas, Klaipéda, Marijampolé, Panevéžys, Šiauliai, Tauragé, Telšiai, Utena, Vilnius se 60 administrativními celky (43 okresních, 9 městských a 8 místních samospráv). 60 administrativních celků (43 okresních, 9 městských a 8 místních samospráv).Pozn.: 10 krajských samospráv bylo k 1.7.2010 zrušeno
Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EUZdravotní péče má standardní režim zemí EU. Český občan získá bezplatnou zdravotní péči za stejných podmínek jako občan místní. Je nutné mít Evropský průkaz zdravotního pojištění, resp. formulář E 106 o zaplaceném zdravotním pojištění. Bezplatná zdravotní péče je ve státních zdravotnických střediscích a nemocnicích. Jejich seznam lze najít na stránkách Státního fondu pacientů www.vlk.lt. U léků je finanční spoluúčast, některé se platí v plné výši. Lékárny volně prodávají řadu léků, které jsou v ČR jen na předpis. Ve Vilniusu jsou i soukromé kliniky se špičkovým vybavením a vysokou úrovní služeb. Zde je však spoluúčast pacienta na uhrazení nákladů vyšší, často stoprocentní. U zubního ošetření je třeba takřka vždy počítat s úhradou, která nebude kompenzována. Ve velkých městech je mnoho soukromých zubních klinik na dobré úrovni.
Celní a devizové předpisy
Osoby přijíždějící do Litvy z jiného členského státu EU mají právo jednorázově dovézt bez cla věci zakoupené během cesty pod podmínkou, že jsou určeny k osobnímu užitku a jsou v omezeném množství, například maximálně:
DokumentyObčan ČR může cestovat do Litvy na základě platného cestovního pasu nebo platného občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Litvy. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče. Děti zapsané v platném cestovním pasu rodiče mohou s rodičem, v jehož pasu jsou zapsány, překročit hranice bez vlastního cestovního dokladu, přičemž dítě zapsané do pasu rodiče před 1.9.2006 může takto cestovat do 15 let věku a dítě zapsané do pasu rodiče od 1.3.2008 může takto cestovat do 10 let věku (v období od 1.9.2006 do 29.2.2008 nebylo možné děti do pasu rodiče zapisovat). V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR. Při cestě motorovým vozidlem je vyžadován řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o povinném pojištění.
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistůmUbytování, obchody a restaurace mají srovnatelnou úroveň s ČR, ceny jsou o cca 30% vyšší než v ČR. Úroveň silnic je různá, je třeba počítat i s jízdou po prašných silnicích. Nejvyšší povolená rychlost v obcích je 50 km/h, na dálnicích od 1.4. do 1.11. 130 km/h, od 1.11. do 1.4. 110 km/h. Na silnicích s oddělenými jízdními pruhy je nejvyšší povolená rychlost 100 km/h, na ostatních silnicích 90 km/h. Od 1.9. do 1.4. musí řidiči svítit potkávacími světly celý den. Od 10.11. do 1.4. jsou řidiči povinni jezdit na zimních pneumatikách. V porovnání s ČR je v Litvě nižší úroveň zdravotnictví. Nejpoužívanějším cizím jazykem je ruština, dále polština a angličtina. V Litvě dochází k častým krádežím osobních automobilů. Turistům se vyplatí běžná opatrnost.
Víza, režim vstupuObčané ČR nepotřebují k cestě do Litvy víza. K pobytu do tří měsíců se povolení k pobytu nevyžaduje. Více informací na www.urm.lt (MZV LiR) nebo www.migracija.lt (Migrační odbor Ministerstva vnitra LiR).
Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla
Před cestou je nutno si v české zdravotní pojišťovně obstarat Evropský průkaz zdravotního pojištění, na základě kterého bude občanům ČR poskytnuta neodkladná zdravotní péče. V případě Litvy je třeba počítat s doplatky téměř při všech druzích ošetření, platí se všechny léky. Doporučujeme konzultovat pojišťovnu v ČR.
|