Kostarika

 
Oficiální název státu

Rozloha

Počet obyvatel

Podnebí

Přírodní poměry

Cestovní ruch

Peněžní jednotka a její členění,
používání jiných měn

Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba

Náboženské složení

Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky

Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města

Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

Celní a devizové předpisy

Dokumenty

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Víza, režim vstupu

Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla

  

 

ZÁJEZDY DO KOSTARIKY:

 



Oficiální název státu

  • Kostarická republika
  • República de Costa Rica

 

Rozloha

  • Rozloha Kostariky je 51 100 km2.
  • Časové pásmo: GMT -6 hodin
  • Kostarika hraničí s Nikaraguou a Panamou.

 

Počet obyvatel

V Kostarice žilo v roce 2011 celkem 4,703 mil. obyvatel, hustota osídlení činí 91 obyvatel/km2, podíl ekonomicky činného obyvatelstva cca 1,9 mil.

 

Podnebí

Zatímco atlantská oblast má tropické podnebí s vysokými vyrovnanými teplotami i množstvím srážek (300 – 400 mm za rok), je na pobřeží Tichého oceánu střídavě vlhko (2 000 -  2 500 mm ročně). Ve Valle Central se srážky pohybují kolem 2 000 mm a průměrná teplota kolem 20 °C. Průměrná roční teplota v nížinách dosahuje 26 °C, zatímco v polohách nad 3 00 m.n.m. pod 10 °C. V karibské pobřežní nížině a na vlhkém jižním pobřeží Tichého oceánu roste stále zelený tropický deštný les, který ve vyšších polohách přechází v stále zelený horský les. V lagunách rostou mangrove, ve vnitrozemí bažinné palmové lesy, na poloostrovech Nicoya a Osa suché lesy a savany. K druhově bohaté fauně patří tapíři, jaguáři, pumy a opice.

 

nahoru

 

Přírodní poměry

Páteří země jsou Středoamerické Kordillery. Na pobřeží je Cordillera de Guancaste (až 2 000 m.n.m.) navazující směrem k jihovýchodu na Cordillera Centra. V centrální části země se nachází ve výšce 1 100 m.n.m. Valle Central, které se rozšiřuje napříč k průběhu horských pásem. Na jihu vystupuje Cordillera de Talamanca s nejvyšším vrcholem Kostariky Cerro Chirripó (3 820 m.n.m.). Karibská nížina má lagunovité pobřeží. V pohořích jsou četné činné sopky, jejichž výbuchy jsou provázeny zemětřesením.

 

nahoru

 

Cestovní ruch

Cestovní ruch výrazně přispívá k postupnému hospodářskému růstu. Podél Karibského moře se táhnou písčité pláže. Turistická sezona připadá na období od prosince do dubna.

 

nahoru

 

Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn

  • Kostarickou národní měnou je Kostarický colón – Colón costarricense, CRC.
  • Průměrný směnný kurz vůči USD za rok 2011 byl 505,86 CRC/USD, kurz koncem srpna 2012 byl ve výši 507,0 CRC/USD.

 

nahoru

 

Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba

  • 1. ledna – Nový rok
  • březen–duben – Velikonoční svátky
  • 1. května – Svátek práce
  • 15. září – Den nezávislosti (1821)
  • 1. listopadu – Den všech svatých
  • 3. listopadu – Státní svátek
  • 8. prosince – Svátek Neposkvrněného početí
  • 24. prosince – Štědrý večer
  • 25. prosince – Hod Boží
  • 31. prosince – Silvestr

Vznik státu: 15. 9. 1838

Pracovní doba:

Délka pracovní doby je různá v závislosti na regionu a typu organizace, většinou od 8:00–9:00 hod. do 18:00–19:00 hod. s dvouhodinovou přestávkou na oběd v době od 12:00 do 14:00 hod. Úřady jsou pro veřejnost otevřené často jen dopoledne.

Prodejní doba:

Obchody jsou většinou otevřené od 8:00–9:00 hodin do 18:00–19:00 hodin. V době od 12:00 do 14:00 hodin bývá polední přestávka.

 

nahoru

 

Náboženské složení

V zemi vyznává 75 % obyvatel náboženství římsko-katolické, asi 14 % protestantské, dále je zastoupeno náboženství indiánských skupin obyvatel.

 

nahoru

 

Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky

Oficiálním jazykem je španělština, dále se používají indiánské jazyky. K používaným jazykům patří angličtina (v turistických centrech).

 

nahoru

 

Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města

Kostarika je republikou, skládá se ze 7 provincií:

  • Alajuela
  • Cartago
  • Guanacaste
  • Heredia
  • Limón
  • Puntarenas
  • San José

Hlavní město:

  • San José – s aglomerací 1,5 mil. obyvatel

Další velká města:

  • Alajuela (265 000 obyvatel)
  • Cartago (153 000 obyvatel)

Ve městech žije celkem 66 % obyvatel.

