Oficiální název státu Rozloha Počet obyvatel Podnebí Přírodní poměry Cestovní ruch Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba Náboženské složení Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU Celní a devizové předpisy Dokumenty Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům Víza, režim vstupu Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla
ZÁJEZDY DO IRSKA:
Ubytování v IrskuLetenky do Irska
|
Oficiální název státuIrsko (irsky: Éire, anglicky: Ireland)
Rozloha70 273 km2
Počet obyvatelPočet obyvatel: 4,239.848 mil. (2006 census) Hustota osídlení: 60,3 obyvatel/km2 Podíl ekonomicky činného obyvatelstva: 2,108 mil. (49,8 % )
PodnebíOstrov má vlivem Golfského proudu a Atlantiku oceánické mírné podnebí. Při převládajícím západním větru se vyskytuje vysoké množství srážek (v západní části ostrova prší až 250 dní v roce). Léto bývá chladné, zima naopak mírná (průměrná lednová teplota se pohybuje kolem 7 °C).
Přírodní poměryPřevážně pahorkatá krajina ostrova v Atlantiku na severozápadě Evropy je obklopena na severu a jihu středohorskými masivy (Carrauntoohill, 1041 m). Centrální nížina v povodí řeky Shannon je otevřená k Irskému moři jen severně od Dublinu. Země má mnoho jezer, rašelinišť a vřesovišť. Na jihozápadě, zejména v provinciích Cork a Kerry, je vlivem teplého Golfského proudu při pobřeží téměř subtropická mediteránní vegetace a parková krajina. Irsko má nejméně lesů v celé Evropě, zaujímají pouze kolem 1 % plochy. Pro nekonečně sytě zelené pastviny a louky je země také nazývána „zelený ostrov“.
Cestovní ruchŘídce osídlená země je dosud převážně přírodní krajinou, proto jen málo území spadá pod ochranu přírody. Ročně navštíví „zelený ostrov“ přes 5 milionu turistů, takže se cestovní ruch rozvinul v jedno z hlavních odvětví příjmů v zemi. Střediskem turistiky je přirozené hlavní město Dublin. Ke krásám přírody patří bohatě členité pobřeží nabízející vodní sporty, rybolov, koupání a četné idylické rybářské vesničky. Irská jezerní plošina je rovněž rájem pro rybolov, vodní sporty i pěší turisty. V Irsku najdeme četná významná kulturně-historická střediska, prehistorická naleziště, středověké pevnosti, kláštery a katedrály.
Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měnEuro, €1 = 100 centů
Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní dobaPracovní doba a úřední hodiny jsou vesměs od 9 do 17 hod., banky mají otevřeno od 10 do 16 hod. Prodejní doba obchodů je značně variabilní. Čím větší nebo na turisty více zaměřená prodejna a více exponované místo, tím větší pravděpodobnost večerního, sobotního i nedělního prodeje. Prodloužené otevírací hodiny jsou ve čtvrtek. Postupem času bude rozšířenou prodejní dobu nabízet stále více obchodů, zejména v nákupních centrech. Prodejní doba pro prodej alkoholických nápojů v maloobchodních prodejnách je upravena (tzn. zkrácena) zákonem. V době významných křesťanských svátků je téměř všude zavřeno a je omezen provoz kin a divadel. Volné dny jsou soboty, neděle a svátky nebo náhradní termíny svátků dle stanovené (někdy i v rámci pracovně-právních vztahů dohodnuté) kompenzace: leden New Year`s Day 17. březen St. Patrick`s Day (irský národní svátek) pátek před velikonocemi Good Friday (neoficiální, ale dodržovaný den pracovního volna) velikonoční pondělí Easter Monday první pondělí v květnu Early May Bank Holiday první pondělí v červnu Bank Holiday první pondělí v srpnu Summer Bank Holiday poslední pondělí v říjnu Bank Holiday 25. prosinec Christmas Day 26. prosinec St. Stephen`s Day
