Arménie a Gruzie - putování pod Kavkazem a Araratem

Celkové hodnocení zájezdu:
3.5 / 5 (2 hodnocení)

Destinace:
Arménie Jerevan
Strava: Polopenze
Doprava: Letecky

Termíny, ceny a rezervace zájezdu

Strava: Polopenze
Doprava: Letecky
Odlety: Praha
Cena zahrnuje: letenka Praha - Tbilisi a Jerevan - Praha vč. let. tax a palivového příplatku
dopravu v Arménii a Gruzii (autobus nebo minibus dle počtu klientů)
terénní auta v Horní Svanetii
16x ubytování v hotelích kategorie 3*
16x polopenzi, 2x oběd
českého a místního průvodce
vstupy dle programu
zobrazit 1 termín
Září 2018
 

Popis zájezdu

Popis

Připravili jsme pro Vás nový kombinovaný zájezd do oblasti jižního Kavkazu a pod biblickou horu Ararat – do Arménie a Gruzie. Na tomto podrobném poznávacím zájezdu se budete moci seznámit s významnými křesťanskými památkami, ale také s přírodními krásami s dominujícím 5 160 metrů vysokým Araratem v Arménii a Vysokým Kavkazem v Gruzii. Najdete zde hluboké soutěsky i blankytně modré vody jezera Sevan a v Gruzii hlavně majestátní horské scenérie.

Program zájezdu

1. den

Odlet z Prahy do Tbilisi.

2. den

Brzy ráno přílet do Tbilisi, transfer na hotel, ubytování, krátký odpočinek, snídaně. TBILISI – prohlídka metropole Gruzie, Sameba – třetí největší pravoslavná katedrála na světě, staré město mezi řekou a pevností Narikala, katedrála Sioni – sídlo gruzínského katholikose, Most míru, aj.

3. den

Na východ od Tbilisi do vinařského kraje Kvareli, kde je historie výroby vína dlouhá 8 000 let: poutní místo DAVIT GAREJA – úžasných 19 jeskynních klášterů ze 6.stol. nedaleko ázerbájdžánské hranice, k nejkrásnější části komplexu výstup cca 1,5 hod. pěšky. Poté přejezd do nejlepší gruzínské vinařské oblasti a ukázka tradičního zpracování vína v KVARELI s možností ochutnávky (tradiční způsob výroby vína v Gruzii je zapsán na seznam UNESCO).

4. den

Přes průsmyk Gombori do bývalého hlavního města Gruzie MCCHETA (UNESCO) se starodávnými kostely a katedrálou Sveti Tskhoveli a klášterem Jvari. Dále prohlídka kláštera SHIO-MGVIME ze 6.stol. Po staré vojenské silnici přejezd na sever, prohlídka pevnosti ANANURI. Dojezd do lyžařského střediska Gudauri.

5. den

Přejezd do KAZBEGI v nadm. výšce 1 797 metrů nedaleko ruské hranice. Z Kazbeki pěší turistika cca 3,5 hodiny ke KOSTELU SV. TROJICE v nadm. výšce 2 170 metrů, který je umístěný na svazích hory Kazbek. Při pěkném počasí nádherné výhledy na jeden z nejvyšších ledovců v Kavkaze, masív Kazbeku (5 047 metrů). Fakult. možnost výjezdu ke kostelu terénními auty (cca 10 USD / os. – dle počtu os.) místo pěší turistiky.

6. den

Jeskynní komplex UPLISTSIKHE se 150 vzájemně propojenými jeskyněmi. Unikátní kombinace různých stylů a soch vytesaných ve skále. KUTAISI (UNESCO) – osídlení od 17.stol.př.n.l., od 3.stol.př.n.l. hlavní město Kolchidy, Bagratovská katedrála jako symbol sjednocení Gruzie v 11.stol.

7. den

Ráno farmářský trh v Kutaisi. Kousek od Kutaisi stojí klášter GELATI (UNESCO), jedno z nejkrásnějších míst v Gruzii s katedrálou Panny Marie postavenou králem Davidem. Přejezd do oblasti Svanetie – městečko Mestia, centrum Horní Svanetie (UNESCO), jedinečné svanské věže, jedinečná oblast položená vysoko v horách pod masívem Kavkazu.

