Na severu země se vyskytují pouště a suché savany, na jihozápadě rostou tropické deštné lesy a je zde bohatá fauna (nosorožci, sloni, buvoli, četné druhy ptáků a hmyzu). Průměrná teplota vzduchu v hlavním městě, ležícím na vysočině, se pohybuje mezi 10 a 21 °C.
Téměř celé území Etiopie vyplňují vysočiny a pohoří dosahující maximální výšky 4 620 m.n.m. (Ras Dašan). Habešská vysočina (na západě) je oddělena od Somálské vysočiny (na východě) Etiopským příkopem, který na severu vyúsťuje do Danakilské sníženiny. V něm se nalézají jezera a několik činných sopek. Na západě spadají hory prudce do Súdánu.
Etiopie vyniká především kulturními památkami. Za pozornost stojí ruiny královské metropile Aksumu z 1. století př.n.l. Později se Asum stal centrem etiopského křesťanství, nachází se zde mnoho ruin církevních i světských staveb z 1. – 5. st.n.l. Další významnou lokalitou je Fasil Ghebi, rezidence etiopského císaře Fasilida i jeho následovníků v 17. a 18. století s mnoha paláci a kostely. Pověstné jsou i do skal vytesané křesťanské chrámy v Lalibele na severu země. Střediskem etiopského islámu je město Harar na východě země s 99 mešitami. Významními archeologickými nalezišti jsou údolí řek Awash a Omo, proslulá nálezy hominida Australopithcus afarensis. Z přírodních památek je nejzajímavější národní park Simien v centru severní části země, kde žije mimo jiné simienská liška a opice dželada.
Peněžní jednotka: 1 etiopský birr (Br, mezinárodní kód ETB) = 100 centů
V mezinárodním bankovním styku je používán prakticky výhradně USD.
Bezpečnostní situace v Etiopii je na africké poměry relativně dobrá. Přesto se doporučuje zachovávat přiměřenou ostražitost a zásadně se vyhnout cestování v noci. Turisté by měli být obezřetní zejména na veřejných a turisty hojně navštěvovaných místech. Drobné krádeže nejsou ničím výjimečným. Cestování do odlehlejších míst se doporučuje pouze ve skupině.
Hranice s Eritreou je uzavřena, její okolí je zaminováno, proto se doporučuje se k ní nepřibližovat. Z bezpečnostního hlediska nelze doporučit ani návštěvu Somálského regionu (Somali Region) či pozemní cestování do Somalilandu.
Využití železnice mezi Etiopií a Džibuti není v současnosti možné.
Při cestování veřejnými prostředky je třeba mít na zřeteli jiné počítání času v Etiopii. Den začíná v 6 hod. ráno a trvá do 18 hod., noc trvá od 18 hod. do 6 hod. následujícího dne. V rámci tohoto systému ranní autobus odjíždějící v 11 hod. etiopského času, odjíždí de facto v 5 hod. evropského času apod. Proto se doporučuje ubezpečit se při koupi jízdenky, zda je odjezd vyznačen v etiopském či evropském čase.
- další informace o Etiopii -
|