Náboženské složeníŘímsko–katolické 92% protestantské 3% ostatní 5%
Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazykyirština a angličtina; angličtina dominuje
Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká městaNejčastěji uváděné členění země představuje 26 historických okresů (anglicky: county), které se používá především ve sportovním a kulturním kontextu. Avšak samosprávu okresní úrovně má 34 územních celků, z nichž většina je totožná s územím celého jednoho okresu (29). Zbylých 5 celků jsou města Dublin, Cork, Limerick, Galway a Waterford, která jsou spravována odděleně od příslušných okresů. Vyšších územních celků (krajů) je 8. Pro některé účely se používá jiné členění, např. pro parlamentní volby 42 volebních obvodů (okresy s více obyvateli jsou rozděleny, s méně jsou spojeny). Ve statistice 4 historické provincie (Leinster na východě ostrova, Munster na jihu, Connacht na západě a Ulster na severu – 6 z 9 okresů Ulsteru tvoří Severní Irsko), v cestovním ruchu 6 turistických oblastí nebo pro účely čerpání z fondů Evropské unie 2 rozvojové oblasti (rozvinutější jihovýchod a méně rozvinutý severozápad). Hlavním městem je Dublin na východním pobřeží. Další velká města jsou Cork na jižním pobřeží, Galway a Limerick na západním a Waterford na jihovýchodním.
(Zdroj: Census 2006)
Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EUZdravotnictví v Irsku je oproti ČR na nižší kvalitativní úrovni. Základní ambulantní ošetření se poskytuje v ordinaci praktických lékařů (GP - General Practitioner) nebo obvodních zdravotnických střediscích (community care). Základ nemocniční sítě představuje několik desítek státních nemocnic (public hospitals), kterou doplňuje menší počet polosoukromých (voluntary) a soukromých (private) nemocnic (hospitals). Telefonní číslo na záchrannou službu (emergency service) je 999 nebo 112 a je společné i pro hasiče (fire brigade) a policii (garda). Za jakoukoli návštěvu lékaře či den strávený v nemocnici se platí standarní paušální poplatek. Veškeré předepsané léky se rovněž hradí v plné výši. Za ošetření se platí, pokud podmínky zdravotního pojištění v konkrétním případě neumožňují přímé zúčtování. Další informace jsou k dispozici na www.dohc.ie .
Celní a devizové předpisyPro občany České republiky jsou stanoveny následující horní limity na bezcelní dovoz zboží do Irska s podmínkou, že zboží je určeno k osobní spotřebě:
800 kusů cigaret
Od 1. 1. 2003 mohou cestující z členských států EU dovážet do Irska do 10 kg potravin živočišného původu. Podmínkou je, aby tyto potraviny byly v neporušeném originálním balení od výrobce a byly určeny výhradně pro osobní spotřebu. Aktuální informace o podmínkách dovozu potravin do Irska jsou uvedeny na webových stránkách Department of Agriculture and Food www.agriculture.gov.ie. Dovoz zvířat a rostlin Podrobné informace o podmínkách dovozu malých domácích zvířat lze nalézt na webových stránkách Department of Agriculture and Food http://www.agriculture.gov.ie/pets. S konkrétními dotazy se lze obrátit na Special Project Unit tel. 00353 1 6072827, popřípadě před odjezdem do Irska kontaktovat pets@agriculture.gov.ie nebo info@agriculture.gov.ie. Dovoz rostlin je přísně zakázán, výjimku lze povolit pouze za předpokladu ověřeného certifikátu, ve kterém je prokázán původ a absence výskytu nakažlivých přenosných chorob rostlin.
