Na sever od Káhiry panuje středomořské podnebí s ročními srážkami 100 - 200 mm. Na jihu prší vzácně a zvyšují se rozdíly v teplotě vzduchu. Na severu se pohybují průměrné teploty mezi 20 °C v zimě a 35 °C v létě, u Asuánu mezi 24 °C a 41 °C. Na jaře vane suchý horký vítr chamsin, který způsobuje písečné bouře.
Velká část země je s výjimkou pouštních druhů trávy, akácií či tamaryšků bez rostlinného pokryvu. Podél Nilu rostou rozmanité druhy rákosu a bambusu, papyrus a lotosové květy. Faunu reprezentují typičtí obyvatelé pouště (tarbíci, štíři, šakali a hyeny). V Nilu žije asi 200 druhů ryb a krokodýli. Velmi bohatá na druhy je ptačí říše.
Životní tepnu země tvoří Nil. V horním Egyptě se řeka v poušti zahloubila do vápencové plošiny. Mezi Násirovým jezerem a deltou Nilu řeka vytváří asi 25 km široký úrodný pás. Na sever od Káhiry se nachází rozsáhlá delta o rozloze 23 000 km2 a mnoha rameny, kanály a zavlažovacími systémy. Západně od Nilu se rozkládá Libyjská poušť. Jednotvárnost písečné krajiny s dunami narušuje několik oáz. Arabské poušti ležící na východ od Nilu dominuje až 2 000 m vysoké horské pásmo protkané četnými vádí. Na Sinajském poloostrově se nalézá nejvyšší vrchol Egypta, hora svaté Kateřiny (2 637 m.n.m.). Pro pobřeží Rudého moře jsou charakteristické korálové útesy, hory zde spadají přímo do moře. Pobřeží Středozemního moře je ploché s dunami.
Nejlepším obdobím pro návštěvu Horního Egypta je říjen až duben.
Egypt přitahuje turisty z celého světa svými starověkými památkami. Mezi nejvýznamnější patří chrámový komplex v Abú Simbel, vybudovaný Ramessem II., starověká města Memfis (Mennofer), Théby (Véset), Luxor a Karnak se zříceninami četných chrámů a jiných staveb.
Světoznámé pyramidy se nacházejí v Gíze, kde je i známá Sfinga, a v Sakkáře. Z památek pozdějších období stojí za pozornost raně křesťanské město Abú Mena nedaleko Alexandrie, a především islámské památky Káhiry. Atraktivní je pro turisty rovněž Sinajský poloostrov s památkami ze všech období egyptských dějin.
Peněžní jednotkou je egyptská libra - LE nebo LEG (EGP) = 100 piastrů. Bankovky jsou vydávány v hodnotách 100, 50, 20, 10, 5 a 1 librové, dále 50 a 25 piastrů. Mince jsou v hodnotách 1 EGP a 25, 10, 5 piastrů.
Základní odlišností EAR od evropských států je faktor islámu. Muslimové, Egypťany nevyjímaje, jsou velmi citliví na některé projevy evropského chování, které urážejí jejich náboženské cítění. V této souvislosti je nezbytné upozornit na vhodné oblékání zejména dívek a žen, které by mělo být oproštěno od nošení krátkých kalhot, dámských šatů bez ramínek, hlubokých výstřihů apod. Za nevhodné je považováno také pití alkoholických nápojů na veřejnosti a některé v Evropě běžné společenské projevy, jako je vodění žen za ruku, polibky na veřejnosti atd.
V Egyptě stále existují lokality, kam je pro vstup vyžadováno povolení od Travel Permits Department of the Ministry of Interior. Mezi tyto lokality patří příhraniční oblast s Libyí a oblasti Sinaje mimo silnice. Dále je třeba upozornit na oblasti na Sinaji, kde se doposud nacházejí neodkrytá minová pole z předchozích válek, často označená pouze ostnatým drátem.
Při fotografování je dobré se vyvarovat záběrů vojenských a policejních objektů, nádraží, železničních uzlů, mostů, osob v uniformách, vojenské a policejní techniky. Turistům minimálně hrozí zabavení celého filmu.
V Egyptě je velmi příjemné klima od října do dubna, naopak v letních měsících (červen až září) teploty vystupují na 40°C, v jižních oblastech až na 50°C.
- další informace o Egyptě -
|