Ze slovinského Toskánska k vinicím u Jadranu i smaragdové Soče ***

Celkové hodnocení zájezdu:
3.4 / 5 (3 hodnocení)

Destinace:
Slovinsko
Ubytování: Ze slovinského Toskánska k vinicím u Jadranu i smaragdové Soče
Strava: Polopenze
Doprava: Autobus

Termíny, ceny a rezervace zájezdu


Varianta 1:

Strava: Polopenze
Doprava: Autobus
Odlety: Brno
Cena zahrnuje: dopravu luxusním autobusem
4× ubytování ve 2lůžkových pokojích v hotelu 3
v hotelu na pobřeží vstup do hotelového wellness a akvaparku
4× polopenzi
4× ochutnávku vín s občerstvením
průvodcovské služby
Cena nezahrnuje: pojištění léčebných výloh a storna ERV pojišťovny (doporučujeme připlatit)
jednolůžkový pokoj 1.990 Kč
SLEVY:
3. osoba na přistýlce 450 Kč
zobrazit 1 termín
Červen 2018
 

Varianta 2:

Strava: Polopenze
Doprava: Autobus
Odlety: Praha
Cena zahrnuje: dopravu luxusním autobusem
4× ubytování ve 2lůžkových pokojích v hotelu 3
v hotelu na pobřeží vstup do hotelového wellness a akvaparku
4× polopenzi
4× ochutnávku vín s občerstvením
průvodcovské služby
Cena nezahrnuje: pojištění léčebných výloh a storna ERV pojišťovny (doporučujeme připlatit)
jednolůžkový pokoj 1.990 Kč
SLEVY:
3. osoba na přistýlce 450 Kč
zobrazit 1 termín
Červen 2018
 

Popis zájezdu

Popis

PTUJ • JERUZALEM • MARIBOR • POSTOJENSKÉ JESKYNĚ • PREDJAMA • KOPER • ISOLA • FRANJA • BLED • MOST NA SOČI • BLEDSKÉ JEZERO

Program zájezdu

1. den

Z Prahy, Brna (další nástupní místa - Ždár nad Sázavou 250 Kč, Jihlava 250 Kč, Velké Meziříčí 250 Kč, Velká Bíteš 150 Kč,Uherské Hradiště 300 Kč, Veselí nad Moravou 250 Kč, Strážnice 250 Kč, Hodonín 250 Kč, Břeclav 250 Kč, Zlín 350 Kč, Kroměríž 350 Kč, Přerov 350 Kč, Olomouc 350 Kč, Prostějov 200 Kč, Vyškov 150 Kč) vyjedeme v ranních hodinách. Odpoledne přijedeme do malebného městečka Ptuj , nejstaršího slovinského města, jež založili již Římané, s romantickými uličkami a dominantním hradem nad městem. Ptuj je známý svou bohatou historií, památkami, kulturou, ale především také vínem. Poté pojedeme po jedné z nejmalebnejších vinařských cest do vesnice Jeruzalém , která za svůj název vděčí skupině křižáků, kteří tudy putovali ve 13. století. Okolní krajina jim tak učarovala, že se rozhodli poctít vesnici jménem svatého města. Krajina protkaná vinohrady na slunných svazích se velmi podobá italskému Toskánsku. Zde se zastavíme na ochutnávku místních slovinských vín. Na ubytování přijedeme do Mariboru , druhého největšího slovinského města, které bylo vyhlášeno Městem kultury pro rok 2012. Projdeme se historickým centrem s katedrálou z 12. století, renesanční radnicí a hradem z 15. století, které obklopují tři náměstí. Podíváme se i k muzeu vín, u nějž roste nejstarší vinná réva na světě, která je zaznamenána i v Guinessově knize rekordů. Ubytujeme se v centru města. Večeře, nocleh.

2. den

Po snídani budeme projíždět slavnou oblastí Slovinského Krasu, abychom navštívili jednu z nejslavnějších a nejnavštěvovanějších jeskyní na světě. A víte, že 1. oficiálním návštěvníkem Postojenských jeskyní byl arcivévoda František Ferdinand d´Este? Za 200 let od jejího zpřístupnění již jeskyni navštívilo víc než 35 miliónů turistů. A tak i my nasedneme do speciálního vláčku, kterým budeme projíždět obrovským systémem tunelů, chodeb a hal, v nichž lustry jsou tvořeny překrásnými stalaktity a kde dekorace vytvořila sama příroda v podob vápencových skulptur. Do středověku se přeneseme jen o několik kilometrů dál na hradě Predjama . Hrad je postaven na obdivuhodném místě v převisu ve vysoké skále a rozkládá se nad kaňonem řeky Lokva. Hrad tak obsahuje gotické, románské a především renesanční prvky. Má celkem pět pater a hlavně z těch vyšších je překrásný výhled do okolí a údolí řeky Vipava. Dozvíme se zde i legendu o slovinském baronovi i loupežníkovi Erasmu Luegerovi, obdobě slovenského Juraje Jánošíka, jenž jedněm bral a druhým dával… Odpoledne navštívíme v údolí řeky Vipava butikové vinařství, kde ochutnáme Bílý Sauvignon, odrůdu Malvasia Istriana i červené víno Barbera spolu s místními delikatesami, jako je místní prošuto. V podvečer dojedeme na naše ubytování na břehu Jaderského moře do Koperu do hotelu 3* s bazénem a akvaparkem, večeře formou švédských stolů.

