Kyjev ***

Celkové hodnocení zájezdu:
3.5 / 5 (2 hodnocení)

Destinace:
Ukrajina
Ubytování: Kyjev
Strava: Snídaně
Doprava: Letecky

Termíny, ceny a rezervace zájezdu

Strava: Snídaně
Doprava: Letecky
Odlety: Praha
Cena zahrnuje: leteckou přepravu Praha–Kyjev–Praha
transfery z/na letiště v Kyjevě
letištní taxy a palivový příplatek
4× ubytování ve 2lůžkových pokojích s přísluš
4× snídani
výlet 3. dne do Mežyhirje
Cena nezahrnuje: pojištění léčebných výloh a storna ERV pojišťovny (doporučujeme připlatit)
jednolůžkový pokoj 2.300 Kč
odbavené zavazadlo do 15 kg 1.490 Kč
zobrazit 1 termín
Červenec 2018
 

Popis zájezdu

Popis

KYJEV

Program zájezdu

1. den

Odlet z Prahy do Kyjeva (za příplatek transfer z Brna). Po příletu vyjedeme na krátkou okružní jízdu po městě. Naši prohlídku začneme na náměstí Majdan nezávislosti , kde v roce 2013 začala pro Ukrajince tzv. Revoluce důstojnosti. Toto místo pro nás bude symbolickým začátkem i koncem putování po dějinách této země. Pojedeme k monumentální soše Matky-vlasti , odkud se nám otevře jedinečný výhled na město, po bulváru Chrescatyk , který dává vzpomenout době těžkého poválečného stalinismu ve městě, které bylo za války mocně bombardováno, ale který se dnes vždy o víkendových večerech promenuje z rušné třídy na pěší zónu, a tedy místo setkávání muzikantů a jiných umělců. Kolem Zlaté brány , která je připomínkou opevnění kdysi klíčového středověkého města východní Evropy, se dostaneme k univerzitě Tarase Ševčenka a parlamentu, kde kdysi krátce zasedala v r. 1917 tzv. Ukrajinská lidová republika. Nahlédneme do chrámu sv. Sofie z 11. století a sv. Michajla z 12. století, které sehrály v dějinách země důležitou roli, a nejinak tomu bylo také behem nedávné revoluce. Odpočineme si v proslulých kyjevských parcích, kde dnes na festivalech veřejně čítávají přední ukrajinští spisovatelé jako je Jurij Andruchovyč . Na večeři se můžeme zastavit u třetího ze symbolů centra města – chrámu sv. Andrije , odkud se nabízí romantický výhled na staré město a přístav. Ubytování, nocleh.

2. den

Po snídani se autobusem vypravíme do Černobylu (osoby od 18 let), místa neblaze proslulé jaderné havárie, která nezanechala apokalyptický ráz pouze ve zdejší zakázané zóne kolem reaktoru, ale která znamenala také definitivní konec éry Sovětského svazu. Do té se přesto autenticky vrátíme ve městě Prypjať , které zůstalo opušteným a zakonzervovaným městem duchu po dramatické evakuaci obyvatel. Na zpáteční cestě se zastavíme na kávu na nábreží kyjevské přehrady, které se někdy přezdívá také "Kyjevské moře" , o jejíž možné radioaktivní vodě se dodnes vedou spory. Při návratu do Kyjeva vzpomeneme na další děsivou tragédii v Babyn Jaru , kde bylo ve dnech 29. a 30. září 1941 povražděno nacisty na 33 tisíc Židů. Toto místo také jako poslední pripomíná kdysi významné kyjevské etnikum. Na večeři se můžeme zastavit v některé z podilských útulných restaurací, které s oblibou navštevují také místní. Nocleh.

3. den

Po snídani se vydáme do nejstaršího kláštera na celé Rusi – Kyjevo-pečerské Lavry z 11. století, kde vedle prohlídky komplexu navštívíme také prastaré katakomby s ostatky mnichů, kam se vypravují místní poutníci, a podíváme se i do dílny, kde se píší ikony se svým symbolickým znázorňováním. Kousek od kláštera se také nachází Památník hladomoru připomínající jednu z nejděsivějších kapitol moderních dějin země. Odpoledne zamíříme do starého města, obchodnické čtvrti Podil, která je hezkou protiváhou sovětským bulvárum v centru. Právě v této čtvrti také sídlí nejen historicky významná Kyjevo-mohyljanská akademie , která byla pozoruhodným projektem centra pravoslavné duchovní inteligence, a která dává vzpomenout době ukrajinského baroka a kozáků, tedy podle Ukrajinců době největšího rozkvětu země. Ve zbytku času můžeme navštívit muzeum slavného kyjevského rodáka Michaila Bulgakova , autora románu Mistr a Markétka, nebo se projít pres nábrežní promenádu až na peší most přes Dněpr , odkud je krásně vidět město s jeho téměř mořským přístavem. V podvečer budeme moci nakoupit tradiční ukrajinské suvenýry, jako jsou vodka nebo vyšívanky, prípadne opet vybereme jeden z kyjevských podniku, abychom nakonec mohli vyrazit na poslední procházku po nočním městě. Celé naše putování zakončíme symbolicky opět na Majdanu. Nocleh.

4. den

V ranních hodinách odjezd na letiště a odlet do Prahy (transfer do Brna za příplatek).

 

→ Přejít na 1 termín dovolené Kyjev ***
v cenách od 13 990 Kč