Na jihu a ve velkém kotlinovitém údolí Vardaru panuje středomořské podnebí, v ostatních částech země převládá podnebí kontinentální.
Makedonie rozkládající se „v srdci Balkánu“ je hornatá země s rozsáhlými pánvemi a kotlinami. Mnoho horských vrcholů přesahuje výšku 2 000 m. Více než třetinu země pokrávají lesy. Členité území rozděluje 420 km dlouhá řeka Vardar ústící do Egejského moře. Země je také bohatá na jezera.
Centry turistiky jsou malebné město Ohrid a stejnojmenné jezero na albánské hranici s četnými středověkými ortodoxními kláštery v okolí, dále národní park u Prespanského jezera a v neposlední řadě orientálně působící Staré město v metropoli Skopje. Za návštěvu stojí i město Prilep, jehož centrum si zachovalo výrazně orientální ráz, a Staro Nagoričane. Tamější pravoslavný monastýr patří mezi nejstarší makedonské památky.
Národní měnou je makedonský denár (MKD). Jeden MKD je i nejmenší peněžní jednotkou a dále se nedělí. V platebním styku se dle zákona používá výhradně makedonský denár, ale některá pohostinská zařízení přijímají i platby v EUR. Inflační úroveň je nízká a střední devizový kurz se dlouhodobě pohybuje na úrovni 1 EUR = 61,30 – 61,40 MKD
Při individuálních cestách na severozápad a západ Makedonie/FYROM (příhraniční regiony s Kosovem a Albánií) se doporučuje zvýšená opatrnost. Zdržovat se spíše ve větších osadách a turistických lokalitách. V případě návštěv řídce osídlených horských oblastí (pohoří Korab, Šar Planina, Jablanica) tyto uskutečnit nejlépe s místním doprovodem. O déle trvajících horských tůrách raději informovat místní policii nebo samosprávu. V ostatních částech země je třeba dodržovat všeobecně platná pravidla (cestovat pokud možno ve dne, především v noci nezastavovat na odlehlých parkovištích apod.).
AUTO-MOTO a další služby: V zemi je poměrně hustá síť převážně soukromých autoservisů, které poskytují služby na dobré úrovni. Problémy někdy činí nedostatek originálních náhradních dílů. Ceny odpovídají evropským poměrům. Zásobování PHM je dobré. Mezinárodní “zelená karta” (povinné ručení) je na hranicích důsledně vyžadována.
Dálniční poplatky se platí na několika místech na hlavní tranzitní magistrále. Mýtné je inkasováno v makedonských denárech (MKD). V průběhu hlavní turistické sezóny dopravní policie intenzivně kontroluje dodržování dopravních předpisů a rychlostních limitů. V případě, že řidič nemůže či nechce zaplatit pokutu, je zpravidla nekompromisně zadržen cestovní doklad a poté může následovat řízení u místního "přestupkového soudu".
V případě, že se cestovatel stane obětí pokusu o vymáhání úplatku nebo jiné „pozornosti“ ze strany hraničních orgánů, dopravní policie a pod. se doporučuje neprodleně o této skutečnosti informovat nejbližší policejní stanici, případně telefonicky přímo Protikorupční oddělení Ministerstva vnitra makedonie/FYROM na čísle +389 2 314 32 59.
- další informace o Makedonii -
|