3. den

Po snídani se vypravíme do nedaleké Isoly , která bývá často označována za perlu slovinského pobřeží Jadranského moře. Přístavní městečko může někomu připomínat Benátky. Isola je původně ostrovem, který se postupem času spojil s pevninou. Město je půvabné zejména úzkými křivolakými uličkami s řadou dvorků, na západním okraji nás zaujme malebný přístav a také historické jádro, které je stěsnáno na malebném poloostrůvku. V údolí řeky Rižana nedaleko Koperu ochutnáme istrijská vína v rodinné agrofarmě, kde syn navazuje na tradici otce, prvního soukromého vinaře oblasti. Spolu s víny ochutnáme istrijské "jednohubky" sýr, olivy, olivový olej a chléb. Návrat na ubytování do Koperu, možnost využití hotelového akvaparku a wellness (zdarma – rozmanitý výběr vodních zážitků – bazény se sladkou i slanou vodou – venkovní bazén s umělými vlnami a hydromasáží, krytý plavecký bazén, krytý bazén s tobogánem, krytý bazén s hydromasáží a 3 vírivkami, opalovací terasa. Za poplatek – wellness centrum Justinopolis – unikátní římsko-irské koupele, sauna, solárium, Thajské masáže, fitness centrum, sportovně-rekreační centrum s tenisovými kurty). Po večeři se projdeme do centra Koperu s jediným slovinským námořním přístavem, historickým jádrem s podloubími, nádhernými domy a paláci, katedrálou a zvonicí, z jejíhož ochozu je vidět celé město, přístaviště a široké okolí.

4. den

Tento den nás bude čekat kontrast hor, vinic i moře. Nejprve zamíříme k unikátní památce z doby 2. sv. války – k partyzánské nemocnici Franja (UNESCO), nesoucí jméno po své odvážné zakladatelce, doktorce Franji Bodovec. Tajná nemocnice je ukryta v úzké soutěsce mezi zalesněnými skalami a její dřevěné budovy s ošetrovnou, kuchyní, operačním sálem, rentgenem, invalidovnou a pooperačním pokojem se doslova vznáší nad horským potokem. Další naší zastávkou v nejvyšším slovinském horském masivu Triglav bude údolí Soči. Čas na oběd si uděláme v městečku Most na Soči , kouzelně umístěném nad soutokem řek Soča a Idrijca. Teprve tady pochopíme, proč se řeka Soča nazývá smaragdovou řekou… V pozdním odpoledni sjedeme do druhé největší vinařské oblasti Slovinska – Pomoří a u města Nova Gorica nás bude očekávat vinařství, kde ochutnáme vína Tera, Caberne Sauvignon, Jerina, Vitovska grganja a Malvazija spolu s tradičními specialitami, jako je šunka, slanina, sýr, olivy a chléb. Návrat do hotelu, večeře a relaxace v bazénech.

5. den

A aby naše návštěva Slovinska byla úplná, nesmíme vynechat alespoň zastávku v jednom z nejfotografovanějších míst Evropy – zastávku u pohádkově vyhlížejícího Bledského jezera s ostrůvkem a hradem. Ledovcové jezero Bled je malebně zasazeno do kulisy Julských Alp, má vynikající mikroklima, jež inspirovalo švýcarského lékaře Arnolda Riki v 19. století. Díky jeho metodě léčby, založené na kombinaci termální vody a turistiky, byly v době Rakouska-Uherska lázně Bled nejvyhledávanejšími v monarchii. Jediný slovinský ostrůvek, který byl ve starověku místem, kde staří Slovani uctívali Živu, bohyni lásky a plodnosti, je dnes cílem poutníků i milenců. A tak i my se můžeme nechat místními prevozníky prevézt na ostruvek, navštívit kostel Panny Marie a se Slovinskem se rozloučit symbolicky – zazvoněním na zvon, aspoň v duchu vyslovit přání a věřit, že se nám dozajista splní… Do Brna přijedeme v pozdních večerních hodinách, do Prahy kolem půlnoci.

 

→ Přejít na 2 termíny dovolené Ze slovinského Toskánska k vinicím u Jadranu i smaragdové Soče ***
v cenách od 11 990 Kč