 

nahoru

 

Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

ČR nemá s Kostarikou uzavřenou žádnou bilaterální dohodu o vzájemném poskytování zdravotních služeb. Místní lékařská péče (především v hlavním městě) je na dobré úrovni, částky na úhradu pro cizince však jsou velmi vysoké. Je proto nanejvýš žádoucí si zajistit zdravotní připojištění již v ČR.

 

nahoru

 

Celní a devizové předpisy

Od cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího, případně k výkonu jeho povolání (vše v přiměřeném množství):
a) svršky;
b) věci osobní potřeby;
c) léky, potraviny, nářadí, zdravotní a hygienické potřeby;
d) sportovní potřeby;
e) jedna videokamera, jeden fotoaparát, jedna filmová kamera, jeden magnetofon včetně příslušenství, max. 6 filmů, kazet nebo magnetofon. pásek pro každý z uvedených přístrojů, jeden radiopřijímač, jeden televizor, jeden dalekohled - vše přenosné;
f) jeden počítač, jeden psací stroj, jedna kalkulačka - přenosné;
g) nářadí a náčiní - nikdy nesmí tvořit kompletní vybavení dílny, kanceláře, laboratoře atd.;
h) hudební nástroje a jejich příslušenství;
ch) knihy, rukopisy, disky, pásky, kazety již nahrané, fotografie a fotogravury neobchodního charakteru;
i) 500 g zpracovaného tabáku, 3 litry vína nebo destilátu nebo likéru na každého dospělého a max. 2 kg sladkostí;
j) zbraně lovecké a sportovní pouze s dovozním povolením příslušných kostarických úřadů;
k) peníze do výše 10 tisíc USD.

Povinná směna valut neexistuje. Veškeré bankovní transakce nad 10 000 USD musí být nicméně registrovány.

Dovoz a vývoz rostlin
Dovoz rostlin a rostlinných produktů upravuje zákon č. 6248 z 2.5.1978. Veškeré rostliny a rostlinné produkty dovážené do Kostariky musejí být doprovázeny fytokaranténním povolením k dovozu, které vydává kostarické ministerstvo zemědělství, a fytosanitárním osvědčením (včetně tzv. dodatkového prohlášení) vydávaným zemí vývozu. Při vývozu z Kostariky musejí být rostliny a rostlinné produkty doprovázeny příslušným fytosanitárním osvědčením vydávaným Ministerstvem zemědělství a povolením, které vystaví ministerstvo životního prostředí na základě předloženého dokladu o zakoupení rostliny/produktu.

Dovoz a vývoz zvířat
Podmínky dovozu, průvozu a vývozu zvířat a živočišných produktů upravuje zákon č. 6243 z 2.5.1978 a prováděcí nařízení č. 14584-A z 24.6.1983 a č. 21858 z 28.9.1992. Dovoz, průvoz a vývoz povoluje ministerstvo zemědělství Kostarické republiky na základě:
1) předložení žádosti na kolkovaném papíře,
2) veterinárního povolení k dovozu/průvozu,
3) veterinárního osvědčení,
4) u vývozu navíc povolení, které vystaví ministerstvo životního prostředí (na základě předloženého dokladu o zakoupení zvířete).

 

nahoru

 

Dokumenty

Ke vstupu do Kostariky je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců, v případě cesty automobilem řidičský průkaz a doklad o vlastnictví automobilu. V případě ztráty či odcizení cestovního dokladu může zastupitelský úřad ČR v Kostarice vystavit občanům ČR tzv. náhradní cestovní pas ke zpáteční cestě do ČR. Kostarické orgány vyžadují, aby si občané před odjezdem ze země opatřili do tohoto náhradního cestovního pasu potvrzení o vstupu do země, které obdrží na centrálním migračním úřadě v San José.  

 

nahoru

 

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

V poslední době kostarické orgány zpřísnily kontrolu pobytového režimu cizinců. Doporučujeme proto dbát zejména na to, že při přechodu kostarické hranice v obou směrech bude do cestovního pasu otištěno příslušné vstupní či výstupní razítko, nehledě na skutečnost, že v mnoha případech migrační úředník razítko otisknout nechce. V blízkosti hranic, zejména s Panamou a Nikaraguou, jsou kostarickou policií prováděny časté kontroly např. na silnicích, kdy jsou kontrolovány především cestovní doklady a v nich otištěná výstupní nebo výstupní razítka. Pokud nějaké razítko chybí, byť chybou kostarického úředníka na hranicích, dostávají se turisté do značných komplikací a hrozí jim deportace.