DokumentyObčan ČR může cestovat do Irska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Irska. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče. Děti zapsané v platném cestovním pasu rodiče mohou s rodičem, v jehož pasu jsou zapsány, překročit hranice bez vlastního cestovního dokladu, přičemž dítě zapsané do pasu rodiče před 1.9.2006 může takto cestovat do 15 let věku a dítě zapsané do pasu rodiče od 1.3.2008 může takto cestovat do 10 let věku (v období od 1.9.2006 do 29.2.2008 nebylo možné děti do pasu rodiče zapisovat). V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.
V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob) a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že „každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států“. Podmínky vstupu
• při vstupu na území Irska nejsou vyžadovány finanční prostředky pro krytí nákladů pobytu v Irsku ani zpáteční letenka; Rodinní příslušníci Rodinní příslušníci občana ČR (jakékoliv státní příslušnosti) mají rovněž právo pobývat v Irsku. Rodinnými příslušníky jsou míněni partneři a děti (do 21 let), pokud nejsou výdělečně činné. Pokud rodinní příslušníci nejsou občany některého ze států Evropského hospodářského prostoru (dále jen “EHP”) jsou povinni se zaregistrovat u irské policie, jestliže budou mít v úmyslu pobývat v Irsku déle než 90 dnů. Žádosti o povolení k pobytu se podávají na registračním oddělení Garda/y Síochána/y v místě bydliště. Řidičské průkazy
Držitelé řidičských průkazů vydaných členským státem EU nebo EHP jsou oprávněni v Irsku řídit motorové vozidlo v souladu s platností jejich národního řidičského průkazu. Pojištění motorového vozidla je nutno prokázat "zelenou kartou".
Každý automobil, používaný v Irsku, musí být zaregistrovaný u příslušných irských úřadů. Výjimku z této povinnosti tvoří pouze automobily dovezené do státu dočasnými návštěvníky. Cizinci, kteří dovezou do Irska automobil ze zahraničí, a nepobývají v Irsku jako turisté, jsou proto povinni svůj automobil přihlásit na irské značky do konce následujícího pracovního dne po dovezení vozidla do Irska. Příslušným úřadem k registraci vozidla je Revenue Commissioners/Vehicle Registration Office podle místa bydliště. S registrací je spojen poměrně vysoký poplatek (platba daně) a následné pojištění vozidla u irské pojišťovny. Více informaci lze nalézt na webových stránkách www.revenue.ie. Nedodržení tohoto předpisu je porušením finančního zákona a má za následek sankce: vyměření citelné pokuty a zabavení vozidla, dokud nebudou uhrazeny všechny pohledávky. V případě, že tyto platby nejsou uhrazeny, propadne vozidlo státu a dlužná částka je uhrazena z jeho prodeje.
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistůmSituace pro turisty v Irsku je vcelku příznivá, zvláštní nebezpečí turistům nehrozí. Doporučuje se však dbát na základní pravidla bezpečnosti, zejména chránit příruční zavazadla s cestovními dokumenty a finančními prostředky, parkovat na vyhrazených a bezpečných místech, nenechávat ve vozidle cenné věci, využít možnosti hotelového trezoru a nezanechávat cenné předměty, finanční prostředky a cestovní doklady v hotelovém pokoji, netábořit mimo vyhrazená místa.
