Černá hora má ve vnitrozemí kontinentální klima, na pobřeží převažuje středomořské podnebí.
Jížní Dinaridy, vysoké až 2 522 m (Durmitor), spadají příkře do Jaderského moře. Na hranici s Albánií se rozkládá Skadarské jezero, největší jezero Balkánského poloostrova.
V Černé Hoře velmi rychle kvete turistický ruch. Hlavní turistická letoviska se nacházejí u moře, jedná se o města Budva, Kotor, Ulcinj aj. ( Sveti Stefan, Sutomore , Bečići…)
Oficiální měnou v Černé Hoře je od 1. 1. 2002 EURO.
Mimo Podgorici, některá větší města, pobřeží a horská letoviska bývá na území Černé Hory dosud problematické používat v běžném platebním styku mezinárodně uznávané kreditní karty. Při nákupech se doporučuje disponovat větším množstvím hodnotově menších bankovek a větším počtem drobných mincí.
Bezpečnostní situace v Černé Hoře je poměrně dobrá. Úroveň obecné kriminality je relativně nízká.
Při cestách je ovšem zapotřebí zvláště dodržovat všeobecně platná pravidla, tzn. cestovat pokud možno za dne, v noci nezastavovat na odlehlých parkovištích, využívat větších terminálů či osvětlených hotelových parkovišť apod. Stav vozovek je všeobecně horší oproti situaci v ČR – kromě hlavních tahů, které jsou v dobrém vztahu, ale jsou v současnosti často opravovány a to i v průběhu turistické sezony. Řízení vozidla se musí věnovat zvýšená pozornost. Černohorští řidiči jezdí často velice riskantně a s dodržováním dopravních předpisů si většinou nelámou hlavu. Zvláště se doporučuje dávat pozor při průjezdu kruhovými křižovatkami – zde žádná pravidla prakticky - i přes osazené dopravní značení - neexistují. Hlavní silnice nepoužívají pouze motorová vozidla, ale také chodci, cyklisté, koňské, neosvětlené povozy atd. Kontroly dopravní policie jsou poměrně časté. Doporučuje se respektovat případnou výzvu policisty k zastavení a během většinou pouze formální kontroly dokladů, se vyvarovat jakýchkoliv verbálních konfliktů. Tyto většinou končí odebráním cestovního pasu a udělením pořádkové pokuty (může se vést i řízení u místního “přestupkového soudu”).
V Černé Hoře je oficiální měnou EURO. Podmínky pro turistický pobyt v Černé Hoře jsou relativně dobré. Sjízdná je i pozemní silniční trasa Srbsko - Černá Hora: Bělehrad – Čačak – Užice – Prijepolje - Brodarevo (hraniční obec na srbsko-černohorské hranici, zde je celní i policejní kontrola) - Bijelo Polje – Podgorica - Bar. Jedná se o silnice č. E- 760, E-65 a E-80. Na této trase doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost řízení, jelikož vozovka je na mnoha místech užší, vede horským terénem a díky častým zatáčkám se často vyskytují nepřehledné úseky. Styl řízení místních řidičů je celkově agresivnější a této skutečnosti odpovídá i vyšší počet těžších dopravních nehod.“
- další informace o Černé Hoře -
|