Oficiální název státu Rozloha Počet obyvatel Podnebí Přírodní poměry Cestovní ruch Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba Náboženské složení Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU Celní a devizové předpisy Dokumenty Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům Víza, režim vstupu Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla
ZÁJEZDY DO GUATEMALY:
|
Oficiální název státu
Rozloha
Počet obyvatelV Guatemale žije podle posledních odhadů sčítání obyvatelstva 14,7 mil. obyvatel, hustota osídlení činí 135 obyvatel/km2, podíl ekonomicky činného obyvatelstva cca 4,99 mil.
PodnebíV nížinách je po celý rok horké podnebí s proměnlivou vlhkostí a průměrnou teplotou 25 až 30 °C. V polohách 600 – 1 500 m.n.m. dosahuje průměrná teplota 18 °C, nad 1 500 m.n.m. pak 12 °C. Období dešťů trvá od května do října. Množství atmosférických srážek závisí na severovýchodním pasátu. V karibské pobřežní nížině a na pacifickém pobřeží spadne 1 000 – 2 000 mm srážek, v horách kolem 1 000 mm a na náhorních plošinách a v údolích téměř 6 000 mm. Na severu a v karibské nížině rostou stále zelené tropické deštné lesy, ve vyšších polohách přecházejí v tropické horské lesy, doubravy, sosnové a smíšené lesy. Na pacifickém pobřeží rostou suché lesy, v Peténské nížině sosnové savany. K druhově rozmanité fauně patří puma, manaty (kapustňáci), jaguáři, krokodýli, opice, tapíři a mnoho druhů ptáků.
Přírodní poměryPeténská nížina na severu země je součástí vápencové tabule poloostrova Yucatan. Úrodná pobřežní nížina na pobřeží Tichého oceánu dosahuje až 50 km šíře. Jádro území tvoří systém Středoamerických Kordiller, který se na jihu země člení na dvě pásma – Sierra de los Cuchumatanes a Sierra Madre. Ze třiceti většinou činných sopek je nejvyšší Volcán Tajumulco (4 220 m.n.m.)
Cestovní ruchV roce 2000 navštívilo Guatemalu 853 tis. zahraničních turistů, kterí zde zanechali 751 mil. USD. Velmi cenné jsou nedotčené památky indiánských kultur, jako je Tikal, kulturní centrum Mayů, a architektura z koloniálního období ve městech Antigua a Quetzaltenango.
Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měnGuatemalskou národní měnou je guatemalský quetzal (Q), který se dělí na 100 centavos. Kurz k 31. 12. 2011 činil 7,81083 Q/1 USD. Zejména v turistickém sektoru jsou při placení přijímány i USD.
Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba
Pracovní doba:Délka pracovní doby je různá v závislosti na regionu a typu organizace, většinou od 8:00–9:00 hod. do 18:00–19:00 hod. s dvouhodinovou přestávkou na oběd v době od 12:00 do 14:00 hod. Úřady jsou pro veřejnost otevřené často jen dopoledne. Prodejní doba:Obchody jsou většinou otevřené od 8–9 hodin do 18–19 hodin. V době od 12 do 14 hodin bývá polední přestávka.
Náboženské složeníV zemi vyznává většina obyvatel náboženství katolické, asi 25 % protestantské (evangelíci), dále je zastoupeno náboženství indiánských skupin obyvatel a judaismus. Bez vyznání se deklarují 3 % obyvatelstva.
Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazykyOficiálním jazykem je španělština, k ostatním nejčastěji používaným jazykům patří angličtina (v turistických centrech), mayské jazyky (akateko, cackchiquel, kekchi, mam, quiché, xinka, garífuna aj. – celkem 21).
Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká městaAdministrativně správní členění:Guatemala je republikou, skládá se z 22 departamentů a 334 městských správ, s omezenou samostatností. Jedná se o následující departamenty: Alta Verapaz, Baja Verapaz, El Petén, El Progreso, Escuintla, Guatemala, Huehuetenango, Chimaltenango, Chiquimula, Izabal, Jalapa, Jutiapa, Progreso, Quetzaltenango, Quiché, Retalhuleu, Sacatepéquez, San Marcos, Santa Rosa, Sololá, Suchitepéquez, Totonicapán, Zacapa. Hlavní město:
Další města:
Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EUČR nemá s Guatemalou uzavřenou žádnou bilaterální dohodu o vzájemném poskytování zdravotních služeb. Místní lékařská péče (především v hlavním městě) je na dobré úrovni, částky na úhradu pro cizince však jsou velmi vysoké. Je proto nanejvýš žádoucí si zajistit zdravotní připojištění již v ČR.