Obecně v Irsku neexistují dálniční poplatky. Za průjezd určitými úseky dálnic a za přejezd některých mostů je však vybíráno mýtné. Užitečné odkazy pro cestování do Irska:
Obecné:
Víza, režim vstupuPovolení k pobytu v Irsku – Residence Permit Občan ČR jako členského státu EU může pobývat v Irsku dočasně, pokud je zde na dovolené nebo pracuje po určitou dobu. Také zde může pobývat, pokud studuje nebo je v penzi či ztratil práci, a to tak dlouho, jak je schopný finančně pokrýt svůj pobyt. Občan ČR nepotřebuje k pobytu v Irsku do 90 dnů zvláštní víza. Jestliže má v úmyslu pobývat Irsku déle než 3 měsíce, může požádat o povolení k pobytu – Residence Permit. Vaši žádost vyřídí buď kancelář registrace cizinců (The Aliens Registration Office) se sídlem v Dublinu nebo místní policejní stanice (Garda Síochaná District). Podpůrné doklady pro žádost o povolení k pobytu – Residence Permit
• za účelem zaměstnání je nutné předložit prohlášení podepsané zaměstnavatelem nebo v případě podnikání - doklad potvrzující, že žadatel samostatně podniká; Výjimky z práva na pobyt v Irsku Povolení k pobytu může být žadateli odmítnuto nebo může být požádán, aby opustil Irsko, pokud je důvodné podezření, že by mohl ohrozit veřejný pořádek nebo bezpečnost. Povolení k pobytu může být také odmítnuto z důvodu ochrany zdraví veřejnosti. Přes výše uvedené zjednodušení možnosti cestovat do Irska a pracovat zde bez pracovního povolení se doporučuje českým občanům:
• cestovat do Irska s nepoškozeným cestovním pasem ČR, jehož platnost bude pokrývat zamýšlenou dobu pobytu v Irsku nebo s občanským průkazem se strojově čitelnými údaji;
Podrobné informace ohledně pobytových práv občanů zemí EU v Irsku lze nalézt na webových stránkách http://www.oasis.gov.ie.
Zdravotnictví, důležitá telefonní číslaZdravotnictví Před plánovanou cestou do Irska je nutné si vyzvednout u příslušné zdravotní pojišťovny v ČR evropský průkaz zdravotního pojištění, na jejímž základě budou žadateli refundovány eventuelní náklady na nutnou zdravotní péči poskytnutou v Irsku. S evropským průkazem zdravotního pojištění se občan ČR v případě potřeby obrátí na smluvního lékaře nebo nemocnici v Irsku; adresy je možné získat v pobočkách irského zdravotního úřadu (Health Board). Pokud občan ČR uhradí lékařskou péči nebo léky v hotovosti, obrátí se s originály dokladů o úhradě na pobočku své české zdravotní pojišťovny (pro informaci: za běžnou konzultaci u lékaře je účtována částka 50,- EUR, přibližně stejná částka je účtována za jednu noc pobytu ve státní nemocnici). Občan ČR je zdravotním pojištěncem v České republice do okamžiku, kdy začne v Irsku resp. jiném členském státě EU vykonávat výdělečnou činnost. V takovém případě musí občan oznámit svojí české pojišťovně, že přestává být jejím pojištěncem a musí jí vrátit svůj evropský průkaz zdravotního pojištění. Následně si občan požádá o vydání zdravotního průkazu u příslušných irských úřadů. Od 1. 5. 2005 je za vydávání zdravotních karet v Irsku (medical cards) odpovědný "Health Service Executive". Více informací je možné získat na http://www.hse.ie/ V případě, že občan ČR bude mít zájem uzavřít privátní zdravotní pojištění v Irsku, může tak učinit např. u pojišťovny Quinn Healthcare http://www.quinn-healthcare.com nebo VHI http://www.vhi.ie. Více informací o irském zdravotním systému a péči, včetně příslušných kontaktů na místní pobočky Health Board, lze nalézt na webu Department of Health and Childrenhttp://www.dohc.ie. Informace o zdravotním pojištění v Irsku v češtině lze nalézt na webu Centra mezistátních úhrad http://www.cmu.cz. Sociální zabezpečení
Členové všech zemí EU a EHP mohou požádat o sociální podporu v Irsku až po dvouletém pobytu v zemi. Informace o systému sociálních dávek v Irsku lze nalézt na webu Department of Social and Family Affairs http://www.welfare.ie. Důležitá telefonní čísla
• předvolba pro telefonní spojení do ČR: 00420/ dále kód města a číslo volané stanice Služba turistům v nouzi:
Irish Tourist Assistance Service (ITAS)
O víkendech a ve dnech pracovního klidu kontaktujte ITAS na adrese:
|