Oficiální název státu Rozloha Počet obyvatel Podnebí Přírodní poměry Cestovní ruch Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba Náboženské složení Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU Celní a devizové předpisy Dokumenty Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům Víza, režim vstupu Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla
ZÁJEZDY NA KYPR
Ubytování na KypruLetenky na Kypr
|
Oficiální název státuKyperská republika, Kypriaki Dimokratia (řecky), Kibris Cumhuriyeti (turecky), Republic of Cyprus (anglicky) RozlohaRozloha ostrova je 9 251 km2, z toho 43 % území se nachází mimo jurisdikci vlády Kyperské republiky (37 % území je obsazeno tureckými vojsky, na 3 % území jsou britské vojenské základny a 3 % území zabírá nárazníkové pásmo, v němž operují vojenské jednotky OSN - UNFICYP). Počet obyvatelPočet obyvatel: Podle sčítání lidu, které se uskutečnilo v říjnu 2011, žije v Kyperské republice 838 897 obyvatel. Podle sčítání lidu z října 2011 žije na okupovaných územích 294 906 obyvatel. Poměr tureckých Kypřanů a přistěhovalců je velmi těžké stanovit. Hustota obyvatel na 1 km2: 94 osob/km2 při započítání všech obyvatel celého ostrova s výjimkou cizích vojsk, 148 osob/km2 na vládou kontrolovaném území (tj. 57 % rozlohy státu) Podíl ekonomicky činného obyvatelstva: 51 %.
PodnebíNa Kypru vládne mediteránní podnebí se suchým a velmi horkým létem, zimy bývají mírné a deštěivé. Průměrné teploty se pohybují mezi 10 °C v lednu a 29 °C v červenci.
Přírodní poměryTřetí největší ostrov ve Středozemním moři poblíž pobřeží Malé Asie leží ve strategické poloze mezi Evropou, Asií a Afrikou. Jižní část ostrova prostupuje pohoří Trodos (Olympos, 1 953 m). Nížina Messaria ve vnitrozmí je na severním pobřeží omezena pohožím Kyrenia.
Cestovní ruchK četným atrakcím patří staré město v Nikosii. Z byzantské doby pocházejí hojné kostely v pohoří Troodos. Oblíbená mořská koupaliště jsou Limassol a Larnaka.
Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měndo 31.12.2007 - kyperská libra (CYP) = 100 centů od 1.1.2008 - EURO - pevný kurz 1 EUR = 0,585274 CYP
Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní dobaKromě svých vlastních státních svátků se v Kyperské republice slaví i státní svátky Řecka. V dále uvedených dnech jsou úřady uzavřeny: ledna Nový rok 6. ledna Svátek tří králů (Epiphany Day) 25. března státní svátek Řecka - Den nezávislosti dubna Den boje za nezávislost Kypru května Svátek práce 15. srpna Nanebevzetí P. Marie (Assumption) října Den nezávislosti Kypru - státní svátek Kyperské republiky 28. října státní svátek Řecka - „Ne" den - připomenutí řeckého odmítnutí italského ultimata a odporu proti invazi v roce 1940 25. prosince Vánoce 26. prosince Boxing day Pohyblivé svátky: Zelené pondělí (50. den před Velikonocemi řecké ortodoxní církve - 2.,2.2012) Velký pátek - Epitaph (13.4.2012) Velikonoční pondělí (podle řecké ortodoxní církve 16.4.2012) Svatodušní pondělí - Kataklysmos (4.6.2012) Obvyklá pracovní doba: Vládní úřady, ministerstva:
Pondělí - pátek : 7.30–14.30 hod. Pošty: Pondělí–pátek: 7.30–13.00 hod. Ve středu je otevřeno rovněž odpoledne od 15.00 do 18.00 hod. Banky: Pondělí–pátek: 7.30–14.30 hod. Od října do května v pondělí též od 15.00–18.00 hod. Vybrané banky v turistických centrech provádějí směnu valut i ve všední dny odpoledne. Obvyklá prodejní doba: Prodejní doba je regulovaná zákonem. V období od 1.11. – 31.3. smí mít obchody otevřeno od 5.00 do 19.30 hod. a v období od 1.4. – 31.10. končí prodejní doba maximálně v 19.00 hod. V neděli je zavřeno. Odchylnou prodejní dobu mají pouze provozovny s tzv. zvláštním statutem. Takovými provozovnami jsou např. pekárny, cukrárny, kiosky (tzv. Periptero), půjčovny automobilů, hotelové a letištní prodejny, které mohou být otevřeny 24 hodin po celý týden. Základní potraviny, hygienické potřeby atd. lze zakoupit v kioscích, základní potraviny rovněž v pekárnách. Oba typy prodejen mají většinou otevřeno do pozdních večerních hodin.
Náboženské složeníŘečtí Kypřané se hlásí k řecké pravoslavné církvi, turečtí Kypřané k islámu. Na Kypru působí též maronitská, arménská, katolická a anglikánská církev.
Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazykyÚřední jazyky: řečtina a turečtina Další nejčastěji používaný jazyk: angličtina
Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká městaAdministrativně správní členění: Kypr je rozdělen na šest administrativních oblastí: Nikósie, Famagusta, Limassol, Pafos, Larnaka a Kyrenie. Hlavní město: Nikósie (řecky Lefkosia) 236 200 obyvatel Další města: Limassol (řecky Lemesos) 187 100 obyvatel, Larnaka 83 500 obyvatel, Pafos 56 700 obyvatel
Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EUNa české občany se vztahují pravidla lékařské péče platná pro občany EU. Neodkladnou zdravotní péči po předložení Evropského zdravotního průkazu mohou zdarma poskytnout pouze státní zdravotnická zařízení, u soukromých lékařů je nutné platit v hotovosti. Před cestou se o rozsahu poskytované péče doporučuje informovat u vlastní zdravotní pojišťovny a případně si sjednat komerční připojištění.
Celní a devizové předpisyBezcelně lze do Kyperské republiky dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 1 litr lihovin, 4 litry vína, 16 litrů piva a jiné předměty do hodnoty 430 Euro na osobu u dospělých a do hodnoty 175 Euro pro osoby mladší 15-ti let. Povolení k bezcelnímu dovozu tabákových výrobků a alkoholických nápojů neplatí pro osoby mladší 17-ti let.
Domácí zvířata pocházející ze zemí EU mohou být dovážená na Kypr bez zaplacení kontrolních poplatků, pokud jsou splněny všechny relevantní předpisy stanovené pro jejich dovoz. Pokud majitel domácího zvířete nepřijíždí na Kypr z členského státu Evropské unie, je povinen předem informovat příslušný hraniční přechod o datu dovozu zvířete (číslo letu, jméno lodi atd.). Další podrobné informace lze získat u kyperského veterinárního úřadu
Dokumenty
Občan ČR může vstupovat a pobývat na území členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu. K překročení hranice s členským státem EU lze jako doklad použít i platný občanský průkaz. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Motoristé mohou při svých krátkodobých pobytech používat platný mezinárodní řidičský průkaz. Při cestě vlastním automobilem je nutné předložit rovněž platný technický průkaz, přičemž maximálně povolená doba provozu vozidla na území Kyperské republiky činí 3 měsíce. Vyžadována je rovněž tzv. zelená karta.
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Na Kypru se lze bez problémů domluvit anglicky. Motorová vozidla jezdí po levé straně. Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky přes legální hraniční přechody, mohou cestovat na severní část ostrova (tj. na území tzv. „Severokyperské turecké republiky“) a pobývat zde bez omezení. Orgány Kyperské republiky však mohou při návratu na území kontrolované vládou požadovat předložení letenky či lodního lístku jako důkaz, že občan vstoupil na Kypr legálně. Turistům, kteří vstoupili na Kypr ilegálně proto hrozí, že nebudou vpuštěni na území kontrolované vládou. Před koupí či jakoukoliv jinou dispozicí s nemovitým majetkem v severní části ostrova (tj. na území tzv. „Severokyperské turecké republiky“) se striktně doporučuje si nechat vypracovat kvalifikovaný právní posudek o stavu vlastnického práva k předmětné nemovitosti, neboť existuje riziko, že se může jednat o nemovitost nabízenou bez souhlasu jejího registrovaného vlastníka. Dle kyperského trestního zákona je neoprávněné nakládání s nemovitým majetkem bez souhlasu jeho registrovaného vlastníka trestným činem. Má se tím v co největší míře zabránit svévolnému nakládání s nemovitým majetkem oprávněných vlastníků – řeckých Kypřanů v severní části ostrova. S ohledem na skutečnost, že tzv. „Severokyperskou tureckou republiku“ nikdo (kromě Turecka) mezinárodně neuznává, může být konzulární pomoc turistům pobývajícím v severní části ostrova poskytována pouze v omezeném rozsahu. V současné době fungují následující přechody mezi územím kontrolovaném vládou Kyperské republiky a severní částí ostrova (tj. územím tzv. „Severokyperské turecké republiky“): na ulici Ledra (pouze pro pěší), u Ledra Palace (pouze pro pěší), Agios Dometios, Pyla-Pergamos a Dhekelia, Zodhia-Astromeritis a Limnitis.
Víza, režim vstupu
V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob), a to na základě čl.18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že "každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států". Ke vstupu do Kyperské republiky slouží dvě mezinárodní letiště v Larnace a Pafosu (pro charterové lety) a přístavy v Limassolu a v Larnace. Občané ČR se na území Kyperské republiky musí zaregistrovat u místně příslušného imigračního úřadu do tří měsíců od příjezdu (hotelová či obdobná ubytovací zařízení provádějí registraci turistů automaticky). Vstup na území Kypru přes letiště a přístavy na území nekontrolovaném vládou Kyperské republiky (tj. území tzv.“Severokyperské turecké republiky“) je považován za nelegální. Turisté se na přechodech z jižní do severní části mohou prokazovat pouze národním občanským průkazem. Doposud severokyperská strana vyžadovala vyplnění žádosti o "víza", na jejímž základě vystaví příslušný dokument (zvláštní listina udělovaná mimo cestovní doklad).
Zdravotnictví, důležitá telefonní číslaNárodní zdravotnická péče je dostupná na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění přímo na státních zdravotnických zařízeních. Národní zdravotnický systém nekryje ošetření u soukromých lékařů a soukromých zdravotnických zařízení. - První pomoc, policie, hasiči 112 nebo 199
- Nemocnice: Nikósie 22 603 000
|