Celní a devizové předpisyVěci dovážené turisty jsou osvobozeny od cla, pokud slouží k osobní potřebě. Vyplnění celního prohlášení je povinné. Dovoz deviz je limitován částkou 10.000,- USD na osobu. Je-li dovážená finanční částka vyšší, je nutno ji deklarovat, pak nepodléhá zpoplatnění. Výměna valut je volná. Pro vývoz platí obdobné pravidlo: pokud vyvážená částka přesahuje 10.000,- USD, je třeba ji deklarovat. Místní měna guatemalský quetzal (GTQ) je v zahraničí nesměnitelná. Je zakázán dovoz zbraní, drog a psychotropních látek, čerstvého ovoce, zeleniny, masných výrobků, chemických, farmaceutických a biologických produktů určených pro zemědělskou potřebu. Bez příslušného povolení ministerstva životního prostředí či ministerstva zdravotnictví a osvědčení o očkování je přísně zakázán vývoz živočichů a rostlin.
DokumentyCestovní pas ČR s minimální platností 6 měsíců. Při vstupu s motorovým vozidlem je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, osvědčení o technickém stavu vozidla a při cestování s pronajatým vozidlem je nutno mít smlouvu o pronájmu, potvrzení či dopis agentury.
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistůmV Guatemale se v poslední době značně zhoršila bezpečnostní situace, často dochází k únosům, napadení a okradení cizinců. Doporučujeme cestovat pouze ve dne, vyhýbat se osamělým místům, nocovat pouze v hotelu, ne v přírodě či v odstaveném autě, nenechávat osobní věci bez dozoru. Před odjezdem je vhodné opatřit si fotokopie cestovního pasu, víz, letenek, dokladů k pojištění a tyto kopie uschovat stranou od originálů. Případně zaslat tyto kopie na Velvyslanectví ČR v Mexiku nebo navštívit Honorární konzulát ČR v Guatemale. Na některých místech v Guatemale (především mezi indiánským obyvatelstvem) je nebezpečné fotografovat. V nedávné minulosti došlo k několika případů, kdy z tohoto důvodu byli turisté vesničany fyzicky napadeni.Vždy je nutné předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení. Ve většině případů, je za fotografii nutné zaplatit. Doporučujeme vzít si s sebou mezi jinými protiprůjmové léky a ev. antibiotika, krém s ochranným faktorem a repelent. Proti časovému posunu a horku se doporučuje užívat vitamíny a pít hodně tekutin. V Guatemale jsou mimo hlavní města časté nemoci jako malárie, dengue, žloutenka, cholera, žlutá zimnice, břišní tyfus, améby atd. Turisté by se měli vyhýbat místům se stojatými vodami a loužemi, používat spreje k hubení komárů v místnostech i osobní repelenty. Doporučujeme před cestou příslušná očkování, minimálně proti hepatitidě A, tyfu a tetanu nebo dle doporučení hygienické stanice v ČR. V souvislosti s místními hygienickými podmínkami se doporučuje pít pouze balenou vodu, důkladně očistit veškeré ovoce a zeleninu či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku a nestravovat se v pouličních stáncích. K zapůjčení automobilu je nutno předložit mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu. V Guatemale není absolutní přednost chodců a při přecházení silnice je nutná opatrnost. Ceny jsou označovány Q, což je značka místní měny guatemalského quetzalu (mezinárodní značka GTQ). K cenám zboží a služeb (mimo potravin, léků a tiskovin včetně knih) je připočítávána 10 % DPH a v hotelích dodatečná daň 10 % DPH. Časový posun v Guatemale je -7 hodin (v době letního čas, který Guatemala nezavádí -8 hodin). Úředním jazykem je španělština. Teploty jsou zde vysoké a v zimě jsou velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. V Guatemale je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Víza, režim vstupuObčan ČR, držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může vstoupit na území Guatemalské republiky bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost. Občané ČR, kteří hodlají pobývat na území Guatemalské republiky po dobu delší než 90 dnů nebo tam vstupují za účelem výdělečné činnosti či řádného denního studia, si musí předem opatřit odpovídající povolení a víza na velvyslanectví Guatemaly ve Vídni.
Při vstupu na území Guatemalské republiky je vyžadován nákup „Turistické karty“ v ceně 10 USD, které jsou k dispozici na mezinárodním letišti v hlavním městě a na silničních hraničních přechodech.
Zdravotnictví, důležitá telefonní číslaZdravotní péče je v Guatemale na dobré úrovni, avšak finančně náročná. První pomoc v případě úrazu zajišťuje guatemalský Turistický institut. Před cestou do Guatemaly doporučujeme uzavřít světové zdravotní pojištění, náklady na ošetření je však třeba platit hotově, přičemž následná refundace pojišťovnou je možná pouze tehdy, byl-li turista ošetřen ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny. Doporučená zdravotnická zařízení v Guatemala City:
Hospital Herrera Llerandi, 6a Avenida 8-71, zona 10, tel. 23845959
Guatemalský turistický institut – Instituto Guatemalteco de Turismo Policie: 110 nebo 120
Národní migrační institut – Instituto Nacional de Migración
Červený kříž – Cruz Roja Guatemalteca Hasiči – Bomberos - tel. 122 nebo 123 Záchranná služba – Rescate 911 - tel. 2362 5157 Informace o telefonních číslech tel. 2333 1524 1728 Mezinárodní telefonní hovory tel. 147120
|