8. den

Celodenní výlet jeepy až do nejvzdálenější a zároveň nejvýše v Evropě položené vesnice UŠGULI (UNESCO) s typickými svanskými věžemi, turistika směrem k ledovci a nejvyššímu vrcholu Gruzie – hoře Šchara (5 068 mnm.) Návrat zpět do Mestie.

9. den

Přejezd subtropickou krajinou citrusových a čajových plantáží k Černému moři a krátký okruh centrem BATUMI – mondénní letovisko u Černého moře.

10. den

Průjezd soutěskou Mtkwari a pod hřebenem Malého Kavkazu, cestou četných klášterů a pevností. Prohlídka pevnosti RABAT.

11. den

Středověké jeskynní město VARDZIA, postavenéve 12.stol. za gruzínské královny Tamar, vytesané do skal. Překročení hranice s Arménií.

12. den

Sever Arménie - údolí Debed, kde stojí 3 nádherné kláštery z 10.-13.stol. a kostely pod patronací UNESCO: Bazilika ODZUN ze 6.stol., klášter SANAHIN z 10.stol. a klášter HAGHPAT z 11. – 12.stol.

13. den

Přejezd k vysoko položenému JEZERUSEVAN – největší jezero v Arménii v nadm. výšce 1 915 metrů. Jeden z nejvíce navštěvovaných klášterů v Arménii – SEVANAVANK z 9.stol. Pole chačkarů NORATUS (celkem asi 900 kamenných křížů a náhrobků). Průjezd po Hedvábné stezce přes 2 300 metrů vysoko položený průsmyk ke karavanseraji SELIM ze 14.stol.

14. den

Dopoledne prohlídka majestátního kláštera TATEV, budovaného mezi 9.-15.stol., výjezd ke klášteru lanovkou. Odpoledne nádherný klášter NORAVANK nad kaňonem řeky Ghnishik. Ochutnávka vína ve vyhlášeném vinařském regionu Areni, kde se produkuje nejlepší arménské víno.

15. den

Začátek prohlídky hlavního města Arménie JEREVANU : Historické muzeum na náměstí Republiky, památník Genocidy, slavné Kaskády v centru města. Jedna z nejlepších arménských památek klášter GEGHARD (UNESCO), z části vytesaný do skály. Jedno z nejvýznamnějších poutních míst, kde se uchovávalo kopí, kterým byl probodnut bok Ježíše Krista (dnes v muzeu v Edžmiacinu). Sestup do soutěsky řeky Azat s přírodním monumentem „Symfonie v kameni“ (fakult. možnost místo pěší turistiky jízdy terénními vozy – cca 5 € / os.). Řecko-římský chrám slunce v GARNI z 1.stol.n.l., vybudovaný na skalním hřbetu nad hlubokým kaňonem, nádherné výhledy na skalní varhany.

16. den

Výjezd pod nejvyšší horu Arménie Aragac (4 090 mnm.), malebně položené jezero Kari v sopečné krajině v nadm. vášce 3 190 metrů. PEVNOST AMBERD v krásné krajině v nadm. výšce 2 200 metrů.

17. den

Ráno odjezd pod biblický Ararat – nádherně položený KLÁŠTER KHOR VIRAP. EDŽMIACIN (UNESCO) – náboženské centrum Arménie již od doby oficiálního přijetí křesťanství na poč. 4.stol., centrum arménské apoštolské církve, katedrála a několik dalších kostelů. ZVARTNOTS (UNESCO) – monumentální kostel z poloviny 7.stol., jedna z nejznámějších křesťanských staveb na území Arménie. Návrat do Jerevanu a prohlídka slavného muzea manuskriptů Matenadaran.

18. den

Brzy ráno odlet do Prahy.

 

→ Přejít na 1 termín dovolené Arménie a Gruzie - putování pod Kavkazem a Araratem
v cenách od 52 990 Kč