Přestože v minulých letech platilo, že Kostarika je na středoamerické poměry nadprůměrně bezpečnou zemí, od začátku 90. let se bezpečnostní situace postupně zhoršuje. V souvislosti se stále se zvyšující kriminalitou nejen v centru hlavního města San José, ale i na celém kostarickém území, je při cestách do Kostariky doporučováno dodržovat tyto základní zásady:

- uschovat cestovní pas, letenku a další doklady v hotelovém trezoru, nenosit je zbytečně u sebe,
- podle zájmu je možné uložit si cestovní pas a další cennosti na velvyslanectví ČR a cestovat pouze s fotokopií pasu opatřenou vstupním razítkem a potvrzením velvyslanectví o uložení pasu,
- cestovat jen se skutečně potřebnou částkou peněz,
- nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci - videokameru, fotoaparát atd.,
- parkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat žádné věci,
- nebrat stopaře,
- objednávat taxi-službu prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven,
- cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí v Kostarice,
- dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách a také přímo v autobusech (časté jsou krádeže osobních zavazadel z police nad hlavou cestujících v autobuse),
- při pronájmech vozidel v Rent a Car dobře zkontrolovat podmínky smlouvy.

Naprostá většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptují běžné kreditní karty (nejrozšířenější VISA nebo Mastercard). V San José i v dalších městech jsou na nejdůležitějších místech (velká nákupní centra, banky apod.) umístěny bankomaty. Kreditní karta je vyžadována ve většině hotelů (pokud jí host nevlastní, je vyžadována platba předem za celou předpokládanou dobu pobytu). Vedle kostarických colónů jsou při nejrůznějších platbách běžné americké dolary, které jsou bez problémů přijímány ve větších obchodech a ve všech hotelích. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 100 USD. Je třeba důsledně zkontrolovat, aby peníze byly zcela nepoškozené. V bance nevyměňují americké dolary, které jsou třeba jen lehce natržené. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. Euro lze sice v některých bankách vyměnit (Banco Nacional de Costa Rica), ale ve velmi nevýhodném kursu.

V Kostarice neexistuje železniční doprava, proto se většina nákladní přepravy soustřeďuje na dopravu po silnicích. Silniční síť je poměrně ve špatném stavu vlivem špatných klimatických podmínek. Silnice jsou úzké, s mnoha zatáčkami, často chybí silniční značení, což komplikuje dopravu zejména v noci nebo při dešti a mlze. Hustý je také provozu nákladních automobilů. Doporučuje se nepřeceňovat vlastní síly, necestovat v noci a za hustého deště.

Kostarické pláže jsou poměrně nebezpečné, ač to tak na první pohled vůbec nevypadá. Pláže na obou stranách pobřeží se vyznačují silnými proudy, které mohou neopatrného plavce odnést hluboko do moře. Doporučujeme věnovat koupání v moři zvýšenou pozornost. V Kostarice se v minulosti utopilo již několik občanů ČR.

V San José je možné se ubytovat v penzionu, který spravuje česká občanka Petra Bartoňková. Penzion se jmenuje Bohemian Paradise a více informací lze najít na: www.bohemianparadise.biz , e-mailová adresa: info@bohemianparadise.biz , mobilní telefon: 00506-353 66 62.
Hotelů je celá řada ve všech cenových relacích. Obecně platí, že cena standardně vybaveného pokoje (samostatné sociální zařízení, lednička, případně televize a telefon) v bezpečném hotelu evropského typu začíná od 45,- USD za noc. Luxusněji vybavené čtyřhvězdičkové a pěti hvězdičkové hotely se pohybují v relaci 90,- USD výše. Za jedno jídlo v restauracích střední kategorie se platí v průměru 7 - 10 USD, levněji je v lidových restauracích (3 - 5 USD), dráže naopak v hotelích. Spropitné se neplatí, je většinou pod názvem "servicio" automaticky připočítáno k účtu a jeho výše je 10 %. Mnohé restaurace uvádějí ceny jídel bez daně z obratu - v takovém případě je třeba přičíst dalších 13 %. Cena 1 litru benzínu Super je cca 0,8 USD, na rychlostních silnicích (zejména při výjezdu ze San José) se platí symbolické mýtné. Pronájem automobilu střední třídy stojí cca 65 - 100 USD/den, dražší jsou terénní automobily 4x4, vzhledem ke stavu kostarických silnic jsou však vřele doporučovány.

