Východní Grónsko - Aurora Borealis

Celkové hodnocení zájezdu:
3 / 5 (3 hodnocení)

Destinace:
Grónsko
Strava: Plná penze
Doprava: Vlastní

Termíny, ceny a rezervace zájezdu

Strava: Plná penze
Doprava: Vlastní
Cena zahrnuje: Plavba na plavidle dle itineráre
Všechna jídla podávaná na palube vcetne svacin, kávy a caje
Všechny výlety a aktivity po celou dobu, plavby na zodiacu
Prednášky prírodovedci a zkušeným vedením expedice.
Používání gumových holínek na lodi Plaucius i Ortelius, snežnic na Plaucius
Prístavní taxy a poplatky po celou dobu programu
AECO a vládní poplatky
Plavba Severovýchodní Grónsko - transfer a prevoz zavazadel mezi lodí v Akureyri a hotelem v Reykjavik je zajišten autobusem
Túry cca 6 hodin
Cena nezahrnuje: Letenky
program pred a po plavbe nezahrnutý v itinerári
Transfery na lod v Ushuaia a Ascension a z lodi v Ascension a Praia
Cestovní pasy a víza
Vládní poplatky a príjezdové taxy
Stravování na pevnine
Nutné pojištení storna a cestovní pojištení
Osobní náklady behem plavby (prádelna, poštovné, odevy, bar)
Komunikacní náklady
spropitné pro posádku
Palivový príplatek 18 EUR/osoba/den pokud cena ropy více než 90 dnu pred odjezdem prekrocí hranici 120 USD/Brent barel
zobrazit 1 termín
Září 2018
 

Popis zájezdu

Popis

Expedicní plavba na trase Akureyri - Akureyri
Program je pouze orientacní, muže se lišit v závislosti na místních ledových podmínkách, pocasí a možnostech míst na vylodení. O konecné podobe itineráre bude rozhodovat vedoucí expedice a kapitán lodi


Šance, že ledové podmínky umožní plavit se do Kaiser Franz Josef Fjordu a Scoresby Sund v zárí (na základe zkušenosti z let 1992-2010) je zhruba 90%. V prípade, že plavba do Scoresby Sund nebude možná, uchýlíte se k programu ve fjordech na východu Grónska a dále na jih.

Stravování

strava (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva a čaj

Ubytování

M/V Plancius

Třída: Ice 1D
Délka: 89 metrů
Šířka: 14.5 metrů
Ponor: 5 metrů
Tonáž: 3175 GRT
Kapacita: 116 osob
Kabiny: 53
Motory: 3 Diesel Electric, 1230hp každý motor
Rychlost: 12 uzlů max.; 10 uzlů plavba
Vlajka/Domovský přístav: Holandsko
Posádka: 17 námořníků, 19 osob hotelová posádky, 8 osob expediční posádky

Loď M/V Plancius byla postavena v roce 1976 jako oceánografická loď pro holandské královské loďstvo a sloužila až do roku 2004. Poté byla zakoupena společností Oceanwide Expeditions. V roce 2009 byla kompletně přestavena na kapacitu 114 pasažérů a plně odpovídá bezpečnostním pravidlům SOLAS.

Interiéry jsou pohodlně a vkusně zařízeny, nicméně plavidlo nelze považovat za luxusní. A protože primárním cílem jsou expediční plavby se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu, pasažéři tráví při výstupech na pevninu co nejvíce času.

Plavidlo bylo postaveno do ledových podmínek se zesílenou přídí a zádí. Zesílený trup má navíc menší odstupy vzpěr (30 cm místo běžných 65 cm). Díky původnímu zaměření plavidla na výzkum má 6 speciálních bronzových lodních šroubů, které výrazně snižují hlučnost plavidla.

Na lodi je restaurace / přednášková místnost, bar/pozorovací místnost a otevřené paluby.

Doprava

Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění, případně doprovodný program v destinaci před/po plavbě.

Program zájezdu

1. den

Ráno transfer autobusem z hotelu v Reykjaviku na loď v Akureyri, kam odpoledne po šestihodinové jízdě severním Islandem dojedete. Navečer vyplujete z Islandu směrem na sever k Dánskému průlivu.

2. den

Poplujete směrem na sever Dánským průlivem. Cestou uvidíte buřňáky, racky tříprsté či alkouny úzkozobé. Překročíte severní polární kruh a budete pokračovat na sever, kde možná zahlédnete velryby. Večer spatříte první ledovce, které se objeví nedaleko Kap Brewster.

3. den

Ráno poplujete podél ledovcového pobřeží Volquart Boons Coast. Zde je možnost vyjížďky na zodiacích podél čela ledovce a první přistání blízko ledovce jako je Maanegletsjer nebo ve Vikingebugt. Později přistanete v Danmarksø, kde jsou pozůstatky Inuitské osady, která byla opuštěna přibližně před 200 lety. Kuželová týpí z kamenů naznačují letní domky, zatímco zimní příbytky můžete spatřit blíže k malému mysu. Stanoviště jsou výborně zabezpečená, umožňující vstupy a dokonce můžete rozeznat zásobárny na maso zajištěné proti medvědům. Také jsou zde místa s hroby. Večer budete pokračovat v naší plavbě na západ krásnými fjordy posetými ledovými krami.

4. den

Vystoupíte na břeh na Cape Hofmann Halvø, bezpečném místě k pozorování pižmoně severního. Krajina zde je obzvláště krásná, zejména během podzimu, kdy vrba bylinná a bříza zakrslá mění své barvy. Arktické borůvky a šicha černá dodávají barevný nádech – bobule jsou také chutné! Večer poplujete fjordem směrem ke Scoresby Land. Budete si moci vychutnat kontrast teplých podzimních barev vegetace na břehu, v pozadí s velkými temnými horami, a studené modré barvy ledovců.

5. den

Ráno během cesty do Sydkap ve Scoresby Land se setkáte s velkými ledovci plovoucími na vodě, některými až přes 100 metrů vysokými a více než kilometr dlouhými. Většina mořských ledovců dosahuje ke dnu, protože fjord je zde hluboký pouze asi 400 metrů. Přistaneme blízko Sydkap a podíváte se na pozůstatky zimních příbytků kultury Thule. Až 20 lidí žilo v těchto malých domcích, lovili velryby grónské a používali jejich obratle ke stavění domků.

6. den

Ráno zakotvíte v laguně na jižním pobřeží Jameson Land. Je to oblast brodivých ptáků a hus sbírajících se k podzimní migraci. Odpoledne navštívíte Ittoqqortoormiit - největší osadu blízko Scoresby Sund s asi 400 obyvateli.

7. den

Celý den na moři nabízí skvělé příležitosti ke spatření velryb a mořských ptáků a v noci pak polární záře.

8. den

Příjezd do Akureyri, transfer autobusem do hotelu v Reykjaviku.

 

→ Přejít na 1 termín dovolené Východní Grónsko - Aurora Borealis
v cenách od 127 000 Kč do 129 000 Kč