Oficiální název státu Rozloha Počet obyvatel Podnebí Přírodní poměry Cestovní ruch Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba Náboženské složení Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU Celní a devizové předpisy Dokumenty Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům Víza, režim vstupu Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla
ZÁJEZDY NA MALTU
Ubytování na MaltěLetenky na Maltu
|
Oficiální název státuRepublika Malta (Republic of Malta, Republika Ta`Malta)
Rozloha317,2 km2
Počet obyvatel417 608 obyvatel (2010) hustota zalidnění: 1317 obyv./km2 (nejvyšší hustota zalidnění v EU)
Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měneuro (od 1.1.2008), 1 euro = 0,4293 Lm (dříve používaná maltská libra)
PodnebíMalta má mediteránní podnebí s celoročně mírnými teplotami vzduchu a vody. Ve Vallettě je průměrná teplota v lednu 13 °C, v červenci 26 °C.
Přírodní poměryOstrovní republika ve Středozemním moři sestává z hlavního ostrova Malty a vedlejších ostrovů Gozo a Comino – vápencových plošin bez hora a řek, které jsou zbytkem pevninského mostu existujícího před miliony let mezi Itálií a severní Afrikou. Původní bohatá vegetace již v antice padla za oběť stavbě lodí.
Cestovní ruchStřediskem cestovního ruchu je hlavní město se starým městem, pevností St. Elmo, paláci a kostely. Mnoho turistů láká středověké steré město Mdina a samozřejmě hlavní město Valletta. Na rozdíl od Malty je zelený ostrov Gozo téměr nedotčený. Zachovaly se tu megalitické temply a malebné rybářské vesnice, mezi nimi krásné odlehlé zálivy ke koupání. S rozlohou pouhých 2, 75 km2 malý ostrov Como je se svými skalnatými zálivy pravým rájem pro potápěče.
Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní dobaOtevírací hodiny Obchody: od pondělí do pátku mezi 9.00 - 19.00 hod., v sobotu mezi 9.00 - 20.00 hod. s polední dvou až tří hodinovou přestávkou. Banky a směnárny: od pondělí do pátku od 8.00 do 12.00 hod., v sobotu od 8.00 do 11.30 hod. Některé směnárny mají otevřeno také odpoledne od 16.00 do 19.00 hod. Směnárna na letišti Luqa je otevřena nepřetržitě. Čerpací stanice mají otevřeno od pondělí do soboty od 7.00 do 18.00 hod. Některé čerpací stanice mají otevřeno až do 19.00 hod. Na Maltě se jezdí, stejně jako ve Velké Británii, vlevo. Státní svátky 1. leden Nový rok 10. únor Ztroskotání sv. Pavla 19. březen Svátek sv. Josefa 31. březen Den Svobody pohyblivý svátek Velikonoce 1. květen Svátek práce 7. červen Sete Giugno (it. „sedmý červen“; nepokoje v roce 1919) 29. červen Svátek sv. Petra a Pavla 15. srpen Nanebevzetí Panny Marie 8. září Svátek Panny Marie Vítězné 21. září Den nezávislosti 8. prosinec Svátek Neposkvrněného početí Panny Marie 13. prosinec Den republiky 25. prosinec Vánoce
Náboženské složenípřevažuje křesťanství, římskokatolické vyznání (98%)
Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazykymaltština (úřední jazyk) angličtina (úřední jazyk) italština (velmi rozšířená a vyučuje se ve školách, avšak není úředním jazykem)
Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká městaGeograficky se Malta člení na šest ostrovů ve Středozemním moři, avšak obydlené jsou jen ostrovy Malta, Gozo a Comino. Z hlediska správního členění jde o centralizovaný stát. Zvláštní postavení v rámci státní správy má ostrov Gozo, který je ve vládě zastoupen ministrem pro záležitosti ostrova Gozo. Obyvatelé ostrova Gozo požívají různých výhod ze strany státu. Hlavní město: Valletta (administrativní centrum) Další velká města: Sliema (obchodní centrum; sídlo řady zahraniční společností), Birkirkara Pozn.: vzhledem k relativně malé rozloze a vysoké hustotě zalidnění města srůstají v rozsáhlé konurbace.
Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EUProblematika zdravotní péče a zdravotního pojištění na Maltě a ostatních zemích EU je velmi složitá a zahrnuje řadu variant, které v tomto dokumentu nelze podrobně rozebírat. Mnohé informace je možné nalézt na webu Centra mezistátních úhrad (www.cmu.cz), které je styčným místem pro oblast zdravotního pojištění ČR. Optimální samozřejmě je, když se pojištěnec se svým konkrétním dotazem obrátí na svou zdravotní pojišťovnu. V zásadě lze rozlišit dva základní a nejčastější případy pobytů. „Nevýdělečný“ pobyt Vcelku jednoduchá je situace, kdy člověk vyjel do některé ze zemí Evropské unie jako turista nebo tam pobývá např. jako student a nevykonává výdělečnou činnost. Pojištěnci českého systému veřejného zdravotního pojištění, kteří splňují příslušné zákonné podmínky, mají nárok na vystavení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) a například Všeobecná zdravotní pojišťovna na svých webových stránkách uvádí, že již tento průkaz vystavila všem svým oprávněným pojištěncům. V dané situaci slouží EHIC (a to po libovolně dlouhou dobu) jako doklad o nároku na lékařsky nezbytnou zdravotní péči v jiném státě EU. Průkaz (nebo papírové Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění) vydá každému jeho zdravotní pojišťovna. Pokud u sebe při pobytu v jiném státě EU z nějakého důvodu občan nemá žádný z uvedených dokladů, může svoji zdravotní pojišťovnu požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění z ČR. V případě vážného onemocnění či úrazu a následné hospitalizace může požádat o zprostředkování dodatečného zaslání Potvrzení přímo v nemocnici. „Výdělečný“ pobyt Jiná – a podstatně komplikovanější – je situace, kdy člověk vyjede do EU „za prací“. Hlavní zásadou je, že nikdo nemůže (pokud se na něj nevztahuje výjimka) podléhat současně právním předpisům dvou či více zemí EU. Evropské právní předpisy platné v ČR stanoví, že čeští občané mají podléhat právním předpisům o zdravotním pojištění pouze v jednom státě; tímto státem pak je stát výkonu výdělečné činnosti. Proto se občan musí odhlásit z českého zdravotního pojištění, jestliže je zaměstnán a v té souvislosti i zdravotně pojištěn v jiné zemi EU, a to i v případě, že práce, kterou tam bude vykonávat, bude trvat pouze velmi krátkou dobu. Zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna; www.vzp.cz
Vzhledem k různým variantám typu pobytu je rozhodně žádoucí konzultovat problematiku zdravotního pojištění se svou zdravotní pojišťovnou.
Lékařská péče na Maltě je na vysoké úrovni a většina známých léků je k dostání v lékárnách, které jsou v každé větší obci. Otevřeno mají v pracovních dnech od 8.30 do 13.00 hod a od 15.00 do 19.00 hod.. Lékařská pohotovost ostrov Malta - tel. 196 ostrov Gozo - tel. 556851
Celní a devizové předpisy
Bezcelně lze na Maltu dovézt tyto věci osobní potřeby: Dovoz benzínu v kanystru je zakázán. Dovoz valut není omezen, avšak v případě dovozu velké částky finančních prostředků se doporučuje přihlásit tyto valuty při příjezdu celním úředníkům, zejména tehdy, budou-li tyto peníze opět vyváženy z Malty. Dovoz a vývoz hotovosti v maltských Librách je omezen na částku Lm 1000 v bankovkách a mincích
Dokumenty
Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Od 1.1.2006 nabývá účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (č. 559/2004 Sb.), podle které lze k opuštění území ČR k cestě do států EU jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu).
Očkovací průkaz pro domácí zvířata cestující s českým občanem na Maltu není akceptován, zvíře musí být umístěno do karantény na Maltě
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Malta je relativně bezpečná pro cestování a bezpečnostní situace je v zásadě stejná jako v jiných evropských zemích.
Víza, režim vstupuV souvislosti se vstupem ČR do EU/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU ( tzv. volný pohyb osob ), a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že “každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států”. Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví. Nezletilé osoby cestující bez doprovodu na Maltu musí mít před zakoupením letenky/lodního lístku vyplněný formulář pro děti bez doprovodu; dítě musí být předáno přepravci k odletu/odplutí a musí být očekáváno při příletu/přistání.
Zdravotnictví, důležitá telefonní číslaNeexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče mezi Maltskou republikou a ČR, proto se doporučuje sjednat před cestou zdravotní připojištění. Lékařská péče je na velmi dobré úrovni.
Důležitá telefonní čísla:
|