Poplatky při vstupu do národních parků a rezervací nebo na klubové pláže jsou pro zahraniční turisty vyšší než pro místní občany. Jejich výše se pohybuje na osobu v rozmezí od 7 do 20 USD. Některá turisticky atraktivní místa (národní parky a pláže) jsou přístupná pouze autem s náhonem na všechna 4 kola. Stav většiny silnic je poměrně špatný (chybí souvislý asfaltový povrch, opravy jsou provizorní, vyskytují se sesuvy půdy z důvodu deště nebo eroze, chybějí krajnice nebo označení), což komplikuje řízení zejména v noci, v mlze či v období dešťů (květen-prosinec). Dopravní předpisy jsou ze strany místních řidičů často ignorovány, běžnou skutečností je zejména v nočních hodinách jízda pod vlivem alkoholu.

V Kostarice je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

 

nahoru

 

Víza, režim vstupu

Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza (vzájemná vízová povinnost byla zrušena v roce 2000). Bezvízový pobyt za účelem turistiky do 90 dnů nelze prodloužit. Za účelem delšího pobytu je nutno z Kostariky vycestovat minimálně na 72 hodin a znovu se vrátit.

Případná víza na delší pobyty a k jiným než turistickým účelům udělují kostarická velvyslanectví a konzuláty.

Při porušení pobytového režimu se občané ČR vystavují riziku zadržení kostarickou policií a deportace ze země. V poslední době kostarické orgány zpřísnily kontrolu pobytového režimu cizinců. Doporučujeme proto dbát zejména na to, že při přechodu kostarické hranice v obou směrech bude do cestovního pasu otištěno příslušné vstupní či výstupní razítko, nehledě na skutečnost, že v mnoha případech migrační úředník razítko otisknout nechce. V blízkosti hranic, zejména s Panamou a Nikaraguou, jsou kostarickou policií prováděny časté kontroly např. na silnicích, kdy jsou kontrolovány zejména cestovní doklady a v nich otištěná tato výstupní nebo výstupní razítka. Pokud nějaké razítko chybí, byť chybou kostarického úředníka na hranicích, dostávají se turisté do značných komplikací a hrozí jim deportace.

Od srpna 2002 došlo ke změně migračního zákonodárství a dlouhodobé a trvalé pobyty v Kostarice je možné vyřídit pouze na kostarickém velvyslanectví v zahraničí, nikoliv po příjezdu v Kostarice na migračním úřadě - podrobněji viz "Žádosti o dlouhodobý pobyt v Kostarice".
Při odletu z Kostariky se na letišti platí letištní poplatek 26,- USD. Poplatek je možné uhradit předem v Banco de Crédito Agrícola de Cartago a v Banco de Costa Rica.

Kostarické velvyslanectví v Praze bylo k 1. 3. 1999 uzavřeno a zastupitelský úřad pro ČR nyní působí v Berlíně - SRN (emb@botschaft-costarica.de , consulado@botschaft-costarica.de).

 

nahoru

 

Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla

 

Všichni cizinci, nacházející se přechodně v Kostarice, mohou v urgentních případech vyhledat lékařskou pomoc. Zdravotní péči poskytují soukromé a státní nemocnice. V soukromé nemocnici je potřeba předložit před ošetřením akceptovatelné mezinárodní zdravotní pojištěním nebo uhradit hotově veškeré náklady na léčbu. Při hospitalizaci je vyžadována finanční záloha ve výši 1.000 USD. Ve státní nemocnici je ošetření poskytnuto neodkladně, poté je vyžadována úhrada nákladů za ošetření nebo předložení mezinárodního pojištění. V San José existuje rozvinutý systém zdravotnických zařízení (státních nemocnic i soukromých klinik) s dobrým standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení nízká. Kontakt na nejbližšího lékaře má nicméně většina hotelů.
Doporučuje se dbát na kvalitu pitné vody (nejlépe je pít vodu v balené formě). Zejména při pobřeží se doporučuje chránit se před komáry. V poslední době se v přímořských oblastech, ale také v okolí San José, objevila epidemie onemocnění dengue, které způsobuje komáří píchnutí infikovaného jedince. Nemoc dengue se vyznačuje vysokými teplotami, bolestí kloubů a svalů, celkovou únavou a v horších případech i krvácením. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici.

Kontakty na nejdůležitější zdravotnická zařízení v San José:
Hospital San Juan de Dios (2222-0166)
Hospital México (2232-6122)
Hospital Dr. Calderón Guardia (2222-0166)
Hospital Nacional de Niňos (2222-0122)
Clínica Católica (2225-5055)
Hospital Clínica Bíblica (2223-6422)
Clínica Santa Rita (2221-6433)
Hospital Cima 2208-1000

Důležitá telefonní čísla:

Záchranná služba 911
Hasiči 118
Dopravní policie 2222-9330, 2222-9245
Dopravní nehody 800-800-8000